1. HABERLER

  2. İSTANBUL

  3. Okul çevrelerinde denetimler arttırılacak
Okul çevrelerinde denetimler arttırılacak

Okul çevrelerinde denetimler arttırılacak

2019-2020 eğitim-öğretim yılı için okul önlerinde uyuşturucu madde, sigara satışının önlenmesi, internet cafe ve metruk binaların denetlenmesi gibi birçok konuda önlem alınacak.

A+A-

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Milli Eğitim ve İçişleri bakanlıkları arasında “Okullarda Güvenli Eğitim Ortamlarının Sağlanmasına Yönelik Koruyucu ve Önleyici Tedbirlerin Artırılmasına İlişkin İşbirliği Projesi” kapsamında, okul çevrelerinde denetimleri arttıracak.

İstanbul Valiliği, eğitim kurumlarının tüm koruyucu ve önleyici güvenlik tedbirlerin planlandığını açıkladı. Açıklamada, “İlimizdeki 6790 eğitim-öğretim kurumunda, mevcut güvenlik kameralarının kontrolü, yeterli sayıya çıkarılması ve Kent Güvenlik Yönetim Sistemine entegrasyonu çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir." denildi.

Öncelikli olduğu belirlenen 3 bin 204 okulumuzun giriş-çıkış saatlerinde 359 polis ekibi görev alacağı belirtilen açıklamada, “269 okulumuzda 'Okul Kolluk Görevlisi' ve bin 117 okulumuzda da 'Özel Güvenlik Görevlisi' hizmet verecektir. Ayrıca bütün okullarımız için 'Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisi' belirlenmiştir. İl Jandarma Komutanlığımızın sorumluluk sahasında bulunan 143 okulumuzdan güvenlik kamerası eksiği olanların ihtiyaçları giderilmiştir. Bu okullarımız için 'Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisi' olarak 89 jandarma personeli, okul giriş-çıkışlarındaki güvenliği sağlamak içinse 59 devriye personeli görevlendirilmiştir. Eğitim-öğretim yılı süresince, okul servis araçlarına, sürücülerine ve rehber personeline yönelik denetimler Emniyet ve Jandarma Trafik Personelimiz tarafından titizlikle sürdürülecektir. İlgili mevzuata aykırılığı tespit edilen hususlarda gerekli yasal işlem uygulanacaktır." ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"Ayrıca; 250 polisimizden oluşan 65 adet 'Mobil Okul Timimiz', okul yöneticileriyle okulda ve çevresinde meydana gelen olaylara seri şekilde müdahale edecektir. Bu çerçevede sürekli görünür, kararlı ve etkin bir şekilde uygulanan denetim faaliyetleri kesintisiz olarak sürdürülecektir.

Eğitim-öğretim yılı boyunca, ilimiz genelinde Mobil Okul Timlerince yapılacak kontroller dışında, okulların çevresindeki şüpheli şahıslara, umuma açık yerlere, okul servis araçlarına, park ve bahçelere yönelik kapsamlı uygulamalara Emniyet ve Jandarma Asayiş Timlerince devam edilecektir.

Okulların çevresinde başta uyuşturucu ve uyarıcı maddeyle mücadele olmak üzere, sigara satışının önlenmesi, internet cafe vb. yerlerin denetlenmesi, metruk binaların kontrolü, yoğun bir şekilde sürdürülecektir. 

Huzurlu bir eğitim-öğretim yılı için; velilerimiz, okul aile birliklerimiz, meslek odalarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, basınımız, okul yöneticilerimiz ve güvenlik görevlilerimiz; etkin bir işbirliği ve dayanışma içinde olacaktır.

2019 - 2020 eğitim-öğretim yılının bütün öğrencilerimize, eğitim camiamıza, İstanbul’umuza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz."

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.