Macron’un İslam düşmanlığına bir tepki de Adana’dan geldi

Macron’un İslam düşmanlığına bir tepki de Adana’dan geldi

HÜDA PAR Adana İl Başkanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam düşmanlığını düzenledikleri basın açıklamasıyla kınadı.

Merkez Seyhan ilçesinde bulunan Kemaraltı Camii'nde kılınan cuma namazının ardından Coronavirus tedbirlerine riayet edilerek 5 Ocak Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasında, Fransa’nın ve Macron’un İslam düşmanlığı tel’in edildi.

HÜDA PAR Adana İl yönetiminde bulunan Veysi Sonkaya tarafından  Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılmasının ardından HÜDA PAR Adana İl Başkanı Salih Demir,selamlama konuşması yaptı.

Basın açıklamasını HÜDA PAR Adana İl Başkanlığı adına Hüseyin Ayaydın yaptı.

Avrupa’da İslam’a ve Müslümanlara yönelik ayrımcılık ve engellemelerin fiziki saldırılara ve aleni bir düşmanlığı dönüştüğünü aktaran Ayaydın, Fransa’nın düşmanlık ve ötekileştirme furyasının başını çektiğini ifade etti.

Fransa’nın sözde demokrasisi ve özgürlükleri ile övünen bir ülke olduğunu ancak söz konusu Müslümanlar ve İslam olunca, bütün özgürlükçü ilkeleri helvadan birer puta dönüştürdüklerini kaydeden Ayaydın, "Fransa’nın Toy, cahil ve kaprisli Cumhurbaşkanı Emmanuel  Macron, açıklama ve uygulamalarıyla İslam’a karşı olan kin ve nefretini artık aleni bir savaşa dönüştürmüştür." dedi.

2015 yılında Paris’te Charlie Hebdo’ya yapılan saldırıların ardından çıkarılan OHAL ve Terörle Mücadele Yasası ile İslam’a ve Müslümanlara karşı devlet eliyle bir cadı avının başlatıldığını da ifade eden Ayaydın, "Okullarda başörtü, çarşı ve pazarda ‘burka ve peçe’ yasaklandı. Müslümanların cami, dernek, lokal, okul gibi kurumların kapatılmasını adli makamların elinden alarak valilerin keyfi kararlarına bırakıldı. 152 kafe, 15 mescit, 12 kültür merkezi ve 4 okul kapatıldı." şeklinde konuştu.

Ülkede 23 ay süren OHAL ve ardından çıkarılan ‘Ayrımcılıkla Mücadele Kanunu’ ile onlarca kişinin gözaltına alındığı ve sınır dışı edildiğini de söyleyen Ayaydın, "Müslümanlar her tarafta ayrımcı şiddet ve tacizlere uğradı. Fransız Kamuoyu Görüşü Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre, yaklaşık her iki Müslümandan biri, tesettürlü kadınların yüzde 60’ı hayatlarında en az bir defa ayrımcılığa maruz kalırken, ömürleri boyunca hiç başörtüsü takmayan kadınların yüzde 44’ü de bu ayrımcılığa uğramaktan kurtulamadı." diye konuştu.

Fransa’daki bütün cami, lokal, okul ve kurumlar izin, her türlü kontrol ve ağır denetimlere tabi tutulduğunu kaydeden Ayaydın, ‘Fransa Müslümanı’ adıyla kendilerine göre bir Müslüman tipi oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

"Avrupa İslam’a gebedir"

Avrupa ve Fransa’nın İslam’a karşı açtığı bu savaşı kazanamayacağını gururla ifade eden Ayaydın, "Aziz İslam’a karşı mücadele etmeye çalışanlar, dün olduğu gibi bugün de kaybedenlerden olacaktır. İzzet ve İrade sahibi İslam ülkeleri, Fransa’nın bu İslam düşmanlığına karşı mutlaka harekete geçmeli, dünya genelinde Müslümanların hak ve hukukunu koruyacak bir mekanizma mutlaka kurulmalıdır. Avrupa İslam’a gebedir. Bir gün mutlaka bu kutlu doğum gerçekleşecektir." dedi. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.