1. HABERLER

  2. MALATYA

  3. MALATYA

  4. Okulların tatil olması nedeniyle taşımalı eğitim esnafı mağduriyet yaşıyor
Okulların tatil olması nedeniyle taşımalı eğitim esnafı mağduriyet yaşıyor

Okulların tatil olması nedeniyle taşımalı eğitim esnafı mağduriyet yaşıyor

Malatya Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce, açıklanan ekonomik paketlerde servisçi esnafına maddi destek sağlanmadığını ve tek gelir kaynakları taşımalı eğitim olan servisçi esnafının ekmeğe muhtaç hale geldiğine dikkat çekti.

A+A-

Daha önce meydana gelen deprem ve kar yağışlarından dolayı okulların tatil edildiğini ve son olarak Coronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle okulların tekrar tatil edildiğini hatırlatan İnce, bundan dolayı servisçi esnafın mağdur olduğunu ve ekmeğini taşımalı servisçilikten elde eden esnaflara devletin çözüm bulması çağrısında bulundu.

"Esnaflarımız borcunu nasıl ödeyecek, çocuklarının ekmeğini nerden temin edecek?"

Millî Eğitim Bakanlığınca 180 gün üzerinden sözleşme imzalayan taşımalı servisçi esnafa sadece taşıdığı gün üzerinden Bakanlığın ücret ödemesi yaptığını hatırlatan İnce, şöyle devam etti:

Servisçi esnafımız Coranavirus dolayısıyla okulların tatil edileceğini, bu şekilde hayatın ve ekonominin duracağını tahmin edemezdi. Esnafımız Minibüslerini 12 yaş dolayısıyla değiştirdiler. Şu an kredi borçları bulunmakta. Ailesinin nafakasını taşımalı eğitimden servisten kazanmaktaydı. Esnafımız borcunu nasıl ödeyecek, çocuklarının ekmeğini nerden temin edecek? Esnafımızın kredi borçları var. Özel bankalar erteleme yapmıyor, kaldı ki devletin bankası Vakıfbank dahi kamuoyu açıklamalarında 'faizsiz' diye deklare etti, ancak Vakıfbank'ın çok yüksek faizle kredi borçlarımızı 3 ay ertelediği ortaya çıktı! Kaldı ki 3 ay erteleme çözüm getirmemektedir. Esnafa destek olmak yerine fırsatçılık yapılmaktadır. Vakıfbank Genel Müdürünü göreve davet ediyorum. Bu zor zamanda esnafın yanında olmayacaksa ne zaman olacak?  Çünkü servisçilik mesleğimizde okullar ile ilgili belirsizlik devam etmektedir.

Öğrenci taşımacılığı mesleğini icra eden servisçi esnafın, hiçbir veliden haksız yere hak etmediği ücreti istemeyeceğini belirten İnce, "Millî Eğitim Bakanlığı 'Mart ve nisan ayı arasındaki ücretler ödenecek' şeklinde genelge yayınladı. Bu bağlamda Malatya'daki tüm velilerimizden ricamız; Mart 15 itibariyle dağıtılan ücret zarflarında belirtilen öğrenci ücretlerini ödemeleridir. Servisçi esnafımız zor durumda olmasa asla bizler de bu zor dönemde velilerimizden ücret talep etmeyiz. Takdiri değerli velilerimize bırakıyorum. Çünkü tatil olan aylarla ilgili telafi eğitim yaz aylarında dahi olsa verilecek. Bizler de öğrencilerimizi taşıyacağız, bu yönden velilerimiz rahat olsunlar. Servisçi esnafımız verdiği taahhütleri yerine getirecektir. Malatya'daki tüm servisçi esnafımızın kefiliyiz." dedi.

"Servisçi esnafına acil ekonomik olarak evlerine ekmek götürebilmeleri için nakdi destek verilmeli"

Taşımalı eğitim yapan servisçi esnafın sorunları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulunan İnce, taleplerini şu şekilde sıraladı:

Şu ana kadar açıklanan genelgeler veya ekonomik tedbirlerden hiçbir fayda göremedik. Sayın Cumhurbaşkanımızdan isteğimiz; servisçi esnafımıza acil ekonomik olarak evlerine ekmek götürebilmeleri için nakdi destek verilmeli. Taşımalı eğitimde servisçilik yapan esnafımızın ihalede taahhüt edilen 180 gün üzerinden ödemelerin, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından bir defaya mahsus olmak üzere mücbir sebep sayılarak 180 günlük ödemelerin tamamı yapılmalıdır. İlçelerde kırsalda mesleğini yapan taşımalı servisçilerimizin mağduriyeti acilen giderilmelidir. Servisçi esnafımıza asgari ücret üzerinden nakdi yardım yapılmalı. Çünkü servisçi esnafımızın bu dönem için para kazanacak zamanı ve telafisi olmayacaktır. Evimize ekmek götürmek için devletimiz destek olmalıdır. Kamu bankalarına borçlarımız faizsiz bir yıl ertelenmelidir.

Esnaf ve Sanatkâr Odalarına kayıtlı tüm servisçi esnafın ve servis araçlarında çalışan şoför ve personellere her ay asgari ücret üzerinden nakdi yardım yapılması gerektiğini belirten İnce, Coronavirus salgını bitene kadar asgari ücret üzerinden ücret ödenmesine devam edilmesi gerektiğini söyledi.

SGK-BAĞ-KUR prim ödemelerinin bir yıl devletin karşılaması gerektiğini ve bir yılın sonunda ise yüzde 50 indirim yapılması talebinde bulunan İnce, Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko'da yüzde 50 daimi indirim olması gerektiğini dile getirdi.

Okul servis araçlarında ve personel servis araçlarında Coronavirus sonrası ekonomik daralma olacağını belirten İnce, "Esnafımızın en az 10 yıl mevcut araçlarıyla çalışmalarına izin verilmeli, 2030 yılına kadar araç yaş şartı aranmamalıdır. Mevcut araçlarla çalışmalarına olanak sağlanmalıdır. Okul servis araç yaşı 20, personel araç yaşı 26 olmalıdır. Korsan araçlar tamamen sonlandırılmalıdır. Esnafımız kamu bankalarına olan tüm borçları bir yıl faizsiz ertelenmelidir. Deprem dolayısıyla esnafa verilen 50 bin TL faizsiz kredi başvuruları tekrar alınmalı, başvuru tarih süresi 3 ay olmalı, kefil istenmemeli, kredi kefilsiz verilmelidir. Kamu kurumlarındaki ihalelerde 3 yaş, 7 yaş gibi araç yaş şartı kaldırılmalı, bireysel servisçi esnafımız kamu ihalelerine girmeli ve kendilerine iş imkânları sağlanmalıdır. Gemilere uçaklara verilen ÖTV'siz akaryakıt, biz küçük esnaflara da verilmelidir. Fabrikalarda işçiler azaltılıyor, beraberinde servisçi esnafımız işsiz bırakılıyor. Devlet fabrikalarda işçilerin ücretini ödüyor, işsiz bırakılan servis esnafının parası ödenmiyor ve kaderine bırakılıyor. Talebimiz; personel servis araçlarına asgari ücret üzerinden nakdi destek verilmesidir. Malatya ve Elâzığ'da deprem dolayısıyla verilen 50 bin TL faizsiz kredi devam etmeli, süre uzatılmalı ve kefilsiz verilmelidir." ifadelerini kullandı.

İLKHAOkulların tatil olması nedeniyle taşımalı eğitim esnafı mağduriyet yaşıyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.