Malatya’da vatandaşlar kültür sanat kurslarına ilgi gösteriyor

Malatya’da vatandaşlar kültür sanat kurslarına ilgi gösteriyor

​Malatya Battalgazi ilçesinde açılan ücretsiz resim, halı dokuma, müzik, minyatür, seramik, ebru ve hüsn-ü hat kurslarına her yaştan katılım var.

Battalgazi Belediyesi tarafından Tarihi Silahtar Mustafa Paşa Kervansaray’ında ücretsiz olarak açılan resim, halı dokuma, müzik, minyatür, seramik, ebru ve hüsnü hat gibi birçok sanatın verildiği eğitimler, ilçe halkının ilgisini görüyor.

Belediyetarafından istihdam ve mesleki eğitime yönelik çalışmalarının yanı sıra sertifikalı ücretsiz kültür sanat kursları düzenlemeye devam ediyor. Tarihi Silahtar Mustafa Paşa Kervansaray’ında açılan resim, halı dokuma, müzik, minyatür, seramik, ebru ve hüsn-ü hat kursları, ilçe halkından büyük ilgi görüyor. Her yaştan vatandaşın ücretsiz yararlandığı kurslarda uzman eğitmenler tarafından verilen eğitimlerin sonunda, başarılı olan kursiyerlere katılım belgesi verilecek.

Kurslara öğrencilerin heyecanla geldiğini belirten Resim Öğretmeni Beyza İnal, "Pandemi nedeniyle uzunca süre ara verdiğimiz kursumuz, Battalgazi Belediye Başkanımız Osman Güder’in talimatıyla yeniden açıldı. Kurslarımızı ücretsiz olarak veriyoruz. Çocuklar bu kursu heyecanla bekliyordu. Kursumuzu açtık ve çok sayıda öğrencimiz var. Bu bizi çok mutlu ediyor. Pandemi nedeniyle kursumuzu ikiye böldük. Burada ders işleyerek çocuklara el becerileri kazandırıyoruz ve yeteneklerini dışarı vurma adına onlara yardımcı oluyoruz. Öğrencilerimiz ve velilerimiz kursumuzdan memnun." dedi.

Resim kursuna gelen 7 yaşındaki İlknur Özkan ile 7 yaşındaki Faruk Nacar adlı kursiyerler, resim ve boyama yaptıklarını, resim çizerken keyif alıp çok eğlendiklerini belirterek, kendilerine kurs veren öğretmenlerine teşekkür ettiler.

Tarihi bir mekânda seramik kursu vermenin çok güzel olduğunu kaydeden Seramik Öğretmeni Gülçin Mutlu Ertuğrul, "Bu imkânı bize veren Başkanımız Osman Güder’e çok teşekkür ediyoruz. Kurslarımız Temmuz’da başladı. Kursumuza yoğun talep var. Gelen öğrencilerimize çini ve seramik dersleri veriyoruz. Kursiyerlerimizden herhangi bir malzeme ve ücret talep edilmiyor. Eğitimde kullanılan ürünler ve malzemeler buradan karşılanıyor. Burada 3 seramik atölyemiz var. Birinde serbest şekillendirme yapıyoruz, pano, kalemlik, günlük hayatta kullanabilecekleri eşyaları. İkinci olarak çini kursumuz var, çini tabaklar yapıyoruz. Üçüncü olarak ise çömlek atölyemiz var. Burada da çömlek dersi öğreniyorlar. Genelde öğrencilere kendi işlerini kurma imkanını sağlıyoruz. Hediyelik alımları için de çok yoğun bir talep oluyor. Buraya ziyarete gelenler kurslarımızı görünce çok memnun oluyorlar." ifadelerini kullandı.

Kurslardan her yaştan vatandaşın yararlanabildiğini ifade eden Minyatür eğitmeni Cansu Tuğba Becer ise, "Kursumuz gayet eğlenceli geçiyor. İlk olarak tasarım çalışmaları yapıyoruz. El alıştırması sonrasında boyama işlemine geçiyoruz. Orada da minyatüre özgü teknikler kullanarak taramalar yapıyorlar ve belli eserler ortaya çıkarıyorlar. Kurslarımız Pandemi sonrasında yeni açıldı ve her gün ilgi artıyor. Her yaştan vatandaşlarımızı kurslarımıza bekliyoruz." şeklinde konuştu.


Malatya’da vatandaşlar kültür sanat kurslarına ilgi gösteriyor

Malatya’da vatandaşlar kültür sanat kurslarına ilgi gösteriyor

Malatya’da vatandaşlar kültür sanat kurslarına ilgi gösteriyor

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler