İstanbul'da toplu ulaşımda yoğunluk yaşanmaması için seferler arttırılacak

İstanbul'da toplu ulaşımda yoğunluk yaşanmaması için seferler arttırılacak

​İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile toplu taşımada yolcu kapasitesinin yüzde 50 oranında düşürülmesi kararının ardından İstanbul'da bazı hatlara ek seferler konulacak.

Ülkemizi ve dünyayı etkisine alan Corona virüs salgını nedeniyle önlemler arttırılıyor. İçişleri Bakanlığı, tüm toplu ulaşım araçlarında, araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50 düşürüleceğini bildiren bir genelge yayınlamasının ardından harekete geçen İBB, otobüs, metrobüs, minibüs ve raylı sistem araçlarında güvenli mesafenin korunması için ek tedbirler aldı. Yoğun saatlerde sefer sayısı arttırılarak yolcu sayısı düşük tutulacak.

İstanbul'da toplu ulaşımda yüzde 70'lere varan yolcu düşüşü yaşanmasına rağmen, sabah ve akşam saatlerinde yaşanan kısmi yoğunluğun önüne geçmek için ek tedbirler alındı. Şehir içi toplu taşıma araçlarında güvenli mesafeyi aşacak bir yoğunluk yaşanmaması için bazı hatlarda sefer artırımına yönelik çalışmalar başlatıldı.

İETT Genel Müdürlüğü, yoğun saatlerde sefer sayısını arttırarak, otobüslerde işe gidiş ve eve dönüş saatlerinde yaşanan kısmi yoğunluğun önüne geçecek. Ayrıca; İETT, OTOBÜS AŞ ve ÖHO otobüslerine yolcuları bilgilendirici afişler asılacak. Boş bırakılması gereken koltuklara bilgilendirici çıkartmalar yapıştırılacak. Araç içi anonslarla da düzenleme halka duyurulacak.

Öte yandan, metrobüs hattındaki araçların ön kapıları biniş ve inişlere kapatıldı. Sürücü ve yolcuların güvenli mesafede yolculuk yapmaları amacıyla başlatılan uygulamada, araç içinde şoförün arkasındaki ilk sıra koltuklar da kapatıldı.

Raylı sistem kullanma oranı yüzde 70 düştü

İstanbul'da Corona virüs (Covid-19) salgını sonrasında İBB iştiraki METRO İSTANBUL AŞ'nin işlettiği raylı sistemlerde yolcu sayısı yüzde 70'e varan oranlarda azaldı. Raylı sistemlerde 23 Mart Pazartesi günü geçilen yeni sefer tarifesi ile İçişleri Bakanlığı'nın yayınlandığı genelgeye uygun şekilde taşımacılık yapılmaya devam ediliyor.

Metro ve tramvaylara yarından itibaren "Sosyal Mesafeni Koru" afişleri asılacak. Boş bırakılması gereken koltukların üstüne de uyarı içeren çıkartmalar yapıştırılacak.

Minibüs ve dolmuşlar da denetleniyor

İBB Zabıta ekipleri, minibüs ve dolmuş hatlarında 'güvenli mesafe' denetimlerine başladı. Avrupa ve Anadolu Yakasındaki minibüs ve dolmuş hatlarında sabah saatlerinde başlatılan kontrollerde, minibüslerin ayakta yolcu almadığı, koltukların tamamen dolmadığı tespit edildi. Dolmuş hatlarında da yolcu sayısının azaldığı gözlendi. İBB Zabıtası, denetim çalışmalarına özellikle sabah ve akşam saatlerinden devam edecek.

İLKHA


İstanbul'da toplu ulaşımda yoğunluk yaşanmaması için seferler arttırılacak

İstanbul'da toplu ulaşımda yoğunluk yaşanmaması için seferler arttırılacak

İstanbul'da toplu ulaşımda yoğunluk yaşanmaması için seferler arttırılacak

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler