1. HABERLER

  2. BATMAN

  3. BATMAN

  4. İlk yardım insanoğlu için su kadar şarttır
İlk yardım insanoğlu için su kadar şarttır

İlk yardım insanoğlu için su kadar şarttır

Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği Başkanı Sıtkı Güneş, ilk yardım insanoğlu için su kadar şart olduğunu söyledi.

A+A-

Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği (SAĞ-ÇEV) Başkanı Sıtkı Güneş, 13 Eylül Dünya İlkyardım Günü nedeniyle açıklamalarda bulunuldu.

SAĞ-ÇEV Başkanı Güneş, günümüzde acil müdahale gerektiren kaza ve afetler nedeniyle binlerce insan öldüğünü belirterek, "İlk yardım insanoğlu için su kadar şarttır." dedi.

Güneş, "İlk yardım; yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda eğitimini almış birinin, durumun kötüye gidişini engellemek, yani hayatın kurtarılması için olay yerinde yapılan, ilaçsız ilk müdahaledir. Önemi sadece bugünle sınırlı değil, insanoğlunun var olduğu her vakit paha biçilmezdir. Olay yerine sağlık ekibinin gelme süresi ve olay yerinden hastaneye götürülmesi için harcanan vakit düşünüldüğü zaman hastanın sağlık durumu kritik bir hal almaktadır. Fakat durumun kötüye gidişini durdurmak için yapılan ilk yardım; hastaya, hastaneye ulaşıncaya kadar süre kazandırdığı gibi aynı zamanda bir nevi hayatı tehlike riskini indirgemiş veya sıfırlamış oluyor. Trafik kazası sonucu veya kronik hastaların vefat sebebinin yegane nedeni ilk yardımın yapılmaması veya gecikmiş olmasıdır. Tüm bu vahim durumların yaşanmaması ve kaza gibi durumlarda ölü sayısının en aza indirilmesi için ilk yardım insanoğlu için su kadar şarttır." dedi.

"İlk yardım eğitimi almış biri insanlık için büyük bir önem arz etmektedir"

Herkesin ilk yardım eğitimi alması gerektiğini söyleyen Güneş, "Ne yazık ki ülkemizde işi gereği, sağlık sektöründe çalışan insanlar haricinde ilk yardım bilen kişi sayısı çok azdır. Kısa zamanda önünde geçilebilecek bir durum olup, halkımız bu konuda bilinçlendirilmelidir. Önüne geçmek için uygulanacak bazı metotlar hakkında önerilerimiz şöyledir; ilkokul ve ortaokul öğrencilerine her yıl müfredatta olup, ciddi bir şekilde teorik ders verilmelidir. Lise öğrencilerine gerekli pratik uygulanıp, karşılaşacakları bir durumda yardım yapabilecek eğitim verilmiş olunmalıdır. Velilere konu hakkında sıkça seminerler verilip, her kesimin eğitimi almasını sağlamak gerekmektedir. Verilen eğitimin ciddiyeti, alınan sonucu olumlu yönde fazlası ile etkileyecektir. Sağlık, fazlası ile ciddiye alınacak bir konu olup ilk yardım konusundaki bu eksikliğimizin kısa sürede kapatılmalıdır. Böylelikle her insan kurtaran profiline ve hasta kurtulamadı yerine tüm hastalarımız kurtarılan profiline girer. Bir insanın hayatını kurtarmanın, gerekir ise kendi ailenden birinin hayata dönmesine vesile olmanın duygusu tartılmayacak ve unutulmayacak kadar büyüktür. Sonuç olarak ilk yardım eğitimi almış biri insanlık için büyük bir önem arz etmektedir. İlk yardım değil, ilk yardımı bilen insan hayat kurtarır!" ifadelerini kullandı.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.