Öğretmen adaylarından 40 bin atama talebi

Öğretmen adaylarından 40 bin atama talebi

​Millî Eğitim Bakanlığının (MEB) 20 bin öğretmen atamasını yeterli bulmayan Akdeniz Bölgesi’nde ki atanamayan öğretmenler, düzenledikleri basın açıklamasıyla atama sayısının az olmasına tepki gösterdi.

Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Gaziantep ve Kahramanmaraş’tan gelerek Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde bir araya gelen öğretmenler gerçekleştirdikleri basın açıklamasında, yetersiz atama sayısı ve ücretli öğretmenlik uygulamasına tepki gösterdiler.

20 bin öğretmen atamasının, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 40 bin üzeri öğretmen atama sözlerine ters düştüğü hatırlatılan basın açıklamasında, ülke genelinde 107 bin 909 öğretmen açığının olduğu vurgulandı.

Toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan Neslihan Şahin, KPSS puanlarının 2 yıl uzatılmasının karma alıma neden olduğunu bunun da mağduriyetlere yol açtığını söyledi.

Şahin, "2017 yılında yapılan 25 bin atamadan sonra, sayının yetersizliği nedeniyle KPSS puanlarının geçerlilik süresi iki yıla çıkarılmıştır. Bu değişiklik karma alıma sebep olmuş ve ortaya çıkan karma alım uygulaması, her geçen yıl öngörülemeyen mağduriyetler doğurmuştur. Bu yüzden, 2020 KPSS puanlarının geçerliliği sona erdikten sonra, karma alımın uygulamadan kaldırılacağı açıklanmıştır.  Bu durumda karma alım yapılan yıllarda sınava giren öğretmenler; 2017 puanlarıyla üç atamaya dâhil olarak 65 bin alım için, 2018 puanlarıyla dört atamaya dâhil olarak 80 bin alım için, 2019 puanlarıyla üç atamaya dâhil olarak 60 bin alım için tercih yapma hakkına sahip oldu. 2020 KPSS’de yüksek puan alarak branşlarımızda iyi derece alan bizler ise, 2017’de yapılan atamadan daha düşük bir sayı olan 20 bin atama açıklamasıyla mağdur olduk. Bu, sadece karma alım yıllarının değil, son 23 yılın en düşük atama sayısıdır." diye konuştu.

Atanması beklenen 20 bin öğretmenin yıl içerisinde emekli olan öğretmenlerin oluşturacağı boşluğu dolduramayacağını söyleyen Şahin, "Devletimizin, bizi öğrencilerimizle kavuşturacağını düşünerek aylarca bekledik. Fakat yapılacak 20 bin öğretmen ataması, Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un her seferinde söylediği 40 bin üzeri atama için çalışıldığına dair sözleriyle ters düşmüştür. Biz atama bekleyen öğretmenleri, maalesef hayal kırıklığına uğratmıştır. Üstelik yapılacak olan 20 bin atama, bu sene emekli olan ve haziranda emekli olacak öğretmenlerin oluşturduğu kadro boşluğunu doldurmayacak, verilen atamanın öğretmen açığını kapatma noktasında da hiçbir etkisi olmayacaktır. Tüm bunlardan hareketle, 500 bin öğretmenin aklında tek bir soru var: Öğretmenler, onlara en çok ihtiyaç duyulan zamanda atanmayacaksa ne zaman atanacak?" diye sordu.

Her sene değişen sıralama ve kontenjan değişikliğinin mağduriyetini dile getiren Vildan Ataseven, "432 bin 753 öğretmenin girdiği 2020 KPSS sonuçlarına göre, atama sayısı 20 binde kalırsa sınava giren öğretmenlerin sadece yüzde 4,61’i atanmış olacak. Yani her yüz öğretmenden sadece dördü öğrencilerine kavuşmuş olacak. Her sene değişen sıralama kriteri ve kontenjan anlayışı yüzünden geçmiş yıllara göre atanabilecek sıralamaya sahip öğretmenler, bu sene atama sayısının yetersiz olması sebebiyle kontenjan dışı kalmıştır. Bu durum bazı branşlarda yüzde 30, bazı branşlarda yarı yarıya azalma yaratırken, bazı branşlarda Türkiye birincilerinin dahi ataması yapılmamıştır." ifadelerini kullandı.

"Ücretli öğretmenlik vahim bir durumdur"

Ücretli öğretmenliğinde ayrı mağduriyetler oluşturduğunu aktaran Ataseven, "Ülke genelinde 107 bin 909 öğretmen açığı vardır ve ayrıca okullarda 80 bin 583 kişi ücretli öğretmen olarak çalışmaktadır. Ücretli öğretmenlerin sadece 37 bini Eğitim Fakültesi mezunuyken, 35 bini lisans, 8 bini ön lisans mezunudur. Ücretli öğretmenlik başlı başına vahim bir durumdur. Kendi mesleği dışında markette, tekstilde, inşaatta, tarlada ve birçok farklı meslekte geçimini sağlamak için çalışmak zorunda kalan binlerce gerçek öğretmen görev beklerken; o öğretmenlerin yerine öğretmenlikle alakası olmayan bölümlerden mezun olan kişilerin, ücretli öğretmen adı altında çalıştırılması, olayın vahametini daha da artırmaktadır." dedi.


Öğretmen adaylarından 40 bin atama talebi

Öğretmen adaylarından 40 bin atama talebi

Öğretmen adaylarından 40 bin atama talebi

Öğretmen adaylarından 40 bin atama talebi

Öğretmen adaylarından 40 bin atama talebi

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.