Mevsimsel hastalıklar Coronavirus ile karıştırılmamalı

Mevsimsel hastalıklar Coronavirus ile karıştırılmamalı

Alerji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı, belirtileri benzerlik gösteren nezle, grip, mevsimsel alerji ile Coronavirus arasındaki farkları anlattı.

Mevsim değişiklikleri özellikle çocuklarda nezle, grip ve mevsimsel alerjinin önünü açıyor. İlkbahar mevsimine girdiğimiz bugünlerde giderek artan grip, nezle ve alerji vakaları ebeveynlerde “Coronavirus” paniğine sebep oluyor.

Alerji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı, belirtileri benzerlik gösteren nezle, grip, mevsimsel alerji ve Coronavirus arasındaki farkları ve salgının çocukları nasıl etkileyeceğini anlattı.

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı, “Korunun ve panik yapmayın sloganının bu dönem için en uygun söz olduğu düşüncesindeyim. Salgın hastalıkların insandan-insana bulaştığı unutulmamalı, sağlık otoritelerinin açıkladığı tüm korunma yöntemlerine harfiyen uyulmalı. Önlem ilk adım. İkinci önemli adım ise panik yapmamak: Sağlık sisteminin çalışmasını engelleyecek hareketlerden kaçınmak, toplum işleyişinin hassas olduğu şu dönemde çarkların işleyişine zarar vermemek. Covid-19’un ana belirtilerinden biri olarak görülen nefes darlığı, ağır bir belirti olup, nezle, grip ve mevsimsel alerjide görülmemektedir.” dedi.

“Belirtiler benzese de farklılıklar var”

Coronavirus’u diğer rahatsızlıklardan ayıran farklarını sıralayan Akpınarlı, “Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’nin (CDC) verilerine göre, Coronavirus’u mevsimsel rahatsızlıklardan ayıran temel farklar nefes darlığı ve grip, nezle ve alerjinin aksine hapşırığa yol açmaması. Grip nadir olarak çocuklarda ishale neden olabilirken, Coronavirus vakalarında ishal belirtisi görülmektedir. Nezle ve mevsimsel alerjide ise böyle bir semptoma rastlanmamıştır. Ayrıca Coronavirus’un sebep olduğu öksürük diğer rahatsızlıklara göre çok sık görülür, kuru başlayıp artar ve balgamlı öksürüğe dönüşür. Nezle ve gripteyse öksürük Coronavirus’te gördüğümüz kadar şiddetli olmayacaktır.” şeklinde konuştu.

Çocukların yakalanma ihtimali daha az”

Çocukların Coronavirus hastalığında riskli bir grubu teşkil etmediklerinin altını çizen Akpınarlı, “Elimizdeki bulgulara göre çocuklar Coronavirus için riskli bir grubu teşkil etmiyorlar ve hatta erişkinlere kıyasla hastalığa yakalanma şansları daha az. Hasta olan çocuklar kayıtlara geçti ancak Belçika’daki elim bir vaka haricinde hemen hepsinin iyileştiği bilgisi mevcut.” ifadelerini kullandı.

Çocukların Coronavirus’e karşı nasıl korunacağını da açıklayan Doç. Dr. Akpınarlı, “Aslında çocukların korunmasının erişkinlerden farkı yok. Erişkinlerin uyguladığı kurallar burada da geçerli. Sık ve kuralına göre eller yıkanmalı, yüz ile temas en aza indirgenmeli ve salgın boyunca aileniz ile beraber kalabalık ortamlara girmekten kaçının.” dedi.

İLKHA


“Mevsimsel hastalıklar Coronavirus ile karıştırılmamalı”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.