“Kürtlerle savaşmak haramdır" fetvası hala geçerli

“Kürtlerle savaşmak haramdır" fetvası hala geçerli

Ayetullah Muhsin el-Hekim’in Saddam döneminde Kürtlere karşı savaşmanın haram olduğuna dair verdiği fetvanın hala geçerli olduğu açıklandı.

Ayetullah Muhsin el-Hekim’in Saddam döneminde Kürtlere karşı savaşmanın haram olduğuna dair verdiği fetvanın hala geçerli olduğu açıklandı.

Kurdpress haber ajansının bildirdiğine göre Saddam Hüseyin döneminde Kürtlerle savaşmanın haram olduğuna dair fetva veren Ayetullah Muhsin el-Hekim’in ailesinin dostlarından Hasan İsmail Sadr, “Merhum Ayetullah Muhsin el-Hekim’in verdiği hala ve kuvvetle geçerlidir” dedi.

Iraklı Kürtlerle Şiiler arasındaki bağın korunması gerektiğini belirten Seyyid İsmail Sadr, “her iki kesim de diktatörlüğe karşı mücadele konusunda parlak bir tarihe sahiptir. Kürt-Şii ittifakı ne dönemseldir, ne de taifecidir, bu ittifak onların zulüm karşıtlığından kaynaklanmaktadır” dedi.

Seyyid İsmail Sadr, Irak merkezi hükümetiyle Kürdistan bölgesi arasında yaşanan gerginlikte mantık ve diyalog seçeneğinin askeri seçeneğe galip gelmesini umduğunu belirtti.

Saddam Hüseyin, 1960’lı yıllarda Kürtlerle savaşma konusunda Irak İslami Yüksek Konseyi Başkanı Ammar el-Hekim’in dedesi olan Ayetullah Muhsin el-Hekim’den fetva istemiş; ancak Ayetullah Muhsin el-Hekim Saddam’ın istediğinin aksine Kürtlerle savaşmanın haram olduğuna dair fetva vermişti.

Öte yandan NRT televizyonunun haberine göre Irak’ın önde gelen Taklit Mercilerinden Ayetullah Beşir Necefi, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin kendisine yazdığı mektuba cevaben Bağdat’la Erbil arasında yaşanan gerilimden rahatsız olduğunu bildirdi.

Ayetullah Beşir Necefi’nin Oğlu Ali Necefi, Sumeriyenews’e verdiği demecinde dini mercilerin kriz yaratacak her türlü adıma karşı olduğunu belirterek “Dini merciler, yaşanan krizin barışçı yollarla ve Irak’ın bütünlüğü korunarak çözülmesini istiyor” dedi.

Kürdistan Bölgesi Parlamentosu milletvekillerinden Ali Feyli de Kürtlerle Şiileri karşı karşıya getirmeye çalışan birtakım güçler olduğunu belirterek dini mercilerden Kürdistan Bölgesi ile merkezi hükümet arasında yaşanan kriz konusunda duyarsız kalmamalarını istemişti. YDH

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.