1. HABERLER

  2. ŞANLIURFA

  3. HİLVAN

  4. "Mevsimlik işçilik yapan öğrenciler eğitimden geri kalıyor"
"Mevsimlik işçilik yapan öğrenciler eğitimden geri kalıyor"

"Mevsimlik işçilik yapan öğrenciler eğitimden geri kalıyor"

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte ilçede iş imkanı olmadığı için farklı illere gidip mevsimlik işçi olarak çalışmak zorunda kalan öğrencilerin eğitimleri yarıda kalıyor.

A+A-

Mevsimlik işçiler konusunda değerlendirmelerde  bulunan Eğitim-Bir-Sen Hilvan Şube Başkanı Mehmet Altun, Nisan ayı ile başlayan mevsimlik iş sezonunda, öğrencilerin Ekim ayına kadar başka illere gidip çalışmak zorunda kaldıklarını, bu nedenle yaklaşık iki veya üç ay boyunca  eğitimden uzak kaldıklarını belirtti.

Mevsimlik işçi  sorunlarına  değinen Altun, "Bizce ilçemizin ve bölgemizin en büyük sıkıntısı yurdun değişik bölgelerinden mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan ailelerin çocuklarının zamanında okula gelmemeleri oluşturmaktadır. Her yıl Nisan, bazen de Mayıs aylarında çalışmak için göç eden aileler, çocuklarını da ister istemez yanında götürmek zorunda kalıyorlar’’

Mevsimlik işçilik yapan öğrencilerin bu nedenden dolayı bir çok sınavdan geri kaldığını belirten Altun, bu durumun ilçede TEOG, YGS ve LYS sınavlarında başarının düşmesine ve  psikolojik olarak da öğrencilerin başarısına engel olabildiğini vurguladı.

Altun, "Şu anda mevsimlik tarım işçiliği yapan öğrenciler psikolojik olarak da bundan etkilenebiliyor. Çünkü akranları okulda iken, çocuğun kendisi tarlada çalışıyor. Bu da öğrencilerin   hayata eksi anlamda başlamasına neden oluyor.’’ diye konuştu.

Bu sorunun ekonomik durumlardan kaynaklandığını ve çözümünde ekonomik yollarla olabileceğini belirten Altun, "Bölgenin kalkınması için devlet destekli özel sektörde iş imkanlarının oluşturulması, bölgede zengin olan insanların bölge dışına yapacağı yatırımları bölgemizde yapmaları ve tarımsal sulamanın bir an önce gerçekleştirilmesidir. Çünkü bölge dışına çıkan ailelerin çoğu tarım sektöründe çalıştıklarından,  aynı iş imkanları eğer burada sağlanırsa, bunlar bölge dışına gitmek yerine Hilvan'da çalışırlar. Böylece çocuklarını da yanlarında götürmek zorunda kalmazlar. Çocuklar da eğitim ve öğretimden mahrum bırakılmaz, böylece  hem bölgemiz kalkınmış olur, hem mevsimlik göç ortadan kalkmış olur, hem de eğitim ve öğretim olarak çocuklar diğer arkadaşlarıyla eşit seviyede  olurlar’’ dedi.  (Ramazan Şefkatlı-İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.