Kaçak yapı gerekçesiyle binaları yıkılan aileler eylem yaptı

Batman’da belediye tarafından kaçak yapı nedeniyle binaları yıkılan ve yıkılma kararı çıkarılan vatandaşlar mağdur olduklarını belirterek eylem yaptı. Eylem yapan ailelerle görüşen HÜDA PAR İl Başkanı Davut Şahin, çözümün yıkımda olmadığını söyledi.

Atatürk Parkı’nda toplanan vatandaşlar basın açıklaması düzenledi. Hem paralarından hem de evlerinden olduklarını belirten vatandaşlar, yetkililere mağduriyetlerinin giderilmesi yönde çağrıda bulundular.

HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin ise beraberindeki heyetle eylem yapan ailelerin yanına geldi. Burada evleri yıkılan ailelerle görüşüp sağduyu çağrısında bulunan Şahin, yetkililere seslenerek çözümün evlerin yıkımında olmadığını söyledi.

“Çözüm yıkım değildir”

Ruhsatsız gerekçesiyle yıkılan binalarla ilgili üçüncü kez açıklamalarda bulunduğunu anımsatan Şahin, “Halkımız adına gerek Valilik gerekse de Belediye yetkililerine sesleniyoruz. Çözüm yıkım değildir. Bu binalar belediye yetkililerinin gözü önünde yükseltilmiştir. Belediye birimleri bu insanlara ceza kesmişler ve sonra bu binaların yapımına göz yummuşlar. Ta ki tüm aşamalar bitirilip daire alıcıları dairelerine yerleşene kadar bu böyle devam etmiş. Bu aşamadan sonra inceleme başlatıp yıkım kararı alınmış.” dedi.

“Kaçak yapılaşmaya karşıyız ancak gelinen nokta bu durumu aşmış durumda”

Vatandaşların yıllarca ev sahibi olmak için biriktirdikleri birikimlerinin heba olmamasını isteyen Şahin, “Bu durum sadece müteahhitleri ilgilendiren bir durum olmaktan çıkmış. HÜDA PAR İl Başkanlığı olarak bizler ruhsatsız, kaçak yapılaşmaya karşıyız. Ancak bugün gelinen nokta bu durumu aşmış durumda. Yüzlerce aile hanımlarının altınlarını, belki kredi çekerek, yıllarca biriktirdiklerini bir araya getirip bir daire sahibi olmak istemişler. Kaza kazı aşamasındayken bu binaların yapımına göz yumulmayacaktı, engel olunacaktı. Ama bitme aşamasına gelinmiş ve insanlar evlerine yerleşmeye başlarken evler yıkılmaya başlandı.” diye konuştu.

“Yetkililerin, yöneticilerin işi imar, ıslah olmalı yıkım değil”

Evleri yıkmanın kimseye bir fayda sağlamayacağını vurgulayan HÜDA PAR İl Başkanı Davut Şahin, şöyle devam etti:

“Bu insanlar müteahhitlerden paralarını nasıl alacaklar? Tamamen fitne kapısı… Belediye yetkililerine sesleniyoruz; gidin bu binaların performans analizini yapın. Deprem yönetmeliğine uygunluğunu inceleyin. Varsa bir sıkıntı güçlendirmeye mi gidiyorsunuz, farklı bir metot mu uyguluyorsunuz uygulayın ama bu insanların evlerini başlarına yıkmayın. Yetkililerin, yöneticilerin işinin imar, ıslah olması lazım yıkım değil. Şimdi kalkıp bunca binayı yıkarsanız, bunca insanı mağdur ederseniz bu işin içinden nasıl çıkacağız. Dolayısıyla Batman bir nebze huzura kavuşmuşken ikinci bir fitne kapısı açılmasın diyoruz.”

“Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz”

Daha sonra bina sakinleri adına basın açıklamasını okuyan Mehmet Emin Altun, büyük bir mağduriyetle karşı karşıya olduklarını kaydetti.

Tek isteklerinin çözüm yoluna gidilmesi olduğunu belirten Altun, “İnşaatlarda çalışan vatandaşlarımız 30 yıllık birikimleriyle birlikte yıkımla karşı karşıyadır. Bu mağduriyet 300 ailenin yanı sıra ortalama bin 200 çocukla birlikte bin 500 ailenin mağdur olmasından oluşmaktadır. Tek isteğimiz bu insanların mağdur olmaması için bir çözüm sağlanmasıdır. Binalarımıza gelip kontrol etsinler, depreme dayanıklılık testi yapsınlar. Binalarımız şayet depreme dayanıklı değilse yıkımı yapılsın ve hiç kimse karşı koymayacaktır. Ama eğer depreme dayanıklı yapılmışsa bir çözüm ve mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.