1. HABERLER

  2. BATMAN

  3. BATMAN

  4. İsteyen herkes için kesintisiz Kur’an eğitimi verilecek video foto
İsteyen herkes için kesintisiz Kur’an eğitimi verilecek video foto

İsteyen herkes için kesintisiz Kur’an eğitimi verilecek video foto

Batman İl Müftüsü Turgut Erhan, Yaz Kur’an Kurslarının ardından ihtiyaç odaklı Kur’an seferberliği kapsamında isteyen herkese dini eğitimin verileceğini söyledi.

A+A-

Yaz tatilinin yaklaşmasıyla başlayacak Yaz Kur’an Kursları ve sonrasında kış dönemi diye tabir edilen uzun süreli kurslar hakkında açıklamada bulunan Batman İl Müftüsü Turgut Erhan, Yaz Kur’an Kursları bitiminin ardından isteyen herkesin, cami ve kurslarda Kur’an ve dini eğitimi alabileceklerini söyledi.

Okullarda yaz tatilinin olmasıyla beraber bütün Türkiye’de Yaz Kur’an Kurslarının başlayacağını ifade eden Erhan, “Batman Müftülüğü olarak biz de özelde Batman’ımızda yaz Kur’an kurslarına ilgi ve alakanın vatandaşlarımız tarafından gösterileceğini umut ediyoruz. Bu bağlamda yaz kurslarında bütün cami ve Kur’an kurslarımızda çocuklarımızın eğitim ve öğretim görebileceği uygun yerlerde Yaz Kur’an Kursları açacağız.” dedi.

Yaz Kur’an kursları için geçici öğretici alacaklarını belirten Erhan, “Kurslar için kendi personelimiz yetmediğinden dolayı dışarıdan geçici öğreticide alıyoruz. Bunun için ilanlarımızı 20 Mayıs’a kadar müracaatlar söz konusu olacak. Bu müracaatlar biz bir elemeden geçireceğiz. Kısa bir sözlü imtihandan geçirip ihtiyaç olan yerlerde dışarıdan en az imam hatip mezunu olan kardeşlerimizde görevlendirme yoluna gideceğiz ki Yaz Kur’an Kurslarımızda çocuklara en az asgari dini bilgileri verelim.” şeklinde konuştu.

Kurslarda sadece Kur’an-ı Kerim dersi vermediklerini vurgulayan Erhan, “Kur’an-ı Kerim’in yanında çocuklara asgari diyebileceğimiz nitelikteki dini bilgileri de aktarıyoruz. En temel dini bilgilerini, ahlakını, edebini terbiyesini ailesiyle beraber okulda öğrendikleriyle beraber aynı çerçeve içerisinde yaz kurslarında da biz bunları da vermek için gayret ve çaba sarf edeceğiz. Bunu ihtiyaç olan her mahallede, bölge ve alanda uygun olan mekânlarda Yaz Kur’an Kurslarımızı açıp çocuklarımızı bilgilendirmek için çaba ve gayret sarf edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Öğrenim bir hayat boyu devam edilebilecek bir olgudur”

Kur’an ve dini bilgileri sadece 2 aya sıkıştırma düşüncesinde olmadıklarını dile getiren Erhan, “Yaz Kur’an Kurslarımız Haziran aynıda başlayıp Ağustos ayı sonu itibarıyla genel anlamda bitiyor. Fakat biz sadece kursları ve bilgilendirmeyi yazın iki aya sıkıştırma duygu ve düşüncesinde değiliz. Böylede olmamalıdır. Öğrenim bir hayat boyu devam edilebilecek bir olgudur. Dolayısıyla kişi doğumundan ölümüne kadar her alanda eğitim ve öğretim görecektir. Yaz kurslar okulların tatil olmasıyla başlayan süreç içerisinde çocukları hem öğrenip hem de eğlendirme yoluna gidiyoruz. Çocuklar hem tatillerini geçirmiş oluyor hem de günde 3 saatlik bir dersle aynı zamanda bazı bilgileri edinmiş oluyorlar. Yaz kursu bittikten sonra bizim bu defa kış dönemi diye tabir edeceğimiz ve uzun süreli kurslarımız devam ediyor. Bunlar Kur’an kurslarında ve camilerde devam ediyor.” açıklamasında bulundu.

Müftü Erhan, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Tatilden sonra Kur’an kurslarında gündüz sabah 08.00 ile 12.00 arasında daha çok bayanların devam etmiş olduğu kurslar var. Bu kurslarımıza ilaveten aynı kurslarda ve camilerde akşam veya günün herhangi birinde herhangi bir camide eğitim verilir.  Bir çocuğumuz veya bir vatandaş ‘ben dini bilgileri öğrenmek istiyorum.’ dediği zaman gerek Kur’an kursumuzda gerekse camimizde yılın her vaktinde, istek ve arzuya binaen bizim görevlilerimiz gelen vatandaşlarımızın dini bilgilerini onlara aktarma ve öğretme durumundadırlar. Bunun için bir zaman şartı da yoktur. Bu kurslar 365 gün ve günün belirli saatlerinde doldurmak üzerinde her zaman da devam edecek bir olgudur. Yeter ki 10-15 kişilik bir gurup gelsin cami hatibimize; Kur’an ve dini bilgiler öğrenmek istediklerini belirtsinler.”

“Biz doğru bilgiyi vermekle mükellefiz”

Diyanet İşleri Başkanlığının en önemli görev ve vazifelerinden bir tanesinin insanları itikat, ibadet ve ahlak konusunda en güzel şekilde bilgilendirmek olduğuna dikkat çeken Erhan, “Biz doğru bilgiyi vermekle mükellefiz. İnsanlarımız bugün teknolojinin gelişmesiyle beraber her bilgiyi her yerde alma imkânına sahiptir. Ancak bunlardan hangisini alabilecek bilgi kirliliği içerisinde biz doğru bilgiyi verme üzere buradayız. Dolayısıyla doğru bilgiyi almak için eğer vatandaşlardan talep gelirse biz kesinlikle 365 günün her anında o doğru bilgiyi vermekle mükellefiz ve bunun şartlarını da sağlamakta bizim vazife ve görevimizdir.” diye konuştu.  

“Gençlik üzerinde çok büyük bir dejenerasyon oluşturulmaya çalışılıyor”

Müftülük olarak amaç ve gayelerinin bir takım kötü zihniyetli kişilerin ellerine gençlerin girmemesi olduğunu ifade eden Erhan, son olarak şunları söyledi: “Onların dünya ve ahiret hayatlarını zindan edecek yol ve yöntemlere gençlerimizin bulaşmaması gayretindeyiz. Biz müftülük olarak gençlerimizi kötülüklerden koruduğumuz gibi tabi ki diğer kurum ve kuruluşlara, başta aileleri olmak üzere hepimize ayrı ayrı görevler düşüyor. Bugün gençlik üzerinde çok büyük bir dejenerasyon oluşturulmaya çalışılıyor. Bunu elbirliğiyle engellemeliyiz. Gençlerin duygularını iyi yöne kanalize etmek gerekiyor. Onların dinamizmi, tecrübeli insanların o bilgi birikimi yan yana geldiği zaman hakikaten başarılamayacak hiç bir şey yoktur.”

İLKHAHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.