İslam İşbirliği Teşkilatından Kudüs çağrısı: Uluslararası toplumun harekete geçmesi elzemdir

İslam İşbirliği Teşkilatından Kudüs çağrısı: Uluslararası toplumun harekete geçmesi elzemdir

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB), TBMM Başkanlığının girişimiyle işgalci Siyonist rejimin Filistinli Müslümanlara uyguladığı şiddet ve zulmü kınayan bir bildiri yayımladı.

TBMM Başkanlığının girişimiyle İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB), işgalci Siyonist rejimin Filistinli Müslümanlara uyguladığı şiddet ve zulmü kınayan bir bildiri yayımladı.

TBMM'nin girişimiyle İSİPAB tarafından İsrail'in Mescid-i Aksa saldırıları hakkında açıklama şöyle:

"israilin mübarek Ramazan ayında Kudüs'te uyguladığı baskıcı politikaları ve Filistin halkının ibadet özgürlüğünü engellemeye yönelik girişimleri, 7 Mayıs gecesi Mescid-i Aksa'da ibadet eden cemaate yönelik gerçekleştirilen saldırılarla yeni ve son derece vahim bir boyut kazanmıştır. israil güvenlik güçlerinin üç semavi dinin müşterek mübarek mekânı niteliğindeki Harem-i Şerif'te aşırı güç kullanımı sonucunda çok sayıda Filistinli sivilin yaralanmasını şiddetle kınıyoruz.

Doğu Kudüs'te bu akşam idrak edilecek Kadir Gecesi'nde mevcut gerginliğin daha fazla tırmanmaması için, israil güvenlik güçlerinin Harem-i Şerif'e ve buradaki cemaate müdahale etmekten kaçınması çağrısında bulunuyoruz.

"Bu zulüm ve adaletsizliğinin sona erdirilmesi için somut tedbirler derhal alınmalıdır"

israilin, Kudüs'e ilişkin BM Güvenlik Konseyi, BM Genel Kurulu kararları dâhil olmak üzere uluslararası hukuka aykırı uygulamalarına karşı uluslararası toplumun vakit kaybetmeden harekete geçmesi elzemdir. Bu zulüm ve adaletsizliğinin sona erdirilmesi için somut tedbirler derhal alınmalıdır. İsrail'in, yasadışı yerleşimciler lehine Kudüs'ün Şeyh Carrah mahallesindeki Filistinlilerin nesillerdir yaşadıkları evlerine el koyularak, zorla tahliye edilmelerine yönelik operasyonlar da gayri hukuki ve gayri insanidir. israilin mezkûr politikalarını ve uygulamalarını da kınıyoruz.

Kudüs ve kutsal mekânlarımız bizim kırmızı çizgimizdir. israilin, Kudüs'ün ve Harem-i Şerif'in statüsünü aşındırmaya yönelik mütecaviz eylemlerine ve Filistin halkının meşru haklarını gasp etme girişimlerine karşı her zaman ve en kuvvetli tepkiyi vermeye devam edeceğiz.

Öte yandan, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM), 1967'den bu yana israilin işgali altındaki Doğu Kudüs dâhil Filistin topraklarında yargı yetkisinin bulunduğuna hükmetme kararı, israilin Filistin topraklarında işlemekte olduğu suçlardan dolayı hesap vermesinin ve söz konusu suçların sorumlularının tespit edilmesinin önünü açmıştır. Bu çerçevede, Filistin'in UCM'ye yönelik, Şeyh Carrah'taki ihlallerinden ve suçlardan dolayı israile karşı net bir tavır alma çağrısını destekliyoruz.

"Filistin halkıyla dayanışmamızı kararlılıkla sürdüreceğiz"

Dünya ve bölge barış ve istikrarı bakımından büyük önem taşıyan ve hepimizin kalbinde müstesna bir yere sahip olan Filistin halkıyla dayanışmamızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Filistin davasını ve Filistin halkının özgürlük, adalet ve bağımsızlık mücadelesini en güçlü şekilde savunmaya devam edeceğiz." 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler