Midyat'ta binlerce kişi Siyer Sınavı heyecanı yaşadı

Midyat'ta binlerce kişi Siyer Sınavı heyecanı yaşadı

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından düzenlenen Umre Ödüllü Siyer Sınavı, Mardin'in Midyat, Savur ilçeleri ile Batman'ın Gercüş ilçesi Kayapınar beldesinde binlerce kişinin katımıyla büyük bir heyecanla gerçekleşti.

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından her yıl Türkiye'nin birçok merkezinde Hazreti Muhammed'in mesajının ve sünnetinin iyi anlaşılması için yapılan ve yüz binlerce kişinin katıldığı Umre Ödüllü Siyer Sınavı, Mardin'in ilçelerinde de halkın yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Midyat merkez ve bağlı mahallelerde, Savur'un bazı köy ve mahallerinde yaklaşık 39 noktada sınava giren 4 binin üzerindeki çocuk, erkek, kadın ve yaşlıdan oluşan yarışmacı, umre ödüllü sınav için ter döktü. Sınava giren çocukların velileri ise çocuklarını sınavın yapıldığı okulların bahçelerinde bekledi.

"O'nu Oku, O'nu Yaşa" sloganıyla yapılan sınavla ilgili açıklamada bulunan Peygamber Sevdalıları Platformu Midyat Koordinatörü Azim-Der Başkanı Samir Özhan, Türkiye geneli 7'ncisini düzenledikleri Siyer Sınavı'na Midyat, Savur ve Kayapınar'dan 4 bin 200 kişinin başvuru yapıp, katılım gösterdiğini söyledi.

Merkez, mahalle ve köylerde toplamda 38 noktada yaptıkları sınava yoğun katılımın olduğuna belirten Özhan , "Peygamber Sevdalıları Platformuna bağlı Azim-Der olarak, Siyer Sınavı'nı gerçekleştirdik. Yaklaşık iki aydan beri yaptığımız yoğun çalışmalar sonucunda, Midyat'ta 4 bin 200 kişi sınava katıldı. Özellikle küçük ve büyük yaşlardaki bayan ve erkek kardeşlerimizin yoğun bir teveccühü vardı. Onlara teşekkür ediyorum." dedi.

"Amacımız, toplumun Hazreti Muhammed'in sünnetini öğrenmesini sağlamaktır"

Sınavı düzenlemelerindeki gayelerinin, Hazreti Muhammed'in hayatını, sünnetini okutma, anlama ve yaşatma olduğunun altını çizen Özhan, "Bu sınavı yapmadaki amacımız; tarih boyunca ve bugün toplumun en büyük ihtiyacı olan Hazreti Muhammed'in (sallallahu aleyhi vesellem) mesajını iletmek ve sünnetini halkımızın öğrenmesini sağlamaktır. İkinci amacımız okumaya teşvik etmektir. Sınava katılan halkımıza, katkı sunan kurumlara, dernek üye ve gönüllülerimize teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

"Peygamberimizi tanımak için sınava girdik"

Sınav öncesi ve sonrasında İLKHA'ya konuşan öğrenci velileri ile sınava katılanlar, çok mutlu olduklarını, Hazreti Muhammed'in hayatını öğrenmek için, çok güzel bir sınava girdiklerini ifade ettiler.

Kızını sınava getirdiğini ifade eden Mehmet Fadıl Tenay, "Allah'ımızı, Kitabımızı ve Peygamberimizi öğrenmek açısından bu sınav çok faydalıdır. Müslüman olduğumuz için, imanımızı korumak, ahiretimizi kazanmak için bu Siyer Sınavı gereklidir. Görevliler de bu sınav konusunda çok güzel işler yaptılar. Çok memnunuz." dedi.

Çocuklarını sınava getirdiğini belirten Nusrettin Özkahraman ise "Çocuklar için çok önemli bir sınavdır. Belki bizim gibi yaşı geçmişler için zor olabilir. Ama çocuklarımızı bu sınavlara teşvik etmeliyiz. Hayatımız için, geleceğimiz ve ahretimiz için Peygamberimizin hayatını öğrenmek gerekiyor. Herkesi bu konuda teşvik ediyoruz. Herkes için hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Görme engelli oğluna 4 defa Siyer Sınavı kitabını okuyup sınava girmesini sağladı

Sınav gözetmen ve koordinatörleri tarafından aktarılan ve takdir toplayan bir anne ile oğlunun Siyer Sınavı'ndaki durumu takdirle karşılandı.

Sınava katılmak isteyen ve başvuran görme engelli oğluna kitabı 4 defa okuyup sınava katılmasını sağlayan anne ise takdirle karşılandı. Basına görüntü vermek istemeyen anne, sınavda soruları okuyup cevaplarını optik cevap kâğıdına işaretleyerek oğlunun sınava girmesini sağladı.

Sınava katılan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinden M. Ali Akpınar, Muhammed Enes Demirel, Rabia Sahra Belen, Hatice Musaoğlu, Adile Ay, Asya Akkurt, Beren Ay, Bilge Bal ve M. Emin Ece sınava girdikleri için ve Hazreti Muhammed'in hayatını öğrendikleri için çok mutlu olduklarını, herkesin bu sınava katılması gerektiğini belirterek, sınavı düzenleyenlere teşekkür ettiler." (Süleyman Tunç - İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.