1. HABERLER

  2. ŞANLIURFA

  3. ŞANLIURFA

  4. “İsrail ile anlaşma kabul edilemez”
“İsrail ile anlaşma kabul edilemez”

“İsrail ile anlaşma kabul edilemez”

Hükümetin son günlerde İsrail ile yakınlaşma politikasına, düzenlediği basın açıklamasıyla tepki gösteren Anadolu Gençlik Derneği Şanlıurfa Şubesi, İslam coğrafyasında yaşanan kaosun sorumlusu İsrail ile anlaşmanın kabul edilemez olduğunu belirtti.

A+A-

Hükümetin son günlerde İsrail ile yakın ilişkiler içerisine girmesi Şanlıurfa’da protesto edildi. Cuma namazı sonrası Mevlid-i Halil Cami önünde toplanan Anadolu Gençlik Derneği Şanlıurfa Şubesi üyesi bir grup, basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasında Siyonist Birlik Partisi milletvekili Ksenia Svetlova’nın bugün İstanbul’a gelmesi ve hükümetin önümüzdeki günlerde İsrail Başbakanının özel temsilcisi Joseph Ciechonover ile masaya oturacak olmasının kabul edilemez olduğu belirtildi.

Basın açıklamasını Anadolu Gençlik Derneği Şanlıurfa Şubesi Başkanı Fevzi Çelik okudu.

Mübarek Ramazan ayının yaşandığı bir zaman diliminde İslam coğrafyasında kan ve gözyaşının eksik olmadığını belirten Çelik, tüm Müslümanların İslam kardeşliği hukuku içerisinde birbirine sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Tüm İslam beldelerinin birbirinden farksız olduğunu ifade eden Çelik, şöyle devam etti:

“Bizim için İstanbul, Bursa, Edirne, Konya, Diyarbakır, Urfa ne ise Bağdat, Şam, Beyrut, Tahran ve Kahire de odur. Bizim için Mekke ve Medine ne kadar mukaddes beldeler ise aynı şekilde Filistin ve Kudüs de mukaddes beldelerdir. Efendimiz, ilk kıblemiz olan ve işgal altındaki Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa için hepimize bir mükellefiyet yüklemiştir: Mescid-i Aksa’ya gidin ve içinde namaz kılın. Eğer oraya gidemez içinde namaz kılamaz iseniz kandillerinde yakılmak üzere oraya zeytinyağı gönderin’ buyurmuşlardır. Zeytinyağı bir semboldür. Bize düşen tarih boyunca vahyin ve tebliğin sembolü olan bir beldeye sahip çıkmaktır.”

Emperyalizmin hesabına çalışan tüm yayın organları ve merkezlerin Mescid-i Aksa işgalini unutturmaya çalıştığına dikkat çeken Çelik, "Siyonist Birlik Partisi milletvekili Ksenia Svetlova’nın İstanbul’a gelmesi kabul edilemez. 26 Haziran günü Gazze’deki abluka kaldırılmadığı halde Avrupa’da bir şehirde işgalci İsrail Başbakanının özel temsilcisi Joseph Ciechonover ile masaya oturulacak. Biz soruyoruz, bu Filistinli Müslümanların ve tüm İslam coğrafyasının kalbinde bir yara açmaz mı? Bugün Irak’ı, Suriye’yi karıştıran, mezhepçiliği kışkırtan ve İslam coğrafyasında kardeş kavgasını körükleyen güç Siyonizm’dir.” diye konuştu.

İsrail ile anlaşmanın hiçbir gerekçesinin olamayacağını ifade eden Çelik, barışın tesisi için Şam, Bağdat, Kahire, Beyrut ile aynı masaya oturulması gerektiğini söyledi.

Basın açıklaması sırasında İsrail, Amerika aleyhine sık sık sloganlar atıldı.

Basın açıklamasının ardından kalabalık sessizce dağıldı. (Ramazan Casuk, Osman Gülebak- İLKHA)


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.