1. HABERLER

  2. MALATYA

  3. MALATYA

  4. Malatya Valiliğinden av sezonu uyarısı
Malatya Valiliğinden av sezonu uyarısı

Malatya Valiliğinden av sezonu uyarısı

Valilik, 2019-2020 Av sezonunun Merkez Av Komisyonu Kararı uyarınca 02 Mart 2020 tarihi itibariyle ülke genelinde kapandığını ve av sezonu dışında avlanmanın kesinlikle yasak olduğu açıklamasında bulundu.

A+A-

Yapılan açıklamada, “2019-2020 Av Dönemi Merkez Av Komisyon Kararıuyarınca; 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu uyarınca av hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme, erginleşme gibi yaşam evrelerini göz önünde bulundurarak 24 Ağustos 2019-01 Mart 2020 tarihleri arasını av sezonu olarak belirlemiş olup, 02 Mart 2020 tarihi itibariyle tüm yurtta genel av yasağı başlamıştır. Av Sezonunun kapanış tarihi itibariyle, av ve yaban hayvanlarının üreme döneminin başladığı, kuluçka ve üreme alanlarına zarar verilmemesi, tüm vatandaşlarımızın yaban hayatı doğal yaşam alanlarında daha hassas hareket etmesi ve av ve yaban hayvanlarının yavru ve yumurtalarının toplamaması ve rahatsız edilmemesi gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.

 Açıklamanın devamında, “2020-2021 Av Dönemine ilişkin av sezonu; 2020 yılında mayıs ayında toplanacak Merkez Av Komisyon toplantısı neticesinde belirlenecek ve Resmî Gazetede yayımlanmasıyla birlikte kamuoyuna duyurulacaktır.2020-2021 av döneminde uygulanacak avlanma usul ve esasları ile av hayvanı türlerine göre avın açılacağı tarihler yeniden belirlenecektir. Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Merkez Av Komisyonunca getirilen kurallara uyulması, av ve yaban hayatı kaynaklarının koruma kullanma dengesi içerisinde sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından büyük önem arz etmektedir.” denildi.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.