Mardin Valisi Demirtaş gazetecileri ziyaret ederek çalışmalarını anlattı

Mardin Valisi Demirtaş gazetecileri ziyaret ederek çalışmalarını anlattı

Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyetini ziyaret eden Vali Mahmut Demirtaş, devam eden projeler ve yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti ile Mardin Life Gazetesini ziyaret etti. Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Kadir Üründü ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Vali Demirtaş, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mardin’de halkın sağlığı, yaşam konforu ve memnuniyetini baz alan insan odaklı bir çalışma programını uygulamaya çalıştıklarını kaydeden Vali Demirtaş, gerek Valilik Yatırım İzleme Programı gerekse de Büyükşehir Belediyesi olarak yaz aylarını dolu dolu geçirecek yoğun bir çalışma programının arifesinde olduklarını ifade ederek, kadim şehir Mardin'in alt yapı ve üst yapıyla ilgili planlanan önemli projelerin önümüzdeki dönemde yatırıma dönüştürüleceğini kaydetti.

“Mardin Şehir Hastanesi ile ilgili yer tespiti yapılıyor”

Sağlık Bakanlığınca Mardin'e yapılması programlanan Şehir Hastanesi'nin Mardin'deki sağlık yatırımı ve sağlık altyapısının güçlendirilmesi açısından çok önemli bir yatırım olduğuna işaret eden Vali Demirtaş, “Mardin Şehir Hastanesi için Sağlık Bakanlığımızın verdiği isabetli karar şehrimizin insanlarını oldukça memnun etti. Bu önemli yatırımın heyecanıyla bizlerde Sağlık Bakanlığımızla koordineli çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şehrimizin nüfus yoğunluğunu ve insan lokasyonu, ulaşırlılığının kolaylığı da göz önünde bulundurularak şehir hastanemizin nereye yapılacağının kararı verilecek. İlgili teknik çalışmalar devam ediyor. İnşallah en kısa sürede bunun nihai kararı verilecek ve hastanemiz yatırıma dönüşecektir.” dedi.

“Tarihin en fazla asfaltını yapmaya hazırlanıyoruz”

Vali Demirtaş, asfalt sezonu başladığında sezon içerisinde 600 ile 800 kilometrelik yol asfaltlamasının gerçekleşeceğini, bu rakamın bugüne kadar yapılmış en fazla asfalt çalışması olarak kayda geçeceğini söyledi.

Mardin'de göreve başladığı ilk günden beri şehir içi ulaşımı rahatlatacak alternatif yolları açma çalışmalarının üzerine durduğunu kaydeden Vali Demirtaş, “Mardin'de gerek park sorunu gerekse de ulaşım yoğunluğu anlamında ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Bu sorunu sorun olmaktan çıkarmak için alternatif projelerin üzerinde duruyoruz. Artuklu'da alternatif yollarla ilgili kapsamlı çalışmalarımız var. Teknik ekiplerimiz sahadaki çalışmalarına devam ediyor. Artuklu'da Yenişehir'deki ulaşımı rahatlatacak kapsamlı çalışmayı bu yıl gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bununla birlikte; gerek şehir içi gerekse de kırsal mahallelerimizde şehrimizin geneline yayılacak bir asfaltlama çalışması öngörüyoruz. Asfalt sezonuyla ilgili planladığımız yatırım programı il genelinde 600 ile 800 kilometrelik bir çalışma olacak. Bu çok ciddi bir rakamdır. Mardin tarihinde en fazla yolun asfaltlandığı dönem inşallah bu dönem olacak. Uzun vadedeki hedefimiz, asfatlanmamış yol bırakmamaktır.” diye konuştu.

