​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek

​Mescid-i Aksa'yı Müslümanların gündeminde tutma ve yapılan saldırılara dikkat çekmek amacıyla Yetimler Vakfı ve Filistin Vakfı iş birliğiyle hazırlanan Mescid-i Aksa maketi projesi kapsamında birçok il ve ilçede etkinlikler düzenlenecek.

İşgal rejiminin Filistin'e yönelik saldırılarına dikkat çekmek amaçlı Yetimler Vakfı ve Filistin Vakfı tarafından Mescid-i Aksa maketi projesi hazırlandı.

Proje kapsamında İstanbul'dan yola çıkan Mescid-i Aksa maketi iki etap halinde birçok il ve ilçede gezdirilerek saldırılarda tahrip edilmiş Gazze fotoğraflarının yer aldığı resim sergileri yapılacak, kermesler kurulacak ve Yetimler Vakfı tarafından başlatılan 'Gazze'ye Derman Ol' kampanyasına destek çağrıları yapılacak.

Başlatılan proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Yetimler Vakfı Genel Başkanı Fikri Karavil, birinci etapta ilk etkinliklerini yarın Kocaeli'de gerçekleştireceklerini belirterek sırayla Ankara, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Siverek, Diyarbakır, Mardin, Batman, Van, Bitlis, Muş, Bingöl, Elâzığ, Malatya ve Kayseri'de yapacaklarını, Kurban Bayramı'ndan sonrada 2'nci etap etkinliklerinin farklı il ve ilçelerde devam edeceğini söyledi.

"Mescid-i Aksa maketini belli programlar dahilinde Türkiye'nin birçok ilinde gezdireceğiz"

Siyonist işgal çetesinin Filistin'de Müslümanlara yaptığı zulümlerde söz eden Karavil "Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Filistin'e yapılan saldırılara tepkiler oldu. Gazze, Mescid-i Aksa'nın istila edilmesine boyun eğmeyerek onlara direndi. Buna karşın siyonistler de Gazze'yi bombalayıp sivil insanların evlerini yıktılar. Bizlerde bu yüzden 'Gazze'ye Derman Ol' sloganıyla yardım kampanyası başlattık." ifadelerini kullandı.

Siyonist çetelerin Gazze'ye saldırılarının sona ermesinin ardından herkesin kendi köşesine çekildiğini belirten Karavil "Gazze'deki tahribatlar halen duruyor. Oradaki insanlar henüz yaralarını saramamış durumda. Mescid-i Aksa halen işgal tehdidi altında ve orada bulunan Müslümanlar Siyonistler tarafından her gün tahrik ediliyorlar. Dolayısıyla biz Aksa'nın kudsiyetini Müslümanlara duyurup oradaki mücadelenin yanında olduğumuzu göstermek adına 'Gazze'ye Derman Ol' çerçevesinde birtakım etkinlikler yapma ihtiyacı duyduk. Bunlardan biriside İstanbul'da bulunan Mescid-i Aksa'yı anlatan bir maketi belli programlar dahilinde Türkiye'nin birçok ilinde gezdireceğiz." dedi.

"Birinci etap etkinliklerimiz yarın başlayıp Kurban Bayramı'na kadar devam edecek"

Etkinliklerinin ilkinin 21-22 Haziran Kocaeli'de başlayacağını ifade eden Karavil "Mescid-i Aksa maketi İstanbul'dan başlayarak; Kocaeli, Ankara, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Siverek, Diyarbakır, Mardin, Batman, Van, Bitlis, Muş, Bingöl, Elâzığ, Malatya ve son olarak ilk etabımızı Kayseri'yle sonlandıracağız. Kurban Bayramı'ndan sonrada etkinliklerimiz 2'nci etap olarak devam edecek. O zamanda kamuoyuyla etkinlik takvimimizi paylaşacağız inşallah." şeklinde konuştu.

Mescid-i Aksa maketinin her bir ilde 2 gün konaklayıp orada farklı etkinlikler yapılacağını anlatan Karavil "Bu maketle Mescid-i Aksa ile Kubbetüs Sahra'yı halka tanıtacağız. Ayrıca maketin bulunduğu aracın gideceği belirli illerin meydanlarında tahrip edilmiş Gazze'nin fotoğraflarının bulunduğu resim sergileri yapacağız. Bu sergilere ressam kardeşlerimizin canlı olarak resim çizmeye davet ediyoruz. Bununla birlikte bu illerde yapılabiliyorsa kermesler kurulacak. Bu ve benzeri gibi 'Gazze'ye Derman Ol' kampanyasını destekleyecek etkinliklerimiz olacak." dedi.


​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler