Mardinli çiftçilere soya fasulyesi tohumu dağıtıldı

Mardinli çiftçilere soya fasulyesi tohumu dağıtıldı

Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, alternatif ikinci ürün olarak çiftçilere soya fasulyesi tohumu dağıttı.

Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde Artuklu, Kızıltepe, Derik ve Nusaybin ilçelerinde deneme amaçlı soya bitkisi ekimi için sertifikalı tohum dağıttı.

Konuya ilişkin açıklama yapan İl Tarım Müdürü Menduh Dinler, mısır ürününe karşı alternatif bitki olarak gördükleri soya bitkisini il genelinde yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

Dinler, “Soya bitkisi, bir yağ bitkisi olup ülkemizdeki bitkisel kökenli yağların ve yüksek proteinli hayvan yemlerinin başlıca kaynağıdır. Soya tohumu ortalama yüzde 35-40 protein ve yüzde 18-20 oranında yağ içermektedir. Soyadan endüstride de sayılamayacak kadar çok değişik şekilde faydalanılmaktadır. Soya; yağ üretiminde, şekercilikte, antibiyotiklerde, dizel yakıtında ve diğer birçok endüstriyel ve ecza ürünlerinde de kullanılmaktadır. Ayrıca toprağa organik madde ve azot sağlayarak, toprağın verimliliğini arttıran önemli bir münavebe bitkisidir. Ondan sonra ekilecek ürünün veriminde de olumlu yönde etki etmektedir.” dedi.

Soya fasulyesinin, su isteği ve masrafının ikinci ürün mısıra göre daha az olması nedeniyle projelerinde alternatif ikinci ürün olarak belirlediklerini kaydeden Dinler, şöyle dedi:

“Soya fasulyesini çiftçilerimize tanıtmak ve tarımını yaygınlaştırmak ve üreticilerimizin daha fazla gelir elde etmeleri için 1.365 dekarlık alanda yüzde 75 Tarım ve Orman Bakanlığımızca, yüzde 25’i çiftçi finansmanı ile projemizi ilimizde uygulamaya başlıyoruz.”


Mardinli çiftçilere soya fasulyesi tohumu dağıtıldı

Mardinli çiftçilere soya fasulyesi tohumu dağıtıldı

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler