Öfke nedir? Öfke anında neler yapılmalı?

Öfke nedir? Öfke anında neler yapılmalı?

Öfkenin normal bir duygu olduğunu belirten Psikolog Müjde Yahşi konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Öfke, gayet normal, genellikle sağlıklı bir duygudur. Fakat kontrolden çıktığında anda ve yıkıcı hale teşkil etmeye başladığı zaman, bazı sorunlara neden olur. Tüm yaşamımızın genel kalitesinde problemlere yol açabilir.

Öfkenin, hafif kızgınlıktan, şiddetli öfkeye doğru değişken ve yoğunca hissedilen, bir duygu durumu olduğunu belirten Psikolog Müjde Yahşi, "Haksızlığa uğradığımızda, hak etmediğimiz muameleyi gördüğümüzde ve bir şeyler yapmamız gerektiğini düşündüğümüzde öfkeleniriz. Öfkeyi yoğun yaşadığımızda ise adrenalin ile bedenimiz bize tepki verir ve “Kaç ya da savaş çünkü tehlikedesin!” diyerek bizi harekete geçirir." ifadelerini kullandı.

Muhakeme özelliği taşıyan beynin öfke anında bedene “Dur!” dediği anda duygu ile değil düşünce ile harekete geçilebileceğini aktaran Psikolog Yahşi, "Muhakeme özelliği ise sadece insan beynine has bir özelliktir çünkü beynimizdeki prefrontal bölge yalnızca insanda vardır ve bu bölge, düşünmeden sorumlu bir alandır. Olumsuz duygularımız aslında, erdemli insan olabilme yolculuğunda önümüzü açan fırsatlardır. Öfke anında göstereceğimiz tepkilerimiz de bu yolculuğun nereye varacağını belirleyen imtihanlarımızdır." dedi.

Psikolog Yahşi, öfke anında yapılması gerekenlere hakkında ise tavsiyelerde bulundu:

Öfke anında duyguyu pasifize edip düşünme sistemini harekete geçirebilmek için önce bir durun.

Sonra bir diyafram nefesi alın ve etrafınıza bakın.

Dikkatinizi bir anlık da olsa sizi öfkelendiren şeyden uzak tutmaya ve o ortamdan uzaklaşmaya çalışın.

Sonra aldığınız diyafram nefesinin tüm bedeninizdeki rahatlatıcı etkisini hissetmeye çalışın.

Kasılan kaslarınızın nasıl gevşediğini, nefes alışverişinizin nasıl yavaşladığını, kalbinizin eski ritmine nasıl geri döndüğünü fark edin.

Tüm bu bedensel tepkilerinizin normal seyrine kavuşmasıyla öfkeniz yatıştığına ve düşünerek hareket edebildiğinize şahit olun.

Keşkelerin yerini, iyikilerin aldığı bir hayatınız olsun. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler