1. HABERLER

  2. İHL öğrencileri Siyer Gazetesi çıkardı
İHL öğrencileri Siyer Gazetesi çıkardı

İHL öğrencileri Siyer Gazetesi çıkardı

İstanbul Başakşehir Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, öğretmenleri rehberliğinde Siyer Gazetesi çıkardı. Gazete okuyucuları 'Hz. Peygamber (sav) döneminde bir gazete çıksaydı nasıl olurdu?' sorusunun cevabını buluyor.

A+A-

Başakşehir Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, öğretmenleri Esra Çifçi Dindar önderliğinde Siyer Gazetesi’ni çıkarıyor. Bu gazeteyi okuyanlar 'Hz. Peygamber (sav) döneminde bir gazete çıksaydı nasıl olurdu?' sorusunun cevabını buluyor. Okuyucu kendini o dönemin atmosferinde hissediyor. Aylık çıkan gazetenin yazar, muhabir ve teknik ekibi öğrencilerden oluşuyor.

Siyer Gazetesi Projesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Esra Çifci Dindar,  gazeteyi İLKHA’ya anlattı.

Siyer Gazetesi fikri nereden çıktı, neyi amaçlıyor? 

Siyer Gazetesi fikri gençleri, Allaha Resulünün dönemindeymiş gibi hissettirmek düşüncesiyle ortaya çıktı. İmam Hatip Lisesi 10’uncu sınıflarda, Siyer dersi diye bir ders var. Bu ders bağlamında öğrencilerle çeşitli etkinlikler tasarlamak gerekiyordu. Gençlerle biraz daha farklı, onlara kendi yeteneklerini de kullanabilecekleri bir alanda Siyeri nasıl çalıştırabiliriz diye düşünürken, bu proje ortaya çıktı.

Projenin amacı, sanki ‘Allah Resulü döneminde, Mekke’de bir gazete çıksaydı nasıl çıkardı?’ bunu yansıtabilmek. Çünkü biz, Siyer dersini işliyoruz. Allah Resulünün hayatını, öğrenciye bilgi boyutunda, aktarmayı başarıyoruz ama, öğrenciler yaşanılan olayları bu güne taşımada, ya da Allah Resulünün davasının, getirdiği ayetlerin o toplumu nasıl şekillendirdiğini keşfetmekte  çoğu zaman zorlanıyor.

Sanki 'Allah Resulü geçmişte yaşanmış bir örneklik, onu bugünkü dünyaya uyarlayamayız, aynı şekilde davranamayız' hissi öğrencide  oluşuyor. Bunu  aşmak için, Allah Resulünün hayatını,  gazete formatında, yani haber formatında işliyoruz. Ayetler iniyor, toplumda nasıl yankılanıyor veya toplumda bir olay oluyor, bunun üzerine vahiy ne söylüyor, Allah Resulü nasıl davranıyor, o toplumda bazılarını nasıl değiştiriyor, toplumdaki olaylara nasıl müdahale ediyor? Bunu anlatmak amacıyla Siyer Gazetesi çalışması başlattık.

Ekibiniz kaç kişiden oluşuyor?

Öğrencilerimiz 10’uncu sınıf öğrencileri. Bir araştırma ekibimiz var, yazar ekibimiz var. Bunun dışında, teknik bir ekibimiz var. Çünkü hem sosyal medya hesaplarından, hem de internet sitesinden yayın yapıyoruz. Bunun dışında, özelikle Allah Resulünün dönemine dair, fotoğraf, görsel, bulmakta sıkıntı yaşadığımız için, çizim yeteneği olan ve resme merakı olan öğrencilerimizden de, o dönemi yansıtabilecek konular ile bağlantılı, görsel çalışmalar yapıyoruz. Ve bunlara gazetemiz de ufak ufak yer vermeye başladık. 15-20 kişilik bir ekip ile çalışıyoruz.

Gazetemizi 10 bin tirajla basıyoruz, ücretsiz olarak dağıtıyoruz. Türkiye’nin her yerinde resmi kurumlara, Diyanetin kurumlarına, bütün İmam Hatip Liselerine, Meclise postalıyoruz. Aynı şekilde, internet üzerinden abonelik sistemimiz var. İnternet üzerinden abone olan okurlarımıza da her ay ücretsiz bir şekilde postalamaya devam ediyoruz

Gazeteye teveccüh nasıl, gereken ilgiyi görüyor mu?

Siyer gazetesi ile ilgili çok olumlu tepkiler aldık, hatta öğrencilerimiz, başta bu kadar çok ilgi göreceğini düşünmüyorlardı. Özelikle bunun şaşkınlığını çok yaşadılar. Türkiye’nin dört bir yanından gazeteye dönük telefonlar, mailler aldık. Özelikle Diyanet mensupları, Kur’an kursları öğreticileri, İmam Hatip Lisesi öğretmenleri ve idarecileri, bunun dışında ebeveynlerden çok olumlu tepkiler aldık. Gazeteyi okuyarak çok etkilenip, bize ‘şunu da işleyin, bu konuyu şu şekilde gündeme alabilirsiniz’ şeklinde, katkılarda bulunan çok okurumuz oldu. Ve hala bu olumlu tepkileri almaya devam ediyoruz

Bize Anadolu İmam Hatip Liselerinden ulaşan,  biz de buna benzer bir çalışma yapmak istiyoruz, teknik açıdan nasıl hazırlıyorsunuz, basımını nasıl yapıyorsunuz şeklinde, bize geri dönen birçok okul oldu. Örneğin; Hakkâri İmam Hatip Lisesinde, doğunun zor şartlarında bir okulumuz, bizim gazetemizin bir benzerini çıkardı ve bunu bize ulaştırdı. Bizim gazetenin ismi Siyer Gazetesi onlar da Mekke’nin Sesi diye bir gazete çıkardılar. Biz onlara teknik açıdan, basım konusunda yardımcı olduk.  Diğer birkaç İmam Hatip Lisesinde de duvar gazetesi şeklinde, Siyer Gazetesi formatında, sanki Mekke’de çıkan bir gazeteymiş gibi hazırlanan gazetelerden, bize ulaşanlar oldu.

Siyer Gazetesi amacına ulaştı mı?

Bizim amacımız, gençlerde Allah Resulü ile ilgili, Siyer öğrenimi ile ilgili bir heyecan oluşturmak, onlar da bir enerji oluşturmaktı ve gerçekten de bunu belli ölçüde başardığımıza inanıyoruz. İnşallah, bu yola, bu şekilde devam etmeyi düşünüyoruz.   (Mehmet Tahir Özsoy/Muhsin Şenol-İLKHA)

 HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.