Kılıçarslan: "Sadaka, ahirette olduğu gibi dünyada da mü'mini azap ve felaketlerden korur"

Kılıçarslan: "Sadaka, ahirette olduğu gibi dünyada da mü'mini azap ve felaketlerden korur"

Alimler ve Medreseler Birliği (İTTİHADUL ULEMA) Genel Başkanı Molla Enver Kılıçarslan, "özellikle zekatla mükellef olan varlıklı Müslümanların bu yıl ile birlikte önümüzdeki yılın da zekatını vermelerini" tavsiye etti.

İTTİHADUL ULEMA Genel Başkanı Kılıçarslan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İçerisinde bulunduğumuz bu sıkıntılı günlerde gerek bireysel gerekse toplumsal olarak herkes/herkesim ağır bir imtihanla karşı karşıya kalmış bulunmaktadır. Zalimiyle, mazlumuyla, Müslümanıyla, kâfiriyle insanoğlu uzun bir aradan sonra ne kadar aciz olduğunu tekrardan görmüş oldu." dedi.

Bela ve musibet zamanında Allah'u Teâlâ'yı memnun eden en önemli ibadetlerden birinin dua diğerinin ise sadaka olduğunu vurgulayan Kılıçarslan, "Sadaka, ahirette olduğu gibi dünyada da mü'mini azap ve felaketlerden korur. Kemiyetine bakmaksızın her bir kardeşimiz cömertlerin en cömerdi olan Rabbimizi memnun etmek için sadaka vermeli; etrafındaki fakir ve mağdurları göz önünde bulundurmalı, yetim ve mazlumlar için çalışıp çabalayan hayır kurumlarını ihmal etmemelidir." ifadelerini kullandı.

Kılıçarslan, sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi:

"Bu hususla ilgili özellikle zekatla mükellef olan varlıklı Müslümanlar bu yıl ile birlikte önümüzdeki yılın da zekatını vererek, nispeten de olsa söz konusu mağduriyetlerin önüne set çekmiş olacaklardır. Hazreti Ali Efendimizden rivayet edilen bir hadiste Allah Resulü (sallallahu aleyhi vesellem) ihtiyaç nedeniyle İbn-i Abbas`tan iki yılın zekâtını birden aldı. (Beyhakî) Bir başka rivayette ise İbn-i Abbas kendisine, vakti gelmeden önce zekâtın verilmesini sordu. Efendimiz de O'na izin verdi. (Dâvud, Tirmizî) Bil-müşahede şuna tanıklık ettik ki; şimdiye kadar izzet-i nefislerinden dolayı muhtaç olduklarını belli ettirmeyen nice fakir, bu süreçten en fazla etkilenen kesim oldu. Allah'u Teâlâ tez zamanda bizleri selamete kavuşturup, kendisine şükretmeyi nasip etsin."

İLKHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.