Mülteci çocuklar Malatya’daki tarihi mekanları gezdi

Mülteci çocuklar Malatya’daki tarihi mekanları gezdi

Dünya Dostluk Günü nedeniyle, Malatya’da ikamet eden Suriyeli ve Afganlı çocuklar için gezi programı düzenlendi.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Dünya Dostluk Günü nedeniyle Battalgazi Belediyesi tarafından düzenlenen tur gezisiyle Medeniyetin Kalbi Battalgazi’deki tarihi mekanları gezen Suriyeli ve Afgan çocuklarla bir araya geldi.

Battalgazi Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü ile Malatya Şam Derneği tarafından 30 Temmuz Dünya Dostluk Günü nedeniyle Battalgazi’de özel bir gezi turu düzenlendi. Battalgazi Belediyesi tarafından üstü açık tur otobüsüyle düzenlenen tarihi gezi turuna, 10 Suriyeli, 10 Afganistanlı ve 10 Türkiyeli çocuğu katıldı.

Çocukların ve gençlerin kaynaşması, yeni dostluklar edinmesini amaçlayan gezi turu ile Battalgazi’deki tarihi mekanları gezen 30 çocuk, gezi sonunda Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ile bir araya geldi. Güder, çocuklarla hatıra fotoğrafı da çektirdi.

“Belli bir günde değil her zaman kardeşliğimizin farkındayız”

Misafirperverliğinden ötürü Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’e teşekkürlerini ileten Malatya Şam Derneği Başkanı Hüseyin Polat, “Battalgazi Belediye Başkanımıza bizleri misafir ettiği ve bu güzel gezi turu için teşekkür ederim. Bugün Malatya Şam Derneği ve Battalgazi Belediyemiz ile birlikte bu programı gerçekleştirdik. Başkanımızın talimatıyla sığınmacı çocuklarımız, ilçeyi gezip gördüler. İnşallah daha güzel ortamlarda bir araya geliriz. Bugün Dünya Arkadaşlık günü. Belli bir günde değil her zaman kardeşliğimizin farkındayız. Biz aynı kültürün insanıyız. İnsanlığın gereği olarak birbirimize yardımcı olmalıyız.” İfadelerini kullandı.

“Şu anda dünya genelinde 82 milyonun üzerinden kişi yerinden edilmiş 26 milyonu aşkın mülteci vardır”

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ise “Bugün siz değerli yavrularımızla birlikteyiz. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; Türkiye tüm mazlumların yurdudur. Ülkemiz asırlara sâri tarihi boyunca daima mazlum ve mağdura kucak açmış; din, dil, ırk ve köken ayrımı gözetmeden kendisine sığınanlara sahip çıkmıştır. Suriye’den, Irak’tan, Afganistan ve bunun yanında diğer ülkelerden gelen çocuklara, her zaman kucak açtık. Türkiye'nin bu fedakarlıkları hem insanlığın onurunu hem de mağdur ve mazlumların hayatını kurtarmıştır. Elhamdülillah bizler Müslüman’ız. Peygamberimiz Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesellem) veda hutbesinde tüm insanlığa şöyle seslenmiştir: ‘Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem'in (Aleyhisselam) çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur.’ diye buyurmuştur. Şunu da biliyoruz ki Rabbimiz bize seslenirken sizlerin suretlerine göre değerlendirme yapmadan, kulluğumuza göre değer verecek. Şu anda dünya genelinde 82 milyonun üzerinde yerinden edilmiş kişi ve 26 milyonu aşkın mülteci vardır. Mültecileri ve sığınmacıları göçe zorlayan sebeplerin ortadan kaldırılması şarttır” dedi.

Battalgazi ile ilgili düşüncülerini dile getiren öğrenciler, Malatya’yı çok sevdiklerini ifade ederek, Başkan Güder’e teşekkürlerini ilettiler.


Mülteci çocuklar Malatya’daki tarihi mekanları gezdi

Mülteci çocuklar Malatya’daki tarihi mekanları gezdi

Mülteci çocuklar Malatya’daki tarihi mekanları gezdi

Mülteci çocuklar Malatya’daki tarihi mekanları gezdi

Mülteci çocuklar Malatya’daki tarihi mekanları gezdi

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler