Kızıltepe’deki kavgayı “Kanlıtepe” başlığıyla duyuran Takvim Gazetesi’ne tepki geldi

Kızıltepe’deki kavgayı “Kanlıtepe” başlığıyla duyuran Takvim Gazetesi’ne tepki geldi

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başkanı Mehmet Şerif Öter, Takvim Gazetesi’nin Kızıltepe’de 16 yaşındaki Berfin Çalgıcı’nın ölümüne neden hayvan otlatma kavgasını okuyucularına “Kanlıtepe” başlığıyla duyurmasına tepki gösterdi.

Mardin’in Kızıltepe ilçesi Atatürk Mahallesinde dün 2 aile arasında at otlatma yüzünden çıkan kavgada hayatını kaybeden 16 yaşındaki Berfin Çalgıcı’nın ölümü büyük üzüntüye neden olurken Takvim Gazetesi’nin bugünkü sayısında okuyucularına ulaştırdığı haberde Kızıltepe için “Kanlıtepe” olarak benzetmesini kullanması tepkilere neden oldu.

Gazetenin kullandığı başlığa tepki gösteren Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başkanı Mehmet Şerif Öter, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“24 Nisan tarihinde Kızıltepe ilçemizde meydana gelen olayda 16 yaşında Berfin Çalgıcı isimli kız çocuğu hayatını kaybetti. Bu olay tüm Kızıltepe halkımızı derinden üzdü. Bu olayı haber yapan Takvim Gazetesi, Kızıltepe’mizin adını ilişkilendirerek ‘Kanlıtepe’ şeklinde manşet atmış. 300 bin nüfuslu 43 ilden büyük insani meziyet ve misafirperverliğiyle örnek olan Kızıltepe ilçemize ‘Kanlıtepe’ şeklinde isimlendirmek ne Takvim Gazetesi’nin nede başka hiç kimsenin haddi değildir. Mübarek günlerdeyiz, ülke ve dünya olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Biz bize daha çok kenetlenip, kucaklaşmamız gereken bu süreçte bu nefret söylemini kusan Takvim Gazetesi’ni şiddetle kınıyorum. Takvim Gazetesi ‘Kanlıtepe’ başlığını kaldırmakla kurtulamayacaktır. Şimdi gazeteye mail atacağım, Mardin ve Kızıltepe halkından özür dileyecek, aksi halde federasyonumuzun 62 derneği ve tüm Mardin STK’ları olarak bu konuyu sosyal medyada kınama ve tepkilerle yurdun her yerinde gündeme getireceğiz. Ta ki ‘Kanlıtepe’ yazısını tekzip edinceye kadar.”

İLKHA


Kızıltepe’deki kavgayı “Kanlıtepe” başlığıyla duyuran Takvim Gazetesi’ne tepki geldi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.