İlahiyatçı Dr. Servet Kılıç: Kur'an ayında mukabelede Kur'an’ı tertil ve tefekkür ile okumalıyız

Bingöl Üniversitesi Kıraat İlmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Öğretim Üyesi Dr. Servet Kılıç, Ramazan ayında okunacak mukabele ve Kur'an’ı anlamanın önemine dair açıklamalarda bulundu.

Mukabele sünnetinin Müslümanlar arasında büyük bir coşku ile ihya edildiğini aktaran Kılıç, Kur'an’ın lafzi ve hükmi olarak iki şekilde de okunması gerektiğinin altını çizdi.


“Peygamber'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) vahye ilk muhatap olduğu ay Ramazan ayıdır”

Dr. Kılıç konuşmasında, “Üzerimize gölgesi düşen Ramazan ayı dolayısıyla bütün İslam aleminin Ramazan ayını tebrik ediyorum. İnşallah bu ay başta İslam alemine ve tüm insanlığa hayırlar, bereketler ve huzur getirir. Rabbim bu Kur'an ayından gereği gibi istifade etmeyi nasip etsin. Rabbimiz Bakara suresi 185’inci ayetinde, ‘O Ramazan ayı öyle bir aydır ki içerisinde hak ile batılın ayrıldığı ve bütün insanlığa bir hidayet rehberi olan Kur'an-ı Kerim'in indirildiği bir aydır. Sizden her kim bu aya erişirse o ayda oruç tutsun.’ Ramazan ayını iki başlık ile ele almak lazım. Birincisi herkesin malumudur ki oruç ayı olmasıdır. Ancak ikinci bir yanı ise ki bu çok önemli, bu ayın Kur'an ayı olmasıdır. Kur'an’ın ilk ayeti olan ‘oku’ ayeti Kadir gecesinde inzal olmuştur. Peygamber'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) vahye ilk muhatap olduğu ay Ramazan ayıdır. Dolayısıyla bu ayın Kuran ayı olması ayrı bir ehemmiyet arz ediyor. Diğer taraftan emir kılmıştır.” dedi.

“Mukabele sünneti Müslümanlar içinde coşkuyla ihya ediliyor”