MHRS'den alınan randevuların gidilmediği halde iptal edilmemesi mağduriyet oluşturuyor!

MHRS'den alınan randevuların gidilmediği halde iptal edilmemesi mağduriyet oluşturuyor!

Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Dursun, yaptığı açıklamada, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alıp hastaneye gitmeyen ve bu randevularını iptal etmeyenler yüzünden binlerce hastanın sağlık hizmetinden yararlanamadığını söyledi.

MHRS'den randevu alıp hastaneye gidilmemesi, binlerce hastanın hastane hizmetinden yararlanmasına engel olduğunu belirten Dursun, vatandaşların hastaneden randevu bulmada ciddi sorun yaşadığını ifade etti.

Vatandaşların bu konuda duyarlı olması gerektiğini vurgulayan Dursun, "Son dönemde sağlık tesislerimizde randevu bulamama gibi sorunların çok konuşulduğuna şahit olmaktayız. MHRS ile ilgili sorunlarda yanlış hekime randevu alma, basamak ayrımı gözetmeksizin alınan randevular, alınan randevuya gidilmeyecekse iptal edilmemesi veya zamanında iptal edilmemesinden kaynaklı sorunlar göze çarpmaktadır." dedi.

1.png

İbrahim Halil Dursun

"MHRS bilinçli kullanılmamakta"

Batman'da sadece bir sağlık tesisinde aylık 6 bin randevudan sayılan sebeplerden ötürü vatandaşların yararlanamadığına dikkat çeken Dursun şöyle devam etti:

"Yine aylık olarak sağlık tesisimiz 75 bin randevulu hastaya hizmet vermektedir. Hem hasta yoğunluğundan hem de randevu kullanımına yönelik sıkıntılardan dolayı MHRS'nin istenilen bilinçte kullanılmadığı da başka bir gerçekliktir."

"Sağlık alanında güçlü bir lobi çalışması yapılmalı"

Konuşmasının devamında Dursun, "Özellikle ilimiz bazında söylemek gerekirse, sağlık politikalarından yüksek fayda elde etmek, diğer alanlarda olduğu gibi sağlık alanında güçlü bir lobi çalışması yapmak, istihdam ve personel mobilitesini doğru tanımlamak, sağlık tesislerimizin ihtiyaç ve eksikliklerini gidermek, sağlık çalışanına yönelik olarak çalışma sürelerini ve iş yoğunluğunu belirli seviyelerde tutacak, iş barışını sağlayacak, onları memnun edecek ve çalışma azmini yükseltecek faaliyetler planlamak ve vatandaşa yönelik farkındalık çalışmaları yürütmek çözüm önerilerimiz arasında bulunmaktadır." ifadelerini kullandı.

"Bu konuda güç birliği yapılmalıdır"

"Bu önerilerin hayata geçirilmesi noktasında ısrarlı ve kararlı bir iradeye ihtiyaç duyulmaktadır" diyen Dursun, son olarak şunları söyledi:

"Tıpkı sahadaki sağlık çalışanlarımız gibi perde arkasında memleketimiz için canla başla çalışan idarecilerimiz, siyasetçilerimiz, STK ve derneklerimiz bu alanlarla ilgili güç birliği yaptığında ise mevcut tablonun değişebileceğine ve nesillerimize sağlıklı yarınlar bırakacağımıza inanmaktayız."(İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler