RTÜK'ten Halk TV ve Habertürk TV'ye para cezası verdi

RTÜK'ten Halk TV ve Habertürk TV'ye para cezası verdi

Doğru olmayan bir haberi doğruymuş gibi veren Halk TV'ye ve Habertürk TV'de yayınlanan programda bir konuğun sarf ettiği söz nedeni ile iki kanala RTÜK tarafından idari para cezası verildi.

"Bahçeli'yi aşı yapan hemşire dövüldü" şeklindeki dijital yayın organında yer alan haberi doğruymuş gibi veren "Özlem Gürses ile 20. Saat" isimli program nedeni ile Halk TV'ye ceza verildi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan bir haberi doğruluğundan emin olmadan veren Halk TV’ye Yasa gereği idari para cezası yaptırımı uyguladı.

Yine Halk TV'de yayınlanan 'Kayda Geçsin' programında herhangi bir kanıt, bulgu ya da belgeye dayandırılmadan sarf edilen sözler nedeni ile Üst Kurul tarafından ceza verildi. Yasadaki 'kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez' hükmünün ihlali nedeniyle kanal hakkında idari para cezasına hükmedildi.

Habertürk TV'de yayınlanan 'Enine Boyuna' programında bir konuk tarafından sarf edilen "Vali militan, kaymakam militan, yargıçlar militan" şeklindeki sözlerin de kişi ve kurumları zedeleyecek nitelikte olduğu kanaatine varıldı ve RTÜK tarafından kanala idari para cezası uygulandı. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.