​Kudüs direnişine kitlesel destek sürüyor

​Kudüs direnişine kitlesel destek sürüyor

Mardin’de Kudüs için düzenlenen kitlesel basın açıklamasına yüzlerce kişi katılırken metrelerce araç konvoyu oluştu. Eyleme katılarak Kudüs direnişine destek veren halk, siyonist işgal rejimine lanet okudu.

Siyonist işgalcilerin Ramazan ayının başından bu yana yaptığı zulüm ve baskınlar sonrasında Mescid-i Aksa'ya saldırmasına yönelik tepkiler artarak devam ediyor.

Bu kapsamda HÜDA PAR Mardin İl Başkanlığı da siyonist terör çetesinin Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarına tepki göstermek amacıyla “Kudüs'e Sahip Çık” sloganıyla kitlesel basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasına Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Mardin Şubesi ile birleşenleri, siyasi parti ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu destek verdi.

Mardin Merkez Artuklu ilçesindeki Yeni TOKİ'de toplanan vatandaşlar, araçları ile konvoy yaparak Filistin ve Türkiye bayrakları ile şehir turu attı. Araç konvoyuna onlarca tırın katılması renkli görüntüler oluşturdu.  

Konvoy sonrası 15 Temmuz Parkında buluşan grup, burada basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Eylemlere katılan halk, terör şebekesine lanet okurken "Özgür Kudüs”, “Kudüs İslam’ındır”, “Kudüs için tek ses”, “Ben sen yok Kudüs var” yazılı pankartlar açıldı.

Sık sık tekbirlerin getirildiği basın açıklamasında, Kudüs'e sahip çıkılması için İslam dünyasına çağrıda bulunuldu.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan basın açıklamasını okuyan HÜDA PAR Mardin İl Başkanı İsmail Çevik, İslam ülkelerinin yöneticileri ile halklarının işgal ve saldırılara karşı durması gerektiğini belirtti.

“İşgal eylemi Ramazan ayında da durmadı”

İl Başkanı Çevik, “Kudüs, Mescid-i Aksa, Gazze, Filistin… Dehşetin, vahşetin yaşandığı mübarek mekanlar! Seksen yıla yakındır siyonist, gasıp bir güruhun saldırısıyla karşı karşıya kalan İslam beldeleri… Yine bir Ramazan ayı ve yine 14 Mayıs günü olan işgalin resmen ilan edildiği tarihin yıl dönümü. Bu sefer hedefte Mecsid-i Aksa’nın yanında Şeyh Cerrah vardı. Adını Kudüs Komutanı Selahaddin-i Eyyubi’nin tabibi Husameddin Cerrahi’nin isminden alan Cerrah mahallesi… 1948’den bu yana Filistinlileri yerlerinden eden ve onların evlerini gasp eden işgalcilerin bu mahalleye yönelik işgal eylemi Ramazan ayında da durmadı. Topyekûn işgalin bir parçası olarak Mescid-i Aksa’ya komşu olan Şeyh Cerrah Mahallesinin sahibi ve sakinleri olan Müslümanlar, evlerinden zorla çıkartılarak onların yerine Yahudiler yerleştirilmektedir. Şeyh Cerrah, Beyt Hanun, Cenin… Her yerde işgal, her yerde katliam, her yerde vahşet hiçbir zaman durmadı ve maalesef halen de devam ediyor.” diye konuştu. 

“Kudüs’ü işgalden kurtarmak bütün Müslümanların siyasi ve şer’i görevidir”

Çevik, dün olduğu gibi bugün de uluslararası toplumun, Harem-i Şerif’in kudsiyetini ihlal eden ve Mescid-i Aksa’da ibadet eden Müslümanlara ses bombalarıyla ve zor kullanarak saldıran siyonistlere çağrıdan öteye geçmeyen tepkilerinin vahşeti durduramayacağını ifade etti.  

Çevik, “Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşların siyonist zalimlere karşı sadra şifa pratiklerinin olmadığı ortadadır. Kudüs ve Mescid-i Aksa sadece bir toprak veya coğrafya davası değildir. Kudüs, bir akide meselesidir. Onu işgalden kurtarmak ve saldırılara karşı korumak, bütün Müslümanların siyasi ve şer’i görevidir. Aksa, bugünlerde işgalin en zor dönemlerinden birini yaşamaktadır. Kudüs, yarım asırdır siyonist işgal altında ve kendisini özgürlüğe kavuşturacak Selahaddinleri beklemektedir.” dedi.

