1. HABERLER

  2. MEDYA KRİTİK

  3. Mahir Çayan: Atatürk sonuna kadar ihtilalcidir
Mahir Çayan: Atatürk sonuna kadar ihtilalcidir

Mahir Çayan: Atatürk sonuna kadar ihtilalcidir

Solcu Gençlik hareketi liderlerinden Mahir Çayan'ın gizli kalmış sözleri: 'Kemalizm soldur, milli kurtuluşçuluktur, Emperyalizme karşı isyan bayrağıdır'

A+A-

Türkiye’deki sol ile dünyadaki sol arasında dağlar kadar fark vardır. Türkiye’deki sol enternasyonalist olduğunu iddia eder, ama savundukları fikirler nasyonalizmin yani  milliyetçiliğin en kaba ilkel biçimidir. Türkiye’de bütün haksızlıkların, zulümlerin,  katliamların, en başta Kürtler olmak üzere bütün etnik toplulukları yok sayan, inkar eden, baskıyla sindiren, hatta bu etnik toplulukların, özellikle Kürtlerin kendi dilleriyle konuşmasını dahi yasaklayan, bu ülkede herkesin Türk olduğunu, kabul etmeyenlerin ise tek görevlerinin Türklere hizmet etmek olduğunu söyleyen ve böylelikle herkesi Türkleştirmeye çalışan Kemalizm ve onun ırkçı uygulamaları olduğu halde, “devrimci sosyalist gençler” adı altında ortaya sürülenlerin, gençlere birer idol haline getirilenlerin eliyle Kemalizmin nasıl pazarlandığının ibretli bir itirafıdır aşağıdaki yazı! Bu ibretlik durum sadece Türk tarafı ile ilgili değildir. Bir kısım Kürtler tarafından sözüm ona  “Kürd Halk Önderi” diye sunmaya çalışılan  Abdullah Öcalan’da avukat görüşlerinde Kemalizmin ne kadar ilerici bir ideoloji olduğunu öve öve bitirememişti. Kemalizm bu kadar matah bir şey ise o zaman bu sorunlar neden!

Aşağıdaki yazıyı gençlere idol olarak sunulan, darbeleri ve Kemalizmi öve öve bitiremeyen, Mahir Çayan ve arkadaşlarının, yine Kemalistler tarafından nasıl kurban edildiklerini aklınızda tutarak okumanızı tavsiye ediyoruz.  Ayrıca konuyla ilgisi olduğu için Engin Ardıç'ın yazısınıda ekliyoruz. EDİTÖR

Türkiye'deki 68 gençlik hareketinin önde gelen gençlik liderlerinden Mahir Çayan'ın mahkemede savunma yaparken Atatürk'le ilgili pek bilinmeyen sözleri bugün Aydınlık Gazetesi'nde yayınlandı. Gazete Çayan'ın bu sözlerine kaynak olarak da THKO davası savunma tutanaklarını gösterdi

MAHİR ÇAYAN'IN ATATÜRK'LE İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERİ

Gazetede yer alan bilgilere göre; Mahir Çayan, Ordu ve Bürokrasi içerisindeki devrimci milliyetçilerin DP'nin Anti-Kemalist karşı devrimine kırmızı ışık yaktıklarını ve 27 Mayıs 1960'da hakim ittifakın partisi DP'nin alaşağı edildiğini belirterek 27 Mayıs devrimi konusundaki görüş ve anlayışını da ortaya koydu:

'Türkiye devrimler tarihinde oldukça önemli ve şerefli bir yere sahip olan 27 Mayıs devrimi, yerli hakim sınıflarına karşı ordu ve bürokrasi içerisindeki aydınların, ilerisi, milliyetçi bir hareketidir'

ATATÜRK İLK HALK SAVAŞININ İHTİLALCİ LİDERİ

Mustafa Kemal Atatürk için savunmasında şu önemli betimlemeyi yapan Mahir Çayan; 'O, dünyada ilk defa zaferle sonuçlanmış halk savaşının büyük bir lideri, mazlum ulusların emperyalistleri alt edebileceğini ilk defa gösteren bir ihtilalci olarak cephelerden cephelere vatan müdafası için geçen hayatından dolayı sosyal sistemle doktrinleri incelemeye zaman bulamadığını' kaydeder.

"MUSTAFA KEMAL SAPINA KADAR İHTİLALCİDİR"

'Mustafa Kemal sapına kadar ihtilalcidir. O, emperyalizm ve Levantenleri tamamiyle tasfiye etmiş, hilafeti teokratik yönetimi vs gibi feodalizmin üst yapı kurumlarını paramparça ederek Milli ve Laik Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuştur' diyerek Cumhuriyet ve devrimlerin esas çizgisini ortaya koymuştur.

Savunmasında Kemalizm konusundaki eleştirilere yanıt veren Çayan, 'Kemalizm soldur, milli kurtuluşçuluktur, Emperyalizme karşı isyan bayrağıdır' der.