“Midyat ve Ceylanpınar yollarında çalışmalara başlanıyor”

Uzun yıllardır adeta kangren bir sorun haline gelen ve günümüzde ihtiyaca cevap veremeyecek durumda olan Kızıltepe - Ceylanpınar yolu ile Mardin Midyat kara yollarının bölünmüş yola dönüştürülmesi çalışmalarının tamamlandığını her iki yolla ilgili projenin onaylandığını kaydeden Demirtaş, şöyle dedi: 

“Kızıltepe - Ceylanpınar yolu çok fazla araç yoğunluğunun olduğu bir güzergâh... Bu yol aynı zamanda onlarca köyümüzün de ulaşım güzergâhı olarak kullanıyor. Tıpkı Midyat yolumuzda olduğu gibi... Midyat ilçemiz kadim bir medeniyetin ev sahipliğini yapıyor, Turizm zenginliği olan bir ilçemiz bu ilçemize ve komşu ilimiz Batman'a da şehrimizi bağlayan yolun ihtiyaca cevap verecek hale gelmesi için uzun yıllardır devam eden çalışmalar vardı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu'nun şehrimize yaptığı ziyarette her iki yolumuzun durumunu anlatmakla birlikte Sayın Bakanımıza ilgili yolları yerinde görmesini sağlayarak durumun aciliyeti ve önemini arz ettik. Bakan bey her iki yolu da yatırım programına alınmasının talimatını verdi. Yolların ihaleleri gerçekleştirildi ve projeleri onaylandı. Bölünmüş yol olarak planlanan her iki güzergâhta önümüzdeki günlerde yüklenici firmalara yer teslimi yapılarak çalışmalar başlayacaktır.”

“İstihdama yönelik yatırımları önemsiyoruz”

Mardin’de işsizlik rakamlarını azaltacak, istihdamı önemseyen yatırımlara önem verdiklerini kaydeden Demirtaş, istihdamı arttıracak yatırımları desteklemekle birlikte bu alanda yatırım yapılması hususunda davette bulunduklarını da kaydetti.

Mardin'de yapımına başlanan 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde alt yapı çalışmalarının tamamlama aşamasına geldiğini, yakın zamanda burada yükselecek fabrika yatırımlarının işsiz gençlere iş imkânı olacağını ifade eden Demirtaş, “İkinci Organize Sanayi Bölgemizde çalışmalar devam ediyor. Buradaki yatırımların farklı sektörlerde istihdam kapısı olacak, daha fazla insanın ekmek kapısı olacak faaliyet alanları olmasını önemsiyoruz. Tekstil yatırımlarını ve iş alanı oluşturan diğer sektörlerin kapsayıcılığı elbette ki öncelikli tercihlerimizin arasında geliyor. Farklı üretim alanlarıyla anılan ekonomisiyle güçlü, iş sahası fazla olan bir şehir olmayı hedefliyoruz. İnşallah 2. OSB'miz tamamlandığında buradaki üretim alanlarında en az 5 bin genç kardeşimize yeni iş alanları olmuş olacak. Bunu daha da yukarılara çekecek yatırımcılarımıza davette bulunuyoruz. Midyat'taki OSB'de de çalışmalar devam ediyor, Midyat'a farklı noktalarda üretim faaliyetlerine devam eden Tekstil fabrikalarımızı da OSB'nin içerisine toplamanın çabası içerisindeyiz. Bunun yanında Nusaybin'de planladığımız Tekstil Kent’in daha kapsayıcı olması daha fazla iş alanı ve istihdam kapısı olması için gayretlerimizi sürdürüyoruz.” dedi.

“Su ve kanalizasyon sorununu sorun olmaktan çıkaracağız”

