Köyünde kurduğu serayla işsiz gençlere umut oldu

Köyünde kurduğu serayla işsiz gençlere umut oldu

Şırnak'ın Silopi ilçesinde 13 dönümlük arazisine sera kuran Serdar Soysal, işsiz gençlere iş imkânı sağlıyor.

Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Özgen köyünde yaşayan Serdar Soysal, devletten aldığı destekle 13 dönüm alana kurduğu serada, mevsimlik işçi olarak çeşitli bölgelere gitmek zorunda kalanlara iş imkânı sağlıyor.

600 dönüm arazisi olan Soysal, kurduğu l3 dönümlük seranın haricinde, 250 dönümünde zeytin, 80 dönümünde fıstık yetiştirirken, 10 dönümünde de kayısı ve nar yetiştiriyor.

13 dönümlük serasıyla işsiz gençlere ekmek kapsı olan Soysal, 6 ayda elde ettiği 320 ton domatesi kent merkezi ve ilçeler olmak üzere Mardin, Siirt ve Batman'a kadar pazarladıklarını ifade etti.

Devletten aldığı tarımsal desteklerle bölge ekonomisine katkıda bulunan Soysal, devletin verdiği desteğin yetersiz olduğunu ifade ederek, ülke ekonomisi ve bölge istihdamı için desteklemelerin daha çok ve sık olması gerektiğini belirtti.

Seralarda yetişen ürünün hormon kullanılmadan döllenmesini gerçekleştiren Bombus arılarını kullandıklarını belirten Soysal, doğanın dengesini bozmadan organik ve sağlıklı ürünler yetiştirdiklerini sözlerine ekledi.

Son olarak Soysal,"Seramızla insanlara bir faydamız dokunuyor. En azından gençler artık batının çeşitli illerinde çalışmak zorunda kalmıyor. Kendi köyü veya ilçesinde evine ekmek götürebiliyor. Keşke daha çok istihdam alanları oluşturulsa ve ailelerimiz göç etmek zorunda kalmasa." dedi.

2014 yılından itibaren şoförlüğü bırakıp çiftçiliğe atılan sera yöneticisi Abit Dağ, Şırnak ili ve ilçelerinin Habur Sınır Kapısı'ndan ibaret olmadığını vurgulayarak, gençlere çiftçiliği tavsiye etti.

Üniversite öğrencisi Osman Kocaman ise köyünde çalışma imkânı yakaladığı için mutlu olduğunu dile getirerek, "Ailemden uzak, batı illerinde çalışacağımıza, köyümüzde kurulan serada çalışıp kazanıyoruz. Bu bize çok güzel bir ortam oldu." diye konuştu

İLKHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.