 

Sabah gazetesi yazarı Engin Ardıç bugün kaleme aldığı yazıyla solcuları kızdıracağa benziyor. Yazısında Kemalizmin Türk sosyalizmini çatır çatır ezdiğini belirten Sabah yazarı, "Hem Kemalist hem sosyalist olmaya çalışan düşünme özürlüler artık tarihin çöp sepetindeler de, ara sıra çöp sepetinin kapağını kaldırıp seslenmeye, üstelik bir de edepsizlenmeye çalışıyorlar." dedi.

İşte Engin Ardıç'ın yazısı;

Yıllardır kalın kafalılara anlatmaya çalışırız: Hem Kemalist hem sosyalist olunamaz, olamazsınız!

Çoğu anlamaz. Kimisi anlamak istemez, kimisinin işine gelmez. Sağlık olsun, ömürlerini öyle tüketmek istiyorlarsa kendi bilecekleri iştir. Çünkü Kemalizm, faşizm olmasa bile "faşizan", yani faşizme yakın, onun birçok yöntemini kullanan bir ideolojidir. Otuzlu yıllarda, İnönü ve Peker'in başını çektiği bir bürokratlar grubu tarafından yaratılmıştır. Atatürk'ün "otoriter tek adamlık tutkusu" da buna yakın gelmiş, faşizan bürokrasi Atatürk'ün bu "zaafını" pek güzel "kullanmıştır" doğrusu...

ONLAR TARİHİN ÇÖP SEPETİNDELER

Ne kadar bunaldığını, zaman zaman nasıl patladığını çok iyi biliriz. İnönü'yü haşlayacak, sonunda onu başbakanlıktan kovacak kadar...

Kemalizm, Türk sosyalizmini çatır çatır ezmiştir. Sosyalist ve komünist partileri yasaklamıştır. İşçiye grev ve toplu sözleşme hakkı vermemiştir. Başta Nazım Hikmet ile Kemal Tahir olmak üzere birçok sosyalist sanatçı ve aydını hapislerde süründürenler, Sabahattin Ali'yi öldürenler de işte bu ideolojinin uygulayıcılarıdır.
Hem Kemalist hem sosyalist olmaya çalışan düşünme özürlüler artık tarihin çöp sepetindeler de, ara sıra çöp sepetinin kapağını kaldırıp seslenmeye, üstelik bir de edepsizlenmeye çalışıyorlar.

Her zaman yaptıkları gibi bir yandan da birbirlerini yiyerek, birbirlerini sepetin dibine çekmeye çalışarak...

SOLCU MÜSLÜMANLAR PİYASAYA ÇIKTI

Halkçı geçinirler ama halkı hor görürler. İstedikleri halkın iktidara gelmesi değil, görünürde ve söylemde halk adına, ama halkı hiçe sayarak onu eğip bükecek bir diktanın kurulmasıdır. (Rus isçisini en çok ezenler de bolşevikler olmamış mıydı? Sözde işçi diktasında, bırakın grev hakkını falan, işçinin izin almadan fabrika, yani işyeri değiştirmeye bile hakkı yoktu!)

Fakat şimdi sevinerek görüyoruz ki, o kadar boşuna da nefes tüketmemişiz...
Çünkü piyasaya "solcu Müslümanlar" çıktılar!

Solcu, yani antikapitalist... Müslüman dedik, "Sünni Müslüman" diye düzeltmek gerek.

Çünkü bir de hem Kemalist hem sosyalist Alevi Müslümanlar var ki, oylarını dedelerini ninelerini fare zehiriyle öldürmüş kesime yağdırmaları ayrı bir trajik komedyadır.

ABDESTLİ KAPİTALİSTLER

Sünni sosyalistler seslerini ilk kez kapsamlı olarak bu 1 Mayıs'ta duyurdular.
Liberaller de "hele şükür" diyerek onları pek sevdiler. (Kemalist sosyalistler de bir başka açıdan hele şükür çekiyorlar, "cahil halk nihayet bilinçleniyor galiba"...)
Bu Sünni solcular, "Anadolu kaplanları" tabir edilen ve yükselen yeni burjuvaziyi de "abdestli kapitalistler" diye eleştiriyorlar...

Göründüğü kadarıyla, politikada varlık gösteremeyen Has Parti'ye yakın duruyorlar.

Sünni sosyalistlerin başarı şansı var mıdır? İktidara gelmeyi falan bırakın bir yana, örneğin meclise olsun girebilirler mi?

Hayır.

Siyaset sahnemizde bir çeşni, bir "renk" olurlar ama yerli bir renk. Ben kendi payıma, dindar işçilerin dindar patronlarla girişecekleri sınıf ve çıkar kavgasını merak ve keyifle bekliyorum. Bu gerçekten bir sınıf çatışması mıdır, yoksa bazı gençlerin, ama bu sefer dindar gençlerin, kırk yıl önce ateist amcalarının oynamış oldukları gibi bir oyunu mu, göreceğiz...

Yani derim ki sevinin ama çok da abartmayın. Türkiye'yi geliştirmekte ve kalkındırmakta olanlar gene de o abdestli kapitalistler!

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.