Mardin’de “Uluslararası 20. Beytülmakdis Akademik Sempozyumu” düzenlenecek

Mardin’de “Uluslararası 20. Beytülmakdis Akademik Sempozyumu” düzenlenecek

“Artuk Bey’den Selahattin Eyyubi’ye Kudüs” konusunun ele alınacağı, iki gün boyunca Türkçe ve Arapça tebliğlerin online olarak sunulacağı sempozyumun tüm hazırlıkları tamamlandı.

Mardin Artuklu Üniversitesi, Kadim Akademi Vakfı, Beytülmakdis Çalışmaları Vakfı, İsra Vakfı ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin katkılarıyla Uluslararası 20. Beytülmakdis Akademik Sempozyumu 2-3 Ekim tarihlerinde 9.00 ile 21.00 saatleri arasında online olarak düzenlenecek.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Beytülmakdis sempozyum çalışmalarının yirmi yıl boyunca binlerce katılımcı ile yüz yüze yapıldığını anımsatarak,  sempozyumun bu yıl ilk kez online olarak düzenleneceğini belirtti.

Mardin'in bir şehir olarak şekillenmesinde büyük katkısı olan Artuklular’ın daha önce idare ettikleri Kudüs'ten etkilendiklerini belirten Özcoşar, Mardin’in bütün dünyada Kudüs mimarisi ve ruhunu en çok yaşatan şehir olduğu bilgisini verdi.

Özcoşar, yakın zamanda akademik işbirliği projeleri yürütmek üzere Kudüs üniversitesi ile “Kardeş Üniversite” protokolünün imzalandığını ve anlaşma imzalandıktan sonra bu doğrultuda gerçekleştirilen ilk faaliyet olduğunu dile getirdi.

Mardin Artuklu Üniversitesi ile Ortadoğu Üniversitelerinden katılacak olan bilim insanlarının “Artukbey’den  Selahattin Eyyubi’ye Kudüs” konusunu ele alan birbirinden değerli çalışmaların tebliğ edileceğini belirten Özcoşar, Kudüs  dostlarının  ve bilim meraklılarının  online sempozyuma  beklediklerini ifade etti.

2 Ekim Cuma günü saat:09.00’da başlayacak olan ve açılış konuşmalarını MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar,  ASBÜ Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Mescidi Aksa İmamı ve Eski Kudüs Müftüsü Dr. Şeyh İkrime Sabri ve Beytül Makdis Çalışmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Abdülfettah el-Awaisi’nin yapacağı sempozyum; artuklu.edu.tr/canlı, youtube.com/mauniv ve instagram.com/artuklu.universitesi linklerinden canlı olarak takip edilebileceği bilgisi paylaşıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.