1. HABERLER

  2. MARDİN

  3. MARDİN

  4. Mardin'de "ekonomi zirvesi" düzenlenecek
Mardin'de "ekonomi zirvesi" düzenlenecek

Mardin'de "ekonomi zirvesi" düzenlenecek

Mardin'de, Ekonomi Bakanlığının koordinasyonunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji ile Gümrük ve Ticaret bakanlıklarının katılımıyla "ekonomi zirvesi" düzenlenecek.

A+A-

TBMM İdare Amiri ve AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Mardin'de ekonomi alanında faaliyet yürüten sivil toplum örgütleri temsilcileri ile kamu kurum yetkililerini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'yle bir araya getirdi.

Sanayi Bakanlığında gerçekleştirilen toplantının sonunda, bu yılın Mart ayında Ekonomi Bakanlığının koordinasyonunda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji ile Gümrük ve Ticaret bakanlıklarının da katılımıyla Mardin'de bir ekonomi zirvesi düzenlenmesinin kararı alındı.

Aralarında AK Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri, DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet Nurettin Kasap, Mardin Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Nasır Duyan, Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsa Tunç, Kızıltepe Ticaret Odası Başkanı Mehmet Şahin, Dicle Uncular Derneği Başkanı Veysi Duyan, Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahsum Özmen'in de bulunduğu heyet, Mardin'de ekonomik anlamda yaşanan sıkıntının ortadan kaldırılması için bölgedeki sanayicilere pozitif ayrımcılık yapılması talebinde bulundu.

Heyeti makamında karşılayan Zeybekci, ziyaretçilerini, bakanlık bürokratlarıyla birlikte dinledi. Dile getirilen ve çözüm bekleyen sorunları bürokratlarıyla birlikte not alan Zeybekci, bunların çözümü konusunda görüş alışverişinde bulunarak, sorunların bazılarının çözümü için talimat verdi.

Mardin Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili de olan iş adamı Nasır Duyan, Mardin OSB'de çoğunluğu gıda üretimi ve sanayisi üzerine faaliyet yürüten 202 üretim tesisinin bulunduğunu, söz konusu tesislerde üretilen gıdaların yüzde 95'lik gibi önemli bir oranının Ortadoğu, Afrika ve Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini kaydetti. Duyan, Mardin'in gıda üretiminde 2017 yılında bölge illeri arasında ihracatını en fazla arttıran şehir olmasına karşın, Mardinli sanayicilerin devlet desteklerinden yeteri kadar yararlanamadığını anlattı.

Heyet üyeleri; Mardin'de ihracat yapan firmalar olarak, Eximbank'ın bir şubesinin Mardin'de açılması talebinde bulundu. İhraç edilen ürünlerin kalite analizini yapmak üzere laboratuvar hizmeti konusunda yaşanan sıkıntıların aşılması istendi.

Cazibe Merkezleri Programı formatının değiştirildiğine, bölgede programla ilgili ekonomi çevrelerinde oluşan büyük beklentileri karşılayacak şekilde alternatif destek programlarının üzerine çalışılması gerektiğine vurgu yapıldı.

MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Kasap, bölgede işsizlik oranının yüksek olduğuna değindi. İstihdam alanında büyük beklentilerin olduğunu dile getiren Kasap, bölge illerinde özellikle de işsizlik oranını önemli ölçüde azaltacak olan tekstil sanayisine yönelimin önemli bir alternatif olabileceğini belirtti. Kasap, bu konuda devletin sağlayacağı teşviklerle açılacak iş sahalarının ekonomiye olduğu kadar, işsizliğin ortadan kaldırılmasına pozitif etki sağlayabileceğini kaydetti.

Mardin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Tunç da küçük işletmelerin yaşadığı sorunları iletti. Tunç, küçük sanayi sitelerine yer tahsisi ve imar desteği ile bölge turizminin gelişmesi için uçak seferlerinin arttırılması ve bilet fiyatlarının düşürülmesi konularına dikkat çekti.

Urfa-Habur arasında otoban ve çevre yolları yapılması, GAP suyunun Mardin Ovası'yla buluşturulması sürecinin hızlandırılması gibi heyet üyelerinin dile getirdiği daha birçok sorunu dinleyen Bakan Zeybekci, sorunların çözümü için destek olacağının sözünü verdi.

3 bakan Mardin'de buluşacak

Zeybekci, kendisini Mardin'deki ekonomi çevresiyle buluşturduğu için Çankırı ile Eri'ye teşekkür etti.

Bakan Zeybekci, birçoğunun önemli sorunlar olarak nitelendirdiği sorunların yerinde konuşulması ve ilgili bakanlar ve bürokratların da hazır bulunup, yerinde tartışılması için bu yılın Mart ayında Ekonomi Bakanlığının öncülüğünde Bilim, Sanayi ve Teknoloji ile Gümrük ve Ticaret bakanlıklarının da katılımıyla Mardin'de "ekonomi zirvesi" düzenlenmesi kararı aldı.

İLKHA


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.