1. HABERLER

  2. MUŞ

  3. MUŞ

  4. Muş’ta sıkı gıda denetimleri foto
Muş’ta sıkı gıda denetimleri foto

Muş’ta sıkı gıda denetimleri foto

Muş'ta Ramazan ayında gıda güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla Muş İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü denetimlerini arttırdı.

A+A-

Muş İl Müdürü Ergün Çolakoğlu Esnaf Ziyaretleri kapsamında Muş'ta hizmet veren  marketleri ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Gerçekleştirilen ziyarete İl Müdür Yardımcısı Ferit Yıldız, Gıda ve Yem Şube Müdürü Ekrem Özmen eşlik etti.

Market yetkilileri tarafından karşılanan Çolakoğlu ve heyeti tüm stantları gezerek ürünlerin ambalaj, satışa sunuş, son kullanım tarihi gibi durumlarıyla ilgili incelemelerde bulundu.

Çolakoğlu, market yetkililerinden ürünlerin son kullanım tarihi, depolama ve satış koşulları ile ilgili bazı bilgiler aldı.  Reyonları da gezen Çolakoğlu, et reyonunda ürünleri inceleyerek, mührü olmayan etlerin kesinlikle satışına müsaade etmedikleri, dökme tavuk satışının da yasak olduğu konusunda hatırlatmalarda bulundu.

Rutin denetimlerimizi  Ramazan ayında arttırdık

Ramazan ayında sağlıklı gıdalar tüketilebilmesi için rutin olarak yaptıkları denetimleri daha da sıklaştırdıklarını belirten Çolakoğlu; "İl Müdürlüğü olarak gıda denetimlerimizi çok sık yapmaktayız, özellikle de Ramazan ayı boyunca denetimlerimiz mesai mefhumu gözetilmeksizin devam edecek. Gıda üretim ve tüketim yerleri 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu uyarınca denetlenmektedir. Arkadaşlarımız özellikle üretim, toplu tüketim ve satış yerlerinde denetimlerini yaparken ürünlerin muhafazası, etiket bilgileri, hijyen şartları, sağlık kurallarına uyulup uyulmadığı, bunların işletme kayıt belgelerinin olup olmadığını kontrol ediyorlar." şeklinde konuştu.

Yapılan denetimlerde işletme sahiplerini ve yetkililerinin eksik noktalarla ilgili uyarıldığını, bazı iş yerlerine cezai yaptırımlarda bulunulduğunu dile getiren Çolakoğlu konuşmasında: "Gıda ve Yem maddelerinin gerek hijyenik şartlarda üretilip, tamamen güvenli olmasını sağlama ve gerekse haksız kazanç sağlamayı amaçlayan taklidin önüne geçmek için piyasa gözetimi ve denetimi yapılmaktadır. Bunun yanında marketlerde, satış yerlerinde çalışan kişilerin hijyene dikkat etmeleri, gıda güvenilirliğine dikkat etmeleri konusunda uyarılarda bulunuyoruz." dedi.

Gıda ve Yem Denetimlerinin yanı sıra, tüketicilerin 174 Alo Gıda ihbar hattı ile gelen şikâyetlerinin de süratle değerlendirildiğini dile getiren Çolakoğlu; "Tüm vatandaşlarımıza huzurlu ve sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmelerini dilerim" dedi. (Ayetullah Tarhan-İLKHA)


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.