Malatya Turgut Özal Üniversitesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi kuruldu

Malatya Turgut Özal Üniversitesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi kuruldu

​MTÜ bünyesinde Sağlık Bilimleri Fakültesinin kuruluş kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak gerçekleşti. Ayrıca aynı kararla MTÜ Yabancı Diller Yüksekokulu'nun kuruluşu da gerçekleşti.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararına göre; Malatya Turgut Özal Üniversitesine bağlı olarak Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Yabancı Diller Yüksekokulu'nun kurulmasına karar verildi. Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) 5 Mart 2020 tarihli genel kurul kararı ile de MTÜ'ye bağlı olarak Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu kurulmuştu.

18 Mayıs 2018 tarihinde kurulan Malatya Turgut Özal Üniversitesi bünyesindeki Ziraat Fakültesi,  Su Ürünleri Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi ve Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi olmak üzere 5 fakülte ile kurulmuştu. Yeni Sağlık Bilimleri Fakültesi ile birlikte fakülte sayısı 6'ya yükselmiş oldu.

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi ve Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ilk öğrencilerini bu yıl alacağı belirtildi.

MTÜ, mevcut Sivil Havacılık Yüksekokulu'nun ardından yeni kurulan Yabancı Diller Yüksekokulu ile birlikte 2 yüksekokuluna sahip oldu.

Akçadağ, Arapgir, Doğanşehir Vahap Küçük, Darende Bikir Ilıcak, Hekimhan Mehmet Emin Sungur,  Kale, Battalgazi ve Yeşilyurt Meslek Yüksekokullarının ardından 9'uncu meslek yüksekokulu olarak Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu kuruldu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan MTÜ Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile kuruluş kararı Resmi Gazete'de yayımlanan Sağlık Bilimleri Fakültemiz, bölgemiz ve Malatya'mız adına hayırlı olsun. Şu an tüm dünya gündeminde olan Coronavirüs ve salgın hastalıklar, sağlık tedbir ve önlem alınması açısından; bakım ve desteğin sağlanması ve kalifiye sağlık personelini artırmak; ülkemiz ve bölgemiz adına önemli bir adım oldu. Üniversitemiz bünyesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Yabancı Diller Yüksekokulu'nun kurulmasından ve desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç'a Yükseköğretim Kurulu Üyelerine üniversitemiz adına teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Bölgenin sağlık merkezi olmayı hedefleyen Malatya'mızda üniversitemiz bünyesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nun kurulması önemli katkılar sunacaktır. Sağlık Bilimleri Fakültemiz ile günümüz dünyasının ihtiyacı olan sağlık hizmetlerini hayata geçirecek eğitim ve araştırmalar öncelikli olacaktır." dedi.

İLKHA


Malatya Turgut Özal Üniversitesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi kuruldu

Malatya Turgut Özal Üniversitesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi kuruldu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler