1. HABERLER

  2. MARDİN

  3. MARDİN

  4. "Medya attığı manşetlerle meşru hükümeti devirdi"
"Medya attığı manşetlerle meşru hükümeti devirdi"

"Medya attığı manşetlerle meşru hükümeti devirdi"

​Mardin’de sivil toplum kuruluşları ile siyasi partiler, 28 Şubat darbesinin yıl dönümünde, darbenin medya ayağına dikkat çektiler.

A+A-

Mardin Merkez Artuklu ilçesi 15 Temmuz Meydanı’nda, 28 Şubat’a hizmet eden gazetelerin 54. Hükümet olan Refah-Yol Hükümeti’ni yıpratmaya yönelik attıkları manşetlerden oluşan sergi açıldı.

AK Parti Mardin İl Başkanlığı tarafından düzenlenen sergiye katılanlar, Müslümanların hedef alındığı 28 Şubat sürecinde attıkları kirli manşetlerle seçimle işbaşına gelen Refahyol’un çökertilmesinde önemli rol oynayan medya patronlarının hesap vermesini istedi.

"Darbe bir insanlık suçudur"

Sergi sonrası basın açıklaması yapan AK Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri, medyanın attığı manşetlerle meşru hükümeti devirerek, siyasi darbe yaptığını savundu.

Eri, "28 Şubat 1997 tarihinde Türkiye post modern bir darbeye muhatap oldu. Bugün 28 Şubat darbesinin yıldönümü vesilesiyle tüm darbeleri bir kez daha şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Darbe bir insanlık suçudur. Zira darbe eylemiyle insanların başta yaşama hakları elinden alınmakta, bireysel ve toplumsal her türlü özgürlükleri kesintiye uğratılmaktadır. 28 Şubat döneminde bireysel özgürlükler bağlamında, insanların eğitim-öğretim, çalışma, düşünce, inanç ve ibadet haklarının elinden alındığını gördük. Bu milletin çocukları ilköğretimden üniversite çağına kadar eğitim hayatından yoksun bırakıldılar. Dini inançları sebebiyle çalışma hakları dâhil tüm sosyal ve ekonomik hakları ellerinden alındı, haince fişlendiler. Başörtülü kadınlarımız örtülü oldukları gerekçesiyle kamu hizmeti alamadılar. Bazı firmalar ise yeşil sermaye denilerek ihalelere alınmayıp, teşebbüs hürriyetleri kısıtlandı ve ekonomiye, iş gücüne yapacakları katkıyı yerine getiremediler. Bankalarda milletin trilyonlarca parası hortumlanarak, illegal yapılara aktarıldı. Medya attığı manşetlerle meşru hükümeti devirdi, siyasi darbe yaptı." dedi.

"600’e yakın insan hala cezaevinde"

MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Aydın da yaptığı basın açıklamasında, brifingli ve FETÖ’cü yargının intikam alırcasına verdiği hukuksuz kararlarla mahkûm ettiği 600’e yakın insanın halen cezaevinde olduklarına dikkat çekti.

"28 Şubat soğuğunun hesabı sorulmamış, bedeli olarak hepimizin önünde durmaktadır." diyen Aydın, "Nice iktidar geldi geçti ama 20 yılı aşkın süredir cezaevlerinde tutulan siyasi mahpuslar yönünden bu darbe hâlâ devam ediyor. Bu şubatın da böyle geçmemesi adına, bu durumu protesto ediyoruz. Çocukları babasız, anneleri evlatsız bırakan bu sorunun hemen şimdi çözülmesi gerekmektedir. Unutulmasın ki mazlumların ahı bütün siyasi hesapları ve matematik hesaplarını alt üst edecek bir güce sahiptir. Bahse konu hak talebinin gereğini yerine getirmek açıktır ki başta yargı, Hükümet ve TBMM olmak üzere herkes üzerine düşen önemli bir görevdir. Binlerce insanın hayatını karartmış olan 28 Şubat sürecinin her yönüyle aydınlatılmasını ve bu sürecin bütün aktörlerinin açığa çıkartılarak bunlardan hesap sorulmasını istiyoruz. Mağdurlar, aradan 21 yıl geçmesine rağmen hâlâ iade-i itibara kavuşmuş değillerdir. Darbeciler, bu süre içerisinde defalarca yargılansa da henüz mahkum edilmiş değillerdir. İşkence altında alınan ifadelerle, oluşturulan sahte delillerle hâlâ 600 kişi, cezaevlerinde hayat-memat arasında hayatlarını sürdürüyorlar. Bizler, darbecilerin mahkum edilmesini, mağdurların da önce tahliye edilerek sonra da yeniden yargılanıp mağduriyetin giderilmesini istiyoruz." diye konuştu.

"Mağdurların hakları iade edilsin"

Eğitim-Bir Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer de 28 Şubat darbesinin yıl dönümü deniyle yaptığı açıklamada mağdurların haklarının iade edilmesini istedi. 

Değer, "28 Şubat’ın izlerinin tamamen ortadan kalkması ve mağdurlarının gözünde de sona ermesi için brifingli yargı eliyle cezaevlerinde haksız yere uzun yıllardır bulunan kişiler özgürlüğüne kavuşturulmalı ve her ne şekilde olursa olsun o süreçte mağdur edilmiş herkesin mağduriyetleri giderilerek tazmin edilmelidir. Milletin tepesine çöreklenmiş vesayetin bir daha hortlamaması, küresel emperyalist odakların tezgâhları olan 28 Şubatların, 15 Temmuzların bir daha yaşanmaması ve devletin demokratik dönüşümü için darbecilerle de darbe düzeneğiyle de bütün yönleriyle hesaplaşılmalıdır." dedi. 

İLKHA


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.