İnşaat Mühendisi Mesut Saygıcak: "Binalarda ana taşıyıcı sistem, kolon ve perdelerdir"

Binalarda bulunan seramik, mutfak dolabı, kapı gibi malzemelerin tamamının görsel olduğunu söyleyen İnşaat Mühendisi Mesut Saygıcak, binalarda ana taşıyıcı sistemin kolon ve perdeler olduğunu belirtti.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremde birçok ilimizde binalar yıkıma uğramış ve binlerce insan hayatını kaybetti.

Perde betonu doğru yere kurup doğru demir ve doğru beton kullandıktan sonra, yapının deprem sonrası ya çok az hasar ya da hasarsız bir şekilde depremi atlatacağını kaydeden İnşaat Mühendisi Mesut Saygıcak, İLKHA muhabirine önemli değerlendirmelerde bulundu.


"Ana taşıyıcı sistemimiz kolon ve perdelerdir"

İnşaatın bir sistem üzere yapılandırıldığını vurgulayan İnşaat Mühendisi Mesut Saygıcak, "Yapımızda kolon, perde, kiriş, döşeme ve en altında da tüm yükü taşıyan temelimiz vardır. Bizim asıl ana taşıyıcı sistemimiz kolon ve perdelerdir. Kolonlarda bizim minimum ölçümüz 25x30 santimetredir. 25 santimetre genişliğinde 150 santimetre uzunluğunda düşey taşıyıcı sistemi ise perde olarak tanımlıyoruz. Depremden gelen yatay yükler ve binanın yanal yer değiştirmesini önlemek amacıyla perde beton kullanıyoruz. Perde beton binanın ana taşıyıcı sistemi olduğu için, depremde ilk yük perdelere gelir. Burkulmanın yoğun olacağı yerlere perde betonlarımızı yerleştiriyoruz. Perde betonu doğru yere kurup doğru demir doğru beton kullandıktan sonra, yapımız deprem sonrası ya çok az hasar ya da hasarsız bir şekilde depremi atlatır." şeklinde konuştu.

"1999 öncesi yapıların ana yıkım sebebi beton diyebiliriz"