1. HABERLER

  2. MUŞ

  3. ​"MEB öğretmenleri güven verici tarzda korumalıdır"
​"MEB öğretmenleri güven verici tarzda korumalıdır"

​"MEB öğretmenleri güven verici tarzda korumalıdır"

​Eğitim-Bir-Sen Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, öğretmenlere yönelik şiddet eylemleri için ivedilikle tedbir alınması gerektiğini ve MEB'in öğretmenleri güven verici tarzda koruması gerektiğini söyledi.

A+A-

Eğitim-Bir-Sen Muş Şubesi öğretmenlere yönelik yapılan şiddet olaylarını kınamak amacıyla bir basın açıklaması yaptı.

Sendika binasında gerçekleşen basın açıklanmasını Eğitim-Bir-Sen Muş Şube Başkanı Mahir Barışan okudu.

Öğretmenlere yönelik şiddet eylemleri için ivedilikle tedbir alınması gerektiğini ve MEB'in öğretmenleri güven verici tarzda koruması gerektiğini söyleyen Barışan, Ağrı'nın Patnos ilçesine bağlı Aktepe Köyü Yatılı Bölge Okul Müdürü Yusuf Vural'ın bir veli tarafından bıçaklanması ve Kayseri Kadı Burhanettin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Gülhan Şaşmaz'ın bir öğrenci tarafından bıçaklanması olaylarına tepki gösterdi.

Barışan, "Hain darbe girişimi aramızdan Yusuf Elitaş’ı aldı, teröristler mesleki hayatının henüz başlarında Aybüke Yalçın ve Necmettin Yılmaz’ı hedef aldı, şiddet ise başta Ayhan Kökmen olmak üzere birçok öğretmenimizi katlederek geride kederli bir camia ve aile bıraktı. Iğdır’da Yücel Düzci öğretmenimiz, saldırıya uğrayan öğrencilerini korurken, gözü dönmüş kişilerin şiddetine maruz kaldı. Son olarak, Patnos’un Aktepe köyündeki Yatılı Bölge Okulu Müdürü Yusuf Vural, bir öğrencinin kardeşi ve Kayseri Kadı Burhanettin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Gülhan Şaşmaz ise bir öğrenci tarafından bıçaklandı. Şiddetin aileden sokağa ve çalışma ortamına kadar hayatın her alanında gözleniyor oluşu, sağlıksız bir gidişatı işaret etmektedir." dedi.

"Öğretmenlerin emeğini yok sayan, itibarını örseleyen, eğitimdeki etki alanını daraltan, eğitimin aktörünü neredeyse bir figürana dönüştüren, bu mesleği her türlü haksızlığa ve saldırıya açık hâle getiren yaklaşımlar, politikalar bugün geldiğimiz noktanın sebebidir" diyen Barışan, şu ifadeleri kullandı:

"Yaşanan mesleki erozyon öğretmeni savunmasız bırakmış, saldırılara açık hâle getirmiştir. Topluma verdiklerine ters orantılı olarak yeteri kadar mağdur edilen öğretmenlerimiz ilgisiz, desteksiz, çaresiz bırakılmamalıdır. Öncelikle MEB, misyonuyla yakıştıramadığımız ve anlaşılmaz bir şekilde her defasında öğretmeni zora sokan, mağdur eden uygulamalardan bir an önce vazgeçmeli, onları en etkili ve güven verici tarzda korumalıdır. Öğretmen yetiştirmedeki yanlış politikalar, istihdam sürecindeki zorluklar ve haksızlıklar, öğretmen açığı, sözleşmeli öğretmenlik sorunu, Alo 147 garabeti, istihdamda güçlük çekilen bölgelerdeki mahrumiyetler, iş güvencesi açısından yaşanan kaygılar, eğitimin öznesi öğretmenlerimizin şiddetin nesnesi hâline getirilmesi gibi olumsuzluklar ve devam eden sorunlar, eğitimin niteliğinin artırılmasına engel teşkil etmekte, öğretmenlik mesleğinin saygınlığına gölge düşürmektedir. Eğitim-Bir-Sen olarak, performans değerlendirmesi başta olmak üzere, öğretmenlik mesleğini değersizleştiren ve eğitimin sorunlarını derinleştiren uygulamalara karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz."(İLKHA) 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.