Mescid-i Aksa için duada buluştular

Mescid-i Aksa için duada buluştular

Mescid-i Aksa’da siyonist işgalcilere direnen Filistinli Müslümanlar için sabah namazında dua programı düzenlendi.

“Mescid-i Aksa İçin Duada Buluşmak” adıyla düzenlenen birlik namazına MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Mardin İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, MAÜ Genel Sekreteri Öğretim Görevlisi Ömer Murat Öter, İl Müftü Yardımcısı Ali Çetin, Artuklu İlçe Müftüsü Abdullah Işık, birçok STK başkanı ve mensupları, MAÜ akademisyenlerinden olan ve aslen Filistinli olan Dr. Öğretim Üyesi Huzeyfe Elhatib ve Doç. Dr. Haytem Hazne başta olmak üzere birçok akademisyen, öğrenci ve vatandaş hazır bulundu.

Sabah namazının kılınmasının ardından İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için dualarda bulundu.

Mescid-i Aksa’da meydana gelen olaylardan ötürü derin bir üzüntü duyduklarını aktaran Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, “Hiçbir kutsal ve insani değer tanımayan ve bunlara saygısı olmayan işgalci İsrail yönetimi kanlı yüzünü bir kez daha göstererek Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’da ibadet etmek amacıyla toplanan Müslümanlara saldırmış ve bu saldırılar sonucu yüzlerce masum Filistinli kardeşimiz yaralanmıştır. Yapılan bu saldırı kıblemize ve kutsalımıza yapılmaktadır. İsrail, devlet terörü estirmektedir. Biz de dualarımızla oradaki kardeşlerimizin yanında olmak istiyoruz. Mescid-i Aksa için gayretimiz ve çabamız her düzeyde ve platformda devam edecektir.” dedi.

Mardin halkına Kudüs’e verdikleri destek sebebiyle müteşekkir olduklarını söyleyen Filistinli Dr. Öğretim Üyesi Huzeyfe Elhatib, “Mardin, fiziki yapısıyla Kudüs’e çok benzemektedir. Ruhları kardeş şehirlerdir. İnsanları da Kudüs’te Mescid-i Aksa için canlarıyla mücadele edenler gibi olacaktır inşallah. Kudüs’ün anneleri çocuklarını Mescid-i Aksa muhabbetiyle yetiştirmeseydi bugün bu derecede mücadele de yapılamayacaktı.” ifadelerini kullandı.

Mescid-i Aksa’da olan savaşın toprak veya etnik bir savaş olmadığını dile getiren Filistinli Doç. Dr. Haytem Hazne Filistin’deki mücadelenin inanç ve akide mücadelesi olduğunu belirterek, “Burada olan savaş İslam’ın var olup olmama savaşıdır. Daha önce İsrail ile Araplar arasında cereyan eden savaşlarda dini hassasiyet pek önlenmemiştir. Ama şimdi mücadelenin temel faktörü dini bilinç ve şuurdur. Bu da Allah’ın yardımının geleceğinin büyük işaretidir.” şeklinde konuştu.

Mescid-i Aksa için duada buluşan cemaatin birlik duaları, Kur’an’ı Kerim’ tilavetinin ardından son buldu.


Mescid-i Aksa için duada buluştular

Mescid-i Aksa için duada buluştular

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler