1. HABERLER

  2. ADIYAMAN

  3. ADIYAMAN

  4. Mahkeme kararı olmadan ad ve soyadı değişimi başladı
Mahkeme kararı olmadan ad ve soyadı değişimi başladı

Mahkeme kararı olmadan ad ve soyadı değişimi başladı

Nüfus Hizmetleri Kanununun da yapılan değişiklikle, vatandaşlar bir defaya mahsus mahkeme kararına ihtiyaç duymadan ad ve soyadı değişikliği yapabilecek.

A+A-

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun ad ve soyadı düzeltilmesi başlıklı ek geçici 8’inci maddesinde yapılan değişiklikle, vatandaşlar Soyadı Kanunu'na aykırı olan, umumi edebe uygun olmayan, küçük düşürücü veya gülünç olan soyadları, yazım, imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklı anlam değişikliği bulunan ad ve soyadlarını mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurullarının vereceği kararla bir defaya mahsus  değiştirebilecekler.    

Bu kapsamda, Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı Başkanlığında toplanan İl İdare Kurulu, 5 Ocak 2018 tarihinden bugüne kadar İl Nüfus Müdürlüğüne isim ve soy isim değişikliği için başvuran 81 vatandaşın başvurusunu İl İdare Kurulunda değerlendirerek karara bağlayıp, ad ve soyadlarında gerekli düzeltmeyi yaptılar.

 “81 kişi başvuru yaptı”

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Vali Nurullah Naci Kalkancı, “Bilindiği gibi daha önceleri vatandaşlarımız isim ve soy isimlerini değiştirmek veya düzeltmek için mahkemeye başvuruyordu. Ancak, son çıkan düzenleme ile ad ve soyadı kanununa aykırı olan isimlerin değiştirilmesi için, mahkeme kararına ihtiyaç duyulmadan bir kereye mahsus bu değişiklik nüfus müdürlüklerine dilekçe ile başvurulması halinde İl ve İlçe İdare Kurullarında alınan kararla değiştirile bilineceği ifade  edilmektedir.” hatırlatmasında bulundu.

“Uygulama iki yıl için geçerli olacak”

Yapılan değişiklik çerçevesinde  5 Ocak 2018 tarihinden bugüne kadar Adıyaman’da 81 vatandaşın ad ve soyadı değişikliği veya düzeltilmesi için müracaatta bulunduğunu belirten Vali Kalkancı, “Halen başvuruda bulunan vatandaşlarımızın başvuruları İl İdare Kurulunca değerlendirilerek, yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadların bir defaya mahsus değiştirilmesine devam edilmektedir. Soyadı değiştirilen erkek ise kendisi ile birlikte eşi ve ergin olmayan çocuklarının da soyadları düzeltilmektedir. Söz konusu uygulama iki yıl için geçerli olup, 03 Kasım 2019 tarihine kadar devam edecektir ”dedi.

İLKHA


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.