Sorunsuz bir alt yapı ve su sıkıntısıyla anılan bir şehir olmanın kadim şehre yakışmadığını anlatan Demirtaş, “Binlerce yıllık tarihi ve kültürel zenginliğiyle bilinen Kadim Şehir Mardin’inizin dönem dönem de olsa su sıkıntılarıyla ve alt yapı sorunlarıyla gündeme gelmesini içerliyorum. Mardin Artuklu, Kızıltepe ve diğer yerleşim alanlarımıza içme suyu sağlayan Beyaz Su hattında dönem dönem yaşanan arızalar, patlamalar bu merkezlerimizde su sıkıntıları ve kesintilere neden oluyor. Bizler Beyaz Su hattında yeni bir çalışma başlatılıyoruz. Avrupa Birliği'nce desteklenen bir projeyle yeni bir su hattını yatırıma dönüştürmenin hazırlığı içerisindeyiz. Yine bunla birlikte özellikle de Artuklu ilçemize alternatif su menbaaları bulma çalışmalarımız devam ediyor. Sultan Köy'de iki ayrı noktada yaptığımız sondaj çalışmasında suya ulaştık, farklı noktalarda çalışmalarımız devam ediyor. Mardin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren MARSU Genel Müdürlüğü gerek su çalışmalarında gerekse de özellikle yaz aylarında hem görüntü kirliliği hem de koku hissi kirliliğine neden olan açıkta akan kanalizasyon çalışmalarıyla ilgili ciddi bir çalışmanın içerisindedir. Bu çalışmalar hem merkez hem de kırsal mahallelerimizde devam ediyor, kırsal merkez farkı gözetmeksizin bütün mahallelerimize ulaşacak ve inşallah sorunsuz bir altyapı, su kesintilerini konuşan bir şehir olarak anılmaktan hep birlikte kurtulmuş olacağız. Ben buna inanıyorum.” dedi.

“Kızıltepe çevre yolu projesine başlıyoruz”

Tarihi İpekyolu güzergâhı üzerinde bulunan, yoğun nüfusu ve ciddi potansiyele sahip olan Kızıltepe'nin şehir içi ulaşımındaki yollar ve alt yapısındaki sıkıntıların aşılması için son dönemde ciddi bir çalışmanın yürütüldüğünü ifade eden Demirtaş, “Kızıltepe Belediyemizle birlikte ilçemizin altyapısı ve şehir içi ulaşım yollarında hummalı bir çalışma sezonu geçiriyoruz. İlçenin ortasından geçen tarihi İpek Yolu'ndaki araç yoğunluğunu ilçenin içerinden geçmeden güzergâhlarına devam etmelerini sağlayacak iki ayrı proje planladık. Planladığımız projelerle ilgili teknik çalışmalarda sona gelindi. Kısa süre içerisinde inşallah bu projeleri yatırıma dönüştürerek hayata geçireceğiz ve Kızıltepe'nin şehir içi ulaşımında ciddi bir rahatlamayı sağlamış olacağız. Ayrıca Kızıltepe Cumhuriyet meydanını yeniden düzenleyerek, ilçemize yakışır bir projeyle hemşerilerimizin hizmetine sunacağız.” diye konuştu.

İki katlı yer altı otoparkı yapılacak”

Artuklu’da şehir içi ulaşımını rahatlatacak alternatif yol çalışmalarının yanında ciddi oranda sıkıntısı hissedilen otopark sorununu çözmek için çalışmalara devam ettiklerini aktaran Vali Mahmut Demirtaş, şöyle konuştu:

“Mardin'de tarihi şehir bölümünde Diyarbakır kapıda devam eden bir otopark çalışmamız var. Buradaki çalışma bütün hızıyla devam ediyor. Yenişehir merkezde vilayet makamının arkasından Mardin Adliye binasının arkasına kadar uzanan 8,5 dönümlük alanı iki katlı yer altı otoparkı olarak planlıyoruz. Bununla ilgili planlamayı yaptık, projeye dönüştürdük. İki katlı, üstü de vatandaşlarımızın yeşillikler arasında rahat ve huzurlu bir zaman geçirebilecekleri kent parkı olarak tasarladığımız projeyi önümüzdeki günlerde ihaleye çıkaracak ve yatırıma dönüştürerek, Yeni şehirdeki otopark sorununu önemli ölçüde çözmüş olacağız.”

“Artuklu'ya yeni bir millet bahçesi kazandıracağız”

Mardin'e kazandırılan ilk Millet Bahçesi olan Kamor'u daha önce verilen işletmecilerden geri alarak yeniden Büyükşehir Belediyesinin uhdesine kazandırdıklarını kaydeden Vali Demirtaş, Kamor Millet Bahçesi'nin büyükşehir belediyesi tarafından yeniden arada aracı olmadan yeniden Mardinlilerin hizmetine sunulacağını söyledi

Vali Mahmut Demirtaş, “Kamor Millet Bahçesi daha önce farklı işletmelere verilmişti. Bizler yaptığımız çalışmalarla Milletin Bahçesi'ni arada aracı olmadan direk vatandaşa aracı olmadan hizmet verecek hale gelmesi için çalıştık. İlgili alanı yeniden devraldık ve vatandaşlarımızın kullanımına sunuyoruz. Bunun yanı sıra Artuklu Yenişehir 13 Mart Mahallesi'nde İkiz Kent'in arkasında mağaralı alan olarak bilinen 70 bin dekar alana yayılan yeri Mardin'in ikinci Millet Bahçesi'ne dönüştürerek, şehre yeni bir alan kazandırmış ve halkımızın hizmetine sunmuş olacağız.” dedi.

