1. HABERLER

  2. İSTANBUL

  3. “Müslüman mahkûmlara özgürlük!”
“Müslüman mahkûmlara özgürlük!”

“Müslüman mahkûmlara özgürlük!”

Özgür-Der, Çağlayan Adliyesi önünde 28 Şubat’ın yıldönümü dolayısıyla bir program düzenleyerek, hukuksuz yargılamalar sonucu ceza alıp hala cezaevinde tutulan Müslüman mahkûmlar için özgürlük talebinde bulundu.

A+A-

Özgür-Der’in Genel Merkezi “Müslüman Mahkûmlara Özgürlük!” çağrısıyla, Çağlayan Adliyesi önünde düzenlediği programda, 28 Şubat sürecinde hukuksuz yargılamalar sonucu ceza alıp hala cezaevinde tutulan Müslüman mahkûmlar için özgürlük talebinde bulundu.

“Müslüman mahkûmların af değil adil bir yargılama talepleri var”

Programda bir konuşma yapan Özgür-Der Yönetim Kurulu üyesi Hülya Şekerci, bin yıl süreceği söylenilen 28 Şubat’ın zulmünün birçok alanda etkisinin ortadan kalktığını belirterek, “Bununla birlikte cezaevlerinde 28 Şubat hâlâ devam ediyor. Müslüman tutsakların yaşadıkları mağduriyet giderilene kadar bu konuyu gündemde tutmaya devam edeceğiz.” dedi.

28 Şubat sürecinde yargılamalarda bulunan birçok hâkim ve savcının FETÖ soruşturmaları kapsamında cezaevlerinde olduğunu hatırlatan Şekerci, FETÖ üyesi hâkim ve savcıların yargılamaları sonucu cezaevine atılan ve halen içeride tutulan Müslüman mahkumlara dikkat çekti.

Şekerci, “Müslüman mahkûmların af değil adil bir şekilde yeniden yargılama talepleri var. Yetkilileri, 28 Şubat döneminde haksız yere mahkûm edilen ve bugün hala cezaevlerinde bulunan Müslümanlarla ilgili adım atmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Çok şükür, onların istedikleri gerçekleşmedi”

Hülya Şekerci’den sonra bir konuşma yapan Avukat Mehmet Alagöz, 28 Şubat yargılamalarının yapıldığı Devlet Güvenlik Mahkemeleri ve bu mahkemelerin verdiği cezaları onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin ilga edilmesine dikkat çekerek, “Bu mahkemelerin verdikleri cezalarla Müslümanlar cezaevlerinde tutulmaya devam ediyor. 28 Şubat’ı gerçekleştirenler, sürecin bin yıl süreceğini söylemişlerdi. Çok şükür, onların istedikleri gerçekleşmedi. Ancak bazı kesimlerin, bu sürecin etkilerini üzerlerinden atamadıklarını görüyoruz. Yetkililerden, bu etkilerden sıyrılıp bir an önce 28 Şubat’ın mağdur ettiği cezaevlerindeki Müslümanlar konusunda gerekli adımları atmalarını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

25 yılı aşkın bir süredir cezaevinde bulunan Osman Erdemir’in kardeşi Ramazan Erdemir ise yaptığı konuşmada, kardeşinin 25 yıl önce gözaltına alınıp tutuklandığını ve hala içeride olduğunu söyledi.

Erdemir, “Hukuksuz yargılamalar sonucu cezaevlerine atılan Müslümanlar için af değil yeniden yargılama talep ediyoruz. 28 Şubat’ta darbe yapanlar tutuksuz yargılanıyor. Ama mağdur Ettikleri Müslümanlar yıllardır zindanda. Bu nasıl hukuk, nasıl adalet?” diyerek tepki gösterdi.

Program sık sık atılan “Müslüman Tutsaklara Özgürlük!” sloganıyla sona erdi.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.