1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Safvan Bin Muattal Külliyesi bir an önce bitirilmeli"
"Safvan Bin Muattal Külliyesi bir an önce bitirilmeli"

"Safvan Bin Muattal Külliyesi bir an önce bitirilmeli"

​Yaklaşık iki yıldır yapımı devam eden Sahabe Safvan Bin Muattal Külliyesinde incelemelerde bulunan HÜDA PAR Adıyaman İl Başkanı Ali Çelik, külliyenin yapımının hızlandırılması gerektiğini söyledi.

A+A-

Adıyaman’ın en büyük manevi değerlerinden olan Sahabe Safvan Bin Muattal adına Adıyaman İl Müftülüğü, Türkiye Diyanet Vakfı Adıyaman Şubesi ile Adıyaman Valiliğinin de desteği ile Samsat’ın Taşkuyu köyü civarında yapılan külliyeyi ziyaret eden HÜDA PAR Adıyaman İl Başkanı Ali Çelik, külliyenin yapımının hızlandırılması gerektiğini ifade etti.  

Büyük bir kısmı tamamlanan külliyenin geri kalanı İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından tamamlanacak.

Safvan Bin Muattal Camii ve Külliyesi, Adıyaman’ın Samsat ilçesinde Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinin makamının bulunduğu mevkide inşa ediliyor. Klasik Osmanlı mimarisi ile günümüz mimari üslubunu birleştiren bir kompleks olarak tasarlanan cami ve külliye, 160 bin metrekare peyzaj ve 6 bin 500 metrekare kapalı alana sahip yapılardan oluşuyor.

Yaklaşık 15 bin cemaat kapasiteli olan cami, sosyal alanlarıyla birlikle külliye niteliği taşıyor. Külliye içerisinde türbe, misafirhane, Kur’an kursu, abdest yerleri, restoran, kafeterya, tanıtım ofisi gibi sosyal alanlar da yer alıyor. İnşaatı devam eden külliyenin rekreasyon, çevre düzenleme ve sosyal yapı çalışmaları devam ediyor.

“Adıyaman’ın en büyük manevi değeri Safvan Bin Muattal”

Allah Resulü’nün, “Ben onun hakkında hayırdan başka bir şey bilmiyorum.” dediği Safvan Bin Muattal aynı zamanda ifk olayında kendisine iftira atılan ve daha sonra Ayet-İ Kerime ile günahsız olduğu bildirilen sahabedir. Yöre halkı tarafından Safvan Bin Muattal (Sahabeyê pak) olarakta anılıyor.

Her yıl on binlerce insanın ziyaret ettiği Safvan Bin Muattal türbesinin ibadet mekânlarının ve ziyaret alanlarının yetersiz olması nedeniyle yapına başlanan külliyede incelemelerde bulunan HÜDA PAR Adıyaman İl Başkanı Ali Çelik, Safvan Bin Muattal’ın Adıyaman’ın en büyük değeri olduğunu ve bu değere hep birlikte sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.

Yapımı devam eden külliyende çalışmaların hızlandırılması gerektiğini belirten Çelik, “Yaklaşık 2 yıldır inşaatı devam eden Safvan Bin Muattal Külliyesi İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından yapılıyor. Allah kendilerinden razı olsun. İlimiz için çok güzel bir hizmet, fakat çalışmalar çok ağır ilerliyor. Yetkililerin bu işi biraz daha hızlandırması gerekiyor. Çünkü buraya gelen vatandaşlar ibadetler, namaz ve lavabo konusunda baya bir sıkıntı yaşıyor.” dedi.

Çelik, “Safvan Bin Muattal Türkiye’de yeri kesin olarak bilinen sahabelerden biridir. Biliyorsunuz ifk olayında ismi geçen sahabemizdir. Adıyaman için bir değerdir ve bu değere sahip çıkmamız lazımdır. Buraya gelen insanlar bu maneviyatı yaşamak istiyorlar. Gerçekten de huzur verici bir yerdir. Bir an önce külliyenin bitmesi ve hizmete açılması gerekiyor ki insanlar buraya gelip gönüllerince ibadet etsinler.” ifadelerini kullandı.

“Mevlid-İ Nebi etkinlikleri burada yapılıyor”

Çelik daha sonra şunları kaydetti: “Burada her yıl düzenli olarak nisan ayında İl Müftülüğü tarafından Kutlu Doğum etkinliği düzenleniyor. Bu görmüş olduğunuz alanda en azından 30 bin kişinin katıldığı etkinlikler düzenleniyor. Bunun için abdesthaneler ve ibadethaneler konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Yetkililer bir an önce burayı bitirip hizmete açarlarsa, bizlerde Adıyaman halkı ve HÜDA PAR olarak çok memnun olacağız. İstanbul Büyükşehir Belediyesine böyle bir hizmeti üstlendiği için teşekkür ediyoruz.”

İLKHA


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.