Mehmet Boynukalın: "İslam bu ülkenin kurucu unsurudur"

Mehmet Boynukalın: "İslam bu ülkenin kurucu unsurudur"

"Anayasa'da İslam olsun" dediği için sosyal medyadan gelen tepkilere cevap veren Ayasofya-i Kebir Camii baş imamı Profesör Doktor Mehmet Boynukalın "Bu ülkede sanki hiçbir şey olmamış gibi davranmamızı bekleyemezsiniz." dedi.

Twitter hesabı üzerinden açıklamada bulunan Boynukalın, İslam'ın bu ülkenin kurucu unsuru olduğu, tek amacının İslam beldesinde Allah'ın sözünü olduğu gibi tebliğ etmek olduğunu belirtti.

"Hani Allah, kendilerine kitap verilenlerden, 'Onu (Kitabı) mutlaka insanlara açıklayacaksınız, onu gizlemeyeceksiniz' diye sağlam söz almıştı. Fakat onlar verdikleri sözü, arkalarına atıp onu az bir karşılığa değiştiler. Yaptıkları bu alışveriş ne kadar kötüdür!" ayetini hatırlatan Boynukalın, "Şerefli imamlık görevim dışında İslam hukuku profesörüyüm ve İslam'ı anlatma görevim var. Bu görevi Rabbimiz bütün ilim sahiplerine yüklemiştir." ifadesini kullandı.

Boynukalın "Hazreti Peygamber (Sallallahu Aleyhi Vesselem), İslam'ı tebliğ etmek için hac mevsiminde Mekke'ye gelen müşrik Arapların yanına gider ve şunu söylerdi, 'Kureyş, benim Rabbimin sözünü tebliğ etmeme mani oluyor.' Kur'an'ın tebliğ edilmesi, anlatılması fitne değildir. Mekke müşrikleri de Peygamber'e fitneci gözüyle bakıyorlardı. Benim tek amacım bu İslam beldesinde Allah'ın sözünü olduğu gibi tebliğ etmektir. Ayrıca ben bu ülkenin bir vatandaşıyım ve anayasanın oluşturulmasında benim de söz hakkım var. Benim gibi düşünen milyonlarca Müslüman var bu ülkede."

"Bu ülkede sanki hiçbir şey olmamış gibi davranmamızı bekleyemezsiniz"

İslam'ın, bu ülkenin kurucu unsuru olduğunun altını çizen Boynukalın "Daha önce de dediğim gibi İslam bu ülkenin kurucu unsurudur, İstiklal savaşının ve Millî Mücadele'nin en güçlü dinamiğidir. Daha sonra bu unsur milletin rızası alınmadan zorla terkedilmiş ve direnenlere zulmedilmiştir. Bu ülkede sanki hiçbir şey olmamış gibi davranmamızı bekleyemezsiniz. Memleketimizde tam anlamıyla devlet-millet kaynaşmasını engelleyen en önemli husus budur. Bu ülkenin samimi bir ferdi olarak gelin ey akl-ı selim sahibi, bu ülkeyi seven insanlar, din-İslam-laiklik meselemizi sorun olmaktan çıkaralım. Bunu medeni insanlar gibi kavga etmeden, birbirine hakaret etmeden oturup konuşalım. Tek duam, temennim budur. Dua eden ve destek veren kardeşlerimden Allah razı olsun. Sizleri Allah için seviyorum. Gerilerine Allah hidayet versin. Şahit ol Ya Rab!" ifadesini kullandı.

Mehmet Boynukalın, sosyal medya hesabından "1921 ve 24 anayasalarında devletin dini İslamdı ve laiklik yoktu. Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün." açıklamasında bulunmuştu. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.