Mardin’de ilk kez “Artroskopi kalça ameliyatı” yapıldı

Mardin’de ilk kez “Artroskopi kalça ameliyatı” yapıldı

Mardin Devlet Hastanesine kazandırılan tıbbi cihazların sayısının artması ve teknolojilerinin yenilenmesi ile birlikte, hastanede ve ilde ilk kez 65 yaşındaki hastaya “Artroskopik kalça ameliyatı” yapıldı.

65 yaşındaki Veysi Ağrakçe, ortopedi polikliniğine kalçada ağrı ve hareket kısıtlılığı şikâyetleri ile başvurdu. Yapılan klinik muayene ve radyolojik tetkikler sonucunda kalça eklemde Femoroasetabular Sıkışma (FAS) hastalığı tespit edildi.

Daha önce konservatif tedavilerden fayda görmeyen hastaya uygulanan Artroskopik kalça ameliyatını gerçekleştiren Mardin Devlet Hastanesi ortopedi ve travmatoloji uzmanları Op. Dr. Tuğrul Ergün ve Op. Dr.Mehmet Korkmaz’ın yaptıkları ortak açıklamada, hastanın sağlığına kavuştuğu ifade edildi.

Açıklamanın devamında, “Eski dönemlerde açık olarak yapılan ve hem ameliyat süresi hem de iyileşme süresiyle çok zor geçen operasyonların artroskopik uygulamalarla oldukça basit bir şekilde sonuçlandırılabildiği kanıtlanmıştır. Bu sebeple oldukça fazla başvurulan bir yöntem olarak tıp dünyasında yerini almıştır. Ameliyatta genelde 2 veya 3 cilt kesisi yapılır. Minik cilt kesilerinden özel kameralar ve el aletleri ile kalça eklemi ve eklem çevresine ulaşılır. Cerrahi süresi genelde iki saati geçmez. Hastanın ameliyatını kapalı bir yöntemle gerçekleştirmiş olduk. Artroskopik kalça ameliyatları daha büyük ve ileri tıp merkezlerinde yapılmaktadır. Hastanemizde önceden daha çok açık cerrahi ameliyatlar yapılıyordu. Fakat bu hastamızda ilk defa kapalı bir yöntemle ameliyatı yapmış olduk. Hastamızı bir gün sonra da evine gönderdik.” ifadeleri kullanıldı.

 Sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu aktaran Veysi Ağrakçe ise başarılı bir ameliyat gerçekleştiren hekim ve diğer sağlık çalışanlarına teşekkür etti. 


Mardin’de ilk kez “Artroskopi kalça ameliyatı” yapıldı

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler