1. HABERLER

  2. İSTANBUL

  3. İmamoğlu veri kopyalama talimatını kaldırdı
İmamoğlu veri kopyalama talimatını kaldırdı

İmamoğlu veri kopyalama talimatını kaldırdı

​İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mahkemenin itirazı üzerine daha önce vermiş olduğu veri kopyalama talimatının durdurulmasına karar verdi.

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, mahkeme kararında belirtilen hususların yerine getirilmesi için veri kopyalama işlemini durdurduğunu duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun imzasıyla Genel Sekreterlik, İSKİ Genel Müdürlüğü, İETT Genel Müdürlüğüne gönderilen talimatta, "18 Nisan 2019 tarihli ve 965214166-903.05-56/64220 sayılı yazı, ihdas edildiği tarihten geçerli olmak üzere tüm neticeleriyle birlikte yürürlükten kaldırılmıştır." denildi.

Mahkeme, talimatı durdurma kararı vermişti

İmamoğlu, Teftiş Kurulu Başkanlığı'na verdiği talimatla belediye bünyesindeki 2 müfettiş ve belediye içinden veya dışından belirlenecek 3 uzman dâhil edilerek 5 kişilik heyetle tüm İBB veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasını istemişti.

Söz konusu talimata ilişkin verilen tepkilerde, genelgenin, verilerin güvenliği ilkesini ihlal ettiği ve usulsüz olduğu; kopyalamanın kötü niyetli ve kullanıma açık olduğu, dışarıdan görevlendirilen kişilere yetki verilmesinin büyük risk taşıdığı vurgulanmıştı.

Bunun üzerine İstanbul 4'üncü İdare Mahkemesi, İmamoğlu'nun Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarının tüm elektronik veri tabanı ve altyapısının kopyalanması talimatına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.