1. HABERLER

  2. YAŞAM SAĞLIK

  3. Motosiklet kazalarında ilk 10 dakika hayat kurtarabilir
Motosiklet kazalarında ilk 10 dakika hayat kurtarabilir

Motosiklet kazalarında ilk 10 dakika hayat kurtarabilir

Yapılan araştırmalara göre, binek araç ya da motosiklet kazalarında ölümlerin çoğunluğu kazadan sonraki ilk 10 dakikada gerçekleşiyor.

A+A-

Motosiklet kazalarında darbeye daha açık bir durum oluştuğundan ilk yardımın ve hızlı müdahalenin önemi daha da artıyor. Bu sebeple, bir motosiklet kazasından sonra, hemen doğru ilk yardımı yapmak hayat kurtarabilir.

Bir acil sağlık kuruluşunun sorumlu müdürü olan Özgür Özalp, motosiklet kazası sonrası yapılaması gereken ilk yardım bilgilerini paylaştı.

Motosiklet kazalarında ilk yapılması gerekenin, kazaya karışan da olsa bir yaralıya da müdahale edecek de olsa sağlık ekiplerini olay yerine çağırmak olduğunu belirten Özalp, "İyi niyetli dahi olsa yaralı kişiye yapılacak yanlış ilk yardım, geri dönüşü olmayacak zararlara yol açabilir. Dolayısıyla doğru ilk yardımı bilmiyorsanız yaralıya müdahale etmeyin, ekiplerin ulaşmasını bekleyin. Bu esnada ise ilk yapılması gereken, yaralıyı kontrol etmektir. Kazazede eğer hayatta ise ve motosikletin altında sıkışmışsa, yavaşça ve kazazedeyi sarsmadan motosiklet kaldırılmalı, yaralı sakinleştirilmelidir. Çevre düzeni kontrol edilmeli, kaza yeri görünür kılınmalı ve motosiklet çalışır durumdaysa kontağı kapatılmalıdır. Motosiklet binek araçlara göre daha az görünür olduğundan kaza yeri hızlıca uyarıcı işaretler ile çevrelenmelidir." dedi.

Kazadan sonra kaskın çıkarılmaması gerektiğini vurgulayan Özalp, "En çok rastladığımız yanlış budur. Yaralının durumunu bilmeden çıkartılan kask, boyun sinirlerinin tahrip olmasına hatta kopmasına neden olabilir. Ve ne yazık ki daha kötüsü boyunda kırık varsa ve kask oynatılırsa kişi sakat kalabilir hatta ölebilir. Bu nedenle kask camı kaldırılarak kazazedenin nefes alması sağlanmalı ve ekiplerin gelmesi beklenmelidir." diye belirtti.

Özalp, "Eğer kazazedede kanama varsa, kesinlikle sarsmadan kanamayı durdurmaya çalışmalısınız. Steril bir bez yardımı ile kanamanın olduğu yere tampon yapabilir, kanama bölgesini kalp hizasından yukarı kaldırabilirsiniz. Eğer yaralıda kırık olduğunu düşünüyorsanız, kırık olan bölgeyi yavaşça tespit edip, tahta veya metal gibi bir parça yardımı ile kırığı sabitleyebilirsiniz.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.