“Mescid-i Aksa’yı tamamen işgal etmek istiyorlar”

Siyonistlerin, Mescid-i Aksa ve Kudüs’ü tamamen işgal etme ve Müslümanları buradan tamamen çıkarmanın provasını yaptığını aktaran Çevik, “İşgalciler, bu pervasızlık ve küstahlığı; Müslümanların birlikten yoksun olmalarından ve Kudüs davasına ihanet ederek siyonistlerle ilişki içiresine giren bazı İslam ülkelerinin yöneticilerinden almaktadır. Kudüs yoğun saldırıların olduğu günler dışında maalesef gündemimizde hak ettiği yeri bulamamaktadır. Her geçen gün Müslümanlar daha da tepkisiz hale gelirken siyonizmin ise cüreti artarak Kudüs ile Mescid-i Aksa’yı tamamen işgal etme hevesi depreşmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Artık sözün bittiği noktadayız”

İşgal asla kabul edilmeyeceğini kaydeden Çevik, “Artık sözün bittiği noktadayız.” dedi. Çevik, “Bütün Müslümanların ortak davası olan Kudüs’ün özgürlüğüne kavuşturulması siyasi ve şer’i görevimizdir. Aramızdaki her türlü siyasi ihtilaf ve çekişme, ayrılık ve bölünmüşlük bir kenara bırakılmalı, etrafı bereketli kılınan Kudüs davası etrafında kenetlenmeliyiz. Filistin’de ev ev, sokak sokak işgale karşı direnen kardeşlerimizle öyle bir dayanışma içerisine girelim ki siyonistlerin işgal planı kursaklarında kalsın. Ayırım yapılmadan bütün İslam ülkelerinin yöneticileri ve halkları topyekûn bu işgal ve saldırılara karşı durmalıdır.” dedi.

“İslam İşbirliği Teşkilatı kınamaktan öte adımlar atmalıdır”

Çevik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kuruluş amacı Kudüs’ü özgürlüğüne kavuşturmak olan İslam İşbirliği Teşkilatı kınamaktan öte adımlar atmalıdır. Türkiye, İran, Pakistan, Malezya gibi ülkeler bu işin öncülüğünü yapmalıdır. Salt bir açıklama ve kınama değil, işgali bitirecek somut adımlar atılmalıdır. Bütün seçenekler, yol ve yöntemler kullanılarak bu işgal sonlandırılmalıdır. Biz bugüne kadar her zaman Filistinli kardeşlerimizin yanında olduk. Bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Kudüs’ün özgülüğüne kavuşması için atılacak her adımı desteklemeye hazır olduğumuzu buradan bir kez daha ifade ediyoruz. Ey ön cephede Kudüs’ün haremini savunan kardeşim! Biraz daha sabredin. Siyonistlerin örümcek ağına benzeyen evini başlarına yıkacak Selahaddin yetişiyor. Az kaldı. Biraz daha sabır. Kudüs’e selam olsun! Mescid-i Aksa’ya selam olsun! Mecsid-i Aksa’nın muhafızlarına selam olsun! Muhammed Abdullah Feyyaz ve diğer tüm şehitlere selam olsun!”

Basın açıklaması Molla Fasih Memiş’in yaptığı duanın ardından sona erdi. 


​Kudüs direnişine kitlesel destek sürüyor

​Kudüs direnişine kitlesel destek sürüyor

​Kudüs direnişine kitlesel destek sürüyor

​Kudüs direnişine kitlesel destek sürüyor

​Kudüs direnişine kitlesel destek sürüyor

​Kudüs direnişine kitlesel destek sürüyor

​Kudüs direnişine kitlesel destek sürüyor

​Kudüs direnişine kitlesel destek sürüyor

​Kudüs direnişine kitlesel destek sürüyor

​Kudüs direnişine kitlesel destek sürüyor

​Kudüs direnişine kitlesel destek sürüyor

​Kudüs direnişine kitlesel destek sürüyor

​Kudüs direnişine kitlesel destek sürüyor

​Kudüs direnişine kitlesel destek sürüyor

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler