Kadınlar ve çocuklar cemaatle namazda nasıl saf tutarlar?

Kadınlar ve çocuklar cemaatle namazda nasıl saf tutarlar?

Fetva Kurulu, şayet cemaatte yetişkin erkek, kadın ve çocukların hepsi bulunursa sırasıyla önce erkekler, ardından çocuklar, en sonda ise kadınların saf tutacağını belirtti.

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu "Kadınlar ve çocuklar cemaatle namazda nasıl saf tutarlar?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Cemaatle kılınan namazlarda imama tâbi olan kişi erkek olup sadece bir kişiyse (çocuk olsa dahi) imamın sağında durması sünnettir.

İbn Abbâs (radiyallahu anhuma) der ki: Teyzem Meymûne’nin yanında geceleyin kaldım. Hazreti Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) geceleyin namaz kılmak için kalktı, ben de kalkıp onun solunda durdum. O başımı tutup beni sağ tarafında durdurdu (Buhâri, Deâvât 10, No: 6316; Müslim, Salâtu’l-Musâfirîn 26, No: 763).

Eğer cemaat birden fazla erkekten veya -mahrem olsa dahi- tek bir kadından oluşuyorsa imamın arkasında saf tutarlar.

Şayet cemaatte yetişkin erkek, kadın ve çocukların hepsi bulunursa sırasıyla önce erkekler, ardından çocuklar, en sonda ise kadınlar saf tutar. Bunun delili Hazreti Enes’ten (radiyallahu anh) rivayet edilen şu hadistir: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) Ümmü Süleym’in evinde namaz kıldırdı. Ben ve bir yetim onun arkasında, Ümmü Süleym de bizim arkamızda namaza durdu (Buhâri, Salât 20, No: 380; Müslim, Mesâcid 48, No: 658)."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler