İran'daki Afganistan konulu toplantı sonrası ortak bildiri yayımlandı

İran'daki Afganistan konulu toplantı sonrası ortak bildiri yayımlandı

Tahran'ın ev sahipliğinde düzenlenen Afganistan'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrasında ortak bildiri yayımlandı.

Tahran'da İran, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan dışişleri bakanlarının katılımıyla Afganistan'a Komşu Ülkeler Toplantısı düzenlendi.

Toplantıda Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de görüntü bir video mesaj paylaştı.

Toplantıda konuşan İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan, ABD'nin Afganistan politikasını eleştirerek, "Afganistan'daki mevcut sorunların çoğu, dış müdahaleden kaynaklanmaktadır. ABD, bu ülkede yol açtığı feci olayların sorumluluğunu üstlenmelidir. Afganistan ve halkını güçlü duruma getirmeyen Washington yönetimi sorumsuz bir şekilde ülkeden kaçtı ve bugün tanık olduğumuz durumu yarattı." dedi.

Toplantının ardından ortak bildiri yayımlandı.

İran medyasında yer alan habere göre ortak bildiride, Afganistan'a komşu ülkelerin dışişleri bakanları, bu ülkedeki siyasi, ekonomik, sosyal ve insani durumlarla ilgili endişelerini dile getirdiler.

Afganistan'daki durumun temelden değiştiği kaydedilen bildiride taraflar Afganistan'ın ulusal egemenliğine, siyasi bağımsızlığına, ulusal birliğine ve toprak bütünlüğüne ve iç işlerine müdahale edilmemesine desteği vurguladılar.

Uluslararası hukukun kabul edilen ilkelerinin hatırlandığı bildiride, Afganistan'a komşu ülkelerin dışişleri bakanları, Afgan halkının kalıcı barış isteğine saygı duyarak, istikrarlı ve müreffeh bir Afganistan'ın komşu ülkeleriyle uyumlu ilişkiler kurmasını dilediler.

Tüm etnik grupların katılımıyla kapsamlı bir siyasi yapının Afganistan'ın sorunlarına tek çözüm olduğu ifade edilen bildiride, Afganistan'daki sorunlardan sorumlu ülkelerin taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Afganistan'ın komşu ülkeleri, bu ülkede barış, istikrar ve ulusal uzlaşı sağlanması için güçlü desteğini ifade ederek, Taliban dahil tüm taraflardan Afgan halkının geleceğinin iyileştirilmesi yönündeki siyasi görüşmelere ve istişarelere devam etmesini istedi.

Bildiride, "Uluslararası ve bölgesel örgütler, özellikle Birleşmiş Milletler ve BM Güvenlik Konseyi üyeleri, Afganistan sorununun siyasi çözümünü ilerletmek için sorumluluklarını yerine getirmelidir." denildi.

Afganistan'da kötüleşen ekonomik durumla ilgili kaygılarını dile getiren bakanlar, uluslararası toplumu acil insani yardım sağlamaya çağırdılar.

Ortak bildiride, Afganistan'daki etnik ve dini gruplara karşı saldırılar özellikle son zamanlarda camilere yönelik yapılan saldırılar şiddetle kınandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler