Kürdistan İslami Birlik Partisi heyeti, Bakan Soylu ile Mardin saldırısını görüştü

Kürdistan İslami Birlik Partisi heyeti, Bakan Soylu ile Mardin saldırısını görüştü

Irak Kürdistan İslam Birliği (Yekgırtu) Partisi lideri Selahaddin Bahaeddin ve beraberindeki heyet, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Mardin'de Kürdistan vatandaşlarına yönelik saldırıyı görüştü.

Kürdistan İslam Birliği Genel Sekreteri Salahuddin Muhammed Bahauddin, Yürütme Konseyi Yürütme Kurulu Yöneticisi Dr. Salahuddin Babakr ve Türkiye İlişkileri Bürosu Başkanı Dr. Luqman Baskederi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu ziyaret etti.

Görüşmede, Mardin'in merkez Artuklu ilçesine bağlı Yeniköy mevkiinde Irak Kürdistan Bölgesi vatandaşı 3'ü kadın 5 kişinin katledildiği saldırı ele alındı.

Yekgırtu Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Bahaeddin'in, olayın soruşturulması ve faillerin tutuklanması konusundaki ilgisinden dolayı Bakan Soylu'ya teşekkür ettiği kaydedildi.

Yekgirtu'nun Türkiye Temsilcisi Baskederi ise "İçişleri Bakanı, Genel Başkanımıza Türkiye hükümetinin Kürdistan Bölgesi vatandaşlarının şehit edilmesi olayını büyük bir ciddiyet ve hassasiyetle soruşturduklarını söyledi ve bu yönde emniyet ile yargı kurumlarının çalışmalarının devam ettiğinden bahsetti. Sayın Bakan ayrıca soruşturmada elde edilen bulguların ciddiyetle ele alınacağı konusunda bize söz verdi. Kendilerinin de vardığı kanaat bu olayın basit bir soygun veya para meselesi olmadığı yönündeydi. Ancak olayın nedenleri hakkında fazla bir bilgi veremeyeceklerini çünkü soruşturmanın devam ettiğini söylediler. İlgili kurumların soruşturmasını tamamlanması ardından net bir sonuca varılacağını kaydettiler." dedi.

Mardin'deki saldırı

Irak Kürdistanı'nın Duhok kentinden Diyarbakır'a giden araç 19 Ocak'ta Mardin'in merkez Artuklu ilçesine bağlı Yeniköy mevkiinde pusuya düşürülmüş, araç içerisindeki 3'ü kadın 5 kişi katledilmişti.

Saldırıda katledilen Abdullah Salih Mustafa (69) ve Celaleddin İbrahim (45) Duhok'un tanınan âlimlerindendi.

Olayın ardından gözaltına alınan ve cinayetleri "soygun amaçlı" işlediklerini iddia eden 5 kişiden 4'ü tutuklanmıştı. Maktullerin para ve değerli eşyalarının alınmamış olması soru işaretlerini de beraberinde getirmişti. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler