1. HABERLER

  2. ŞANLIURFA

  3. ŞANLIURFA

  4. “Ramazan nasıl yaşanması gerektiğini hatırlatan ilahi bir lütuftur”
“Ramazan nasıl yaşanması gerektiğini hatırlatan ilahi bir lütuftur”

“Ramazan nasıl yaşanması gerektiğini hatırlatan ilahi bir lütuftur”

On bir ayı sultanı mübarek Ramazan ayının, insanlara aslında nasıl bir hayat yaşaması gerektiğini hatırlatan ilahi bir lütuf olduğunu söyleyen Araştırmacı-Yazar Mustafa Armağan, bu mübarek ayın hayırlar getirmesini temenni etti.

A+A-

Ramazan’ın ilk gününü memleketi Şanlıurfa’da geçiren Araştırmacı-Yazar Mustafa Armağan, İLKHA’ya yaptığı açıklamada Ramazan ayının, insanlara aslında nasıl bir hayat yaşaması gerektiğini hatırlatan ilahi bir lütuf olduğuna dikkat çekti.

Ramazan’ın, hayatın rutin akışını kırdığını söyleyen Armağan, “Ramazan’da teravih coşkusunu yaşamak unutulmaz bir hatıra bıraktı. Ramazan çok önemli bir zaman dilimidir. Hayatımızın rutin akışını kıran ve bize gerçekte hangi hayatı yaşamamız gerektiğini hatırlatan ilahi bir lütuftur.” dedi.

Ramazan ayının adeta on bir ayın yöneticisi olduğunu söyleyen Armağan, şöyle devam etti: “Dikkat Edersek “On bir ayın sultanı’ diyoruz.  Yani on iki ayın en güzeli değil, on bir ayın yöneticisidir. Sultan kelimesi otorite anlamındadır. Dolayısıyla on bir ayın sultanı demek diğer on bir ayı yöneten demektir. Cenab-ı Hak bize Ramazan’ı lütfetmekle şunu demek istiyor, ‘Ben aslında sizin Ramazan’daki gibi yaşamanızı istiyorum. Bol bol ibadet ederek, bol bol beni hatırlayarak ve zikrederek, her an aklınızda ben olarak yaşamanızı istiyorum. Fakat yine de sizin iradenizi serbest bırakıyorum. On bir ay gezin dolaşın Ramazan ayı gibi yaşamaya çalışın ama yaşamazsanız ben sizi Ramazan ile yine hizaya çekeceğim, sizi disipline sokacağım ve Cennete gitmek için nasıl bir hayat yaşamanız gerektiğini size öğreteceğim.” ifadelerini kullandı.

İslam âleminin içine düştüğü kaostan dolayı Allah’ın lütfuna her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu sözlerine ekleyen Armağan, “Biz bu aya adım attık. İnşallah bu ayın lütuflarına bütün Ümmet-i Muhammed mazhar olur. Bu ay da Allah’ın göndereceği lütuflara, bu sene her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Suriye’de var, Yemen’de var, Irak’ta var. Her yerde İslam aleminin nasıl bir kaos içine düştüğünü görüyoruz. Bu ayın yüzü suyu hürmetine Cenab-ı Hak, bizim halimize acısın ve bize merhamet eylesin.” diye temennilerde bulundu.

 “Ramazan’ın bizi değiştirmesine imkân vermeliyiz”

Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık ise “Ramazan’ın bizi değiştirmesine imkân vermeliyiz” diyerek bu ayda dikkat edilmesi gereken hususları sıraladı.

Açık, “Rabbim inşallah Ramazan’ı en güzel değerlendirmeyi nasip etsin. Teravihiyle, orucuyla, içinde okuyacağımız Kur’an tilavetiyle, hayır hasenatlarımızla, zekâtımızla, sadakalarımızla yoğun bir ay yaşayacağız. Bu ayı en güzel bir şekilde değerlendirmek için gayret etmemiz lazım. Önce niyetlerimizi temizlememiz ve güzelleştirmemiz gerekir. Ramazan’ın bizi değiştirmesine imkân vermemiz lazımdır. Ramazan 30 gün boyunca rahmetini, mağfiretini yağdıracak. Bunu fırsat bilip ne kadar çok o Ramazan’ın rahmet yağmurunda etkilenirsek o kadar ıslanırız ve o kadar bizi değiştirir. Ramazan’ın bizi değiştirmesine, ahlakımızı güzelleştirmesine, ibadetlerimize daha fazla bağlanmamıza vesile olması için tutunmak, yapışmak gerekiyor. Rabbim inşallah bizi ve neslimizi Ramazan’ı seven, kıymetini bilenlerden eylesin.” diye belirtti.

Ramazan ayını, bombalar altında geçirmek zorunda bırakılan İslam ülkelerinin unutulmaması gerektiğini de belirten Açık, bu ayda onlar için dualar edilmesi gerektiğini söyledi.  (Ramazan Casuk, Osman Gülebak- İLKHA)




 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.