1. HABERLER

  2. İstanbul Avrupa yakasında bayramlaşma
İstanbul Avrupa yakasında bayramlaşma

İstanbul Avrupa yakasında bayramlaşma

İstanbul-Peygamber Sevdalıları Platformu Marmara Koordinatörlüğü tarafından İstanbul Eyüp’te bayramlaşma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe yüzlerce peygamber sevdalısı katıldı.

A+A-

Peygamber Sevdalıları Platformu Marmara Koordinatörlüğü tarafından Eyüp'te Kâb Bin Malik Camisinin yanında bulunan alanda bayramlaşma etkinliği gerçekleştirildi.

Gerçekleşen etkinliğe âlimler, yazar, STK temsilcileri ve yüzlerce Peygamber Sevdalısı katıldı. Etkinlikte Peygamber Sevdalıları Sanatçıları ezgiler seslendirdi.

Düzenlenen bayramlaşma programına yoğun bir katılım gösteren peygamber sevdalıları salavat ve tekbirler eşliğinde bayramlaşıp kucaklaştı. Peygamber Sevdalıları yetkilileri tarafından çay ve şeker ikramı yapıldı.

İkindi namazı kılındıktan sonra, okunan Kur’an-ı Kerim ile başlayan etkinlikte,  Araştırmacı Yazar Özkan Yaman açılış konuşması yaptı.

“Yasinlerin bedenleri toprağa teslim edilirken, ruhları, takva olarak Allah’a ulaşmıştı”

Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanların ne kanı ne de etlerinin Allah’a ulaşmadığını belirten Yaman, Allah’a ulaşanın şehitlerin kanı ve müminlerin takvaları olduğunu, 15 Temmuz darbe girişimini, püskürtülmesinde asıl etkenin şehitlerin kanı ve müminlerin takvası olduğunu vurguladı.

Yaman, “15 Temmuz darbe girişimi şunu gösterdi ki, daha önceki kurbanların takvası Allah’a ulaşmıştır. Yasinlerin bedenleri toprağa teslim edilirken, ruhları, takva olarak Allah’a ulaşmıştı. Bu memleket o aziz ve şehitlerin ruhlarıyla kurtarılmıştır. Bazı coğrafyalarımızda acılar katmerli olarak yaşanmaya devam ediliyor. Her gün yeni kurbanlar gidiyor. Suriye’de ve başka ülkelerde halen bir takım sıkıntılar devam ediyor ama eminiz ki biz Rabbimize gönderdiğimiz takvalar ile inşallah Rabbimize daha da yakınlaşırız da aynı 15 Temmuz'da lütfettiği o ihsanından, rahmetinden Rabbimiz en kısa zamanda yine en güzel şekilde lütfetmeye devam eder. Her bir bayram bizi Rabbimize biraz daha yakınlaştırıyor. Bizde onun lütfuyla, ihsanıyla, keremiyle sevinmeye devam edeceğiz. Rabbimiz kan ve gözyaşının olmadığı acıların sona erdiği bayramlara kavuşmayı nasip etsin”. dedi.

“Bayramlar adalet ve huzurun hakim olması adına büyük mesajlar içerir”

Bayramlaşma etkinliğinde İLKHA mikrofonlarına konuşan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Aydın Gök, Kurban Bayramı'nın mesajlar içerdiğini, bayram günlerinin Allah’ın günleri olduğunu bu günlerin toplumda adaletin ve huzurun hakim olması adına büyük mesajlar içerdiğini vurguladı.

Gök, “Allah bizlere huzur ve sükûn bulmamız için iki tane bayram hediye etmiştir. Bu bayramlardan özelikle Kurban Bayramı çok büyük mesajlar içermektedir. Toplumda adalet ve huzurun tesisi için, bu değerlere ve kıymetlere ihtiyacımız var. Allah’ın günleri dediğimiz bu bayramlar toplumda adaleti ve huzurun hâkim olması adına büyük mesajlar içeren günlerdir. Kısa süre önce 15 Temmuz’da darbe girişimi yaşandı. Bu darbenin püskürtülmesinde bu tür değerlerimiz ve kıymetlerimiz en büyük etkiye sahiptir. Allah ve Resulüne iman etmiş olan ve onların kıymet ve değerlerine sarılmış olan insanların gayretleriyle engellenmiş oldu.  Bize adalet ve huzuru, sevgi ve kardeşliği yaşatma adına ceht ve gayret göstermiş olup ta canlarını feda etmiş şehitlerimize salam gönderiyorum. Onlar gibi kıymetli olan yine ceht ve gayretleriyle sırf Allah’a Resulüne dinine hizmet için mücadele edipte cezaevinde olan Yusufi kardeşlerimin de bu bayram vesilesiyle azad olmalarını diliyorum.” ifadelerini kulandı.

“Allah bizlere Yusufi ve muhacir kardeşlerimizi aramızda gördüğümüz bayramları nasip etsin”

Bayramlaşma etikliğinde bulunmanın büyük bir nimet olduğu belirten bölgenin tanınmış alimlerinden Molla Abdülbari Çelik ise bu bayramlarda muhaceret ta ve cezaevlerinde bulunan Yusuf ilerin de, bu bayramlaşama etkinliklerinde görmek istediklerini vurguladı.

Çelik, “Bayram demek kardeşlik, muhabbet, sevinç demektir. Rabbimize hamdolsun Bayramın birinci gününde kurbanlarımızı kestik. 2'nci gününde kestiğimiz kurbanların etlerini fakirlere dağıttık. Bugün de Müslüman kardeşlerimizle bir araya gelip burada bulunmak büyük bir nimettir. Bizleri bugünlere ulaştıran Allah'a ne kadar şükretsek azdır. Rabbim daha bereketli, daha güzel ve ümmeti Muhammed’in azad olduğu bayramları bizlere nasip etsin inşallah. Allah bizlere Yusufi ve muhacir kardeşlerimizi aramızda gördüğümüz bayramları görmeyi nasip etsin inşallah.” şeklinde konuştu.

“Bayramlar küskünler ve dargınlar için yakınlaşma vesilesidir”

Son olarak ta, bayramların küskün ve dargınların bir araya geldiği gün olduğunu belirten, Araştırmacı-Yazar Mehmet Ali Gönül,  bayramlar sılah-i rahmin için bir yakınlaşa vesilesi olduğunu söyledi.

Gönül, “Kurbanının Allah’a ulaşılmayan ama takvasının Allah’a ulaşıldığı bir süreçteyiz. Kul ile kul arasındaki yakınlaşmada da bayramlar bir sılah-i rahim yani akrabalar, dostlar, arkadaşalar arası bir yakınlaşma vesilesidir. Küskünler ve dargınlar için de bir yakınlaşma vesilesidir aynı zamanda. Bu şekilde algılayabilirsek emin olun biz her iki açıdan da bayramı idrak etmiş oluruz. Yeryüzünün birçok coğrafyasında ezilmiş, mazlum, mustazaf insanları da hatırlanması ve dualarımızdan eksik etmememiz lazım.” dedi.  (Ahmet Karakaş- Muhsin Şenol/İLKHA) HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.