Kazalara EDS’li çözüm

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Mardin'de şehir içi ulaşımında yaşanan trafik kazalarının önüne geçmek için Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) yerleştireceklerini söyledi. Şehirde yaşanan kazalarla ilgili istatistikî çalışmaların ilgili birimlerce yapıldığını aktaran Vali Demirtaş, eldeki verilere göre şehrin 5 ayrı noktasına EDS sistemi yerleştirerek, araçların hız limitine riayet etmelerini, trafik kurallarına uymalarını sağlamaya çalışacaklarını, EDS Sisteminin kurulacağı noktaları da önceden vatandaşlara duyuracaklarını anlattı.

Vali Demirtaş, Kızıltepe Mardin Karayolu'nda ölümlü kazalara yol açan tankerli orta refüj sulama çalışmasına son verdiklerini, daha önce yapılan elektronik sulama sistemini yeniden faal hale getirdiklerini Kızıltepe Mardin Karayolu başta olmak üzere şehrin girişlerine yeni eklenecek orta refüj çalışmalarını da damlama sulama sistemiyle sulayacaklarını anlattı.

“Seralarda fide yetiştirip vatandaşlara dağıtacağız”

Kadim şehir Mardin'in daha yeşil bir görünüme kavuşması için Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi olarak şehre seralar yapacaklarını, kurulacak seralarda fide yetiştirilerek vatandaşlara ücretsiz şekilde dağıtılacağını anlatan Vali Demirtaş, şöyle dedi:

“Mardin’in dağlarının ovalarının daha yeşil bir görünüme kavuşturmak gibi bir hedefimiz var. Seracılık ve fide yetiştiriciliği alanında uzmanlaşmış insanları şehrimize davet edecek ve Fide Seraları oluşturacağız. Bu seralarda bölgemizde yetişen badem, zeytin ve üzüm fideleri yetiştirerek vatandaşlarıma ücretsiz bir şekilde dağıtacağız. Vatandaşlarımız bizden alacakları bu fidelerle hem bağlarını yeşertecek, hem de şehrimizin ekonomisine katkı olarak dönüştürmüş olacaklar.”

Mardin’e iki ayrı şehir mezarlığı kazandıracaklarını kaydeden Vali Demirtaş,"Kızıltepe'de ve Artuklu'da iki ayrı noktada şehrin yerleşimi ve yoğunluğunun olmadığı bir alanda iki büyük mezarlık oluşturacağız. Bu mezarlıkların yerleriyle ilgili uygun yapıya sahip alanlarda çalışmalarda sona yaklaştık, yıl içerisinde inşallah bununla ilgili çalışmalara başlayacağız.” dedi.

Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Kadir Üründü ve cemiyete üye gazetecilerle Mardin'in sorunlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunan Vali Mahmut Demirtaş, Mardin Life Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nezir Güneş, Anadolu Ajansı Mardin Temsilcisi Halil İbrahim Sincar, İhlas Haber Ajansı Mardin Temsilcisi Kübra Nur Atik, İlke Haber Ajansı Mardin Temsilcisi Mehmet Salih Keskin, TRT Haber Mardin Temsilcisi Yusuf Güneş, Mardin Life Gazetesi Editörü Velit Aok ve Mardin Life muhabirleri Arif Altunkaynak ile Şeyhmus Ersan'ın sorularını yanıtladı.

Vali Demirtaş, Mardin Life Haber merkezi ve matbaa baskı tesisini de gezerek Cemiyet Başkanı Kadir Üründü'den bilgiler